Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Revizie tehnica auto.

Luna viitoare o sa fac si eu revizia tehnica de 2 ani la Peugeot-ul meu. Din start am zis ca nu mai merg la Service-ul lor acestia practicand preturi prohibitive mai ales la manopera pe care ei cer plata la minut. De exemplu considera ca un filtru de ulei se schimba in 30 minute, operatiune care de fapt dureaza maxim 10. La fel se intampla si cu filtrul de polen, aer... care dureaza mult mai putin decat cel de ulei.
    Va pun aici ce am gasit pe net de la un tip ce si-a facut revizia:

Filtru ulei - 42,13 lei
    Filtru remplace 190182 - 224,55 lei
    Filtru aer - 60,49 lei
    Filtru polen - 35,59 lei
    Garnitura ulei - 0,48 lei
    Ulei Quartz 9000 5w40 (4 litri) - 126 lei
    Placute frana - 191,95 lei
    Manopera (2,9 ore) - 169,1 lei
    --------------------------------------
    TOTAL - 850,29 lei
    preturile cu TVA inclus

Am mers si eu la mecanicul meu sa ma trimita la magazinul de piese auto cu care lucreaza el pentru a afla preturile produselor de care am nevoie.
    Acum vin si eu cu intrebarea: ce naiba e ala un FILTRU REMPLACE Sau REMPLACE o fi firma ce produce acel filtru?
    In lista de mai sus am vazut ca lipseste filtrul de motorina. Ala o fi remplace? La magazinul de piese auto am vazut 2 tipuri de filtre de motorina: unu ce are un pret apropiat de cel remplacesi altul la un sfert de pret.
    Pun aici lista cu preturile de la magazin:
    Filtru ulei - 42,13 lei - 32 lei
    Filtru remplace 190182 - 224,55 lei -
    Filtru aer - 60,49 lei - 36 lei
    Filtru polen - 35,59 lei - 40 lei
    Garnitura ulei - 0,48 lei - vine cu filtrul
    Ulei Quartz 9000 5w40 (4 litri) - 126 lei- Asta e TOTAL- la magazin am gasit ESSO - 30 lei/litru
    Placute frana - nu cumpar- am doar 19000km
    Manopera (2,9 ore) - 169,1 lei - PROHIBITIV
    FILTRU MOTORINA - 1 la 230 lei si 2 la 60 lei
    Ce parere aveti de filtrul de motorina. Eu l-as cumpara pe cel de 60 lei avand in vedere ca obisnuiesc la masinile mele sa schimb toate filtrele la 12000 de km efectuati sau la un an daca nu am facut 12000 km. La vizita de un an cei de la Peugeot au schimbat doar uleiul si filtrul de ulei. Atunci am mers la ei pentru ca masina era in garantie dar acum ca a iesit din garantie nu mai calc pe la ei.

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Admin e fost fan Peugeot si poate iti zice el .

mecanic Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Vasilis View Post
    Luna viitoare o sa fac si eu revizia tehnica de 2 ani la Peugeot-ul meu. Din start am zis ca nu mai merg la Service-ul lor acestia practicand preturi prohibitive mai ales la manopera pe care ei cer plata la minut. De exemplu considera ca un filtru de ulei se schimba in 30 minute, operatiune care de fapt dureaza maxim 10. La fel se intampla si cu filtrul de polen, aer... care dureaza mult mai putin decat cel de ulei.
    Va pun aici ce am gasit pe net de la un tip ce si-a facut revizia:

Filtru ulei - 42,13 lei
    Filtru remplace 190182 - 224,55 lei
    Filtru aer - 60,49 lei
    Filtru polen - 35,59 lei
    Garnitura ulei - 0,48 lei
    Ulei Quartz 9000 5w40 (4 litri) - 126 lei
    Placute frana - 191,95 lei
    Manopera (2,9 ore) - 169,1 lei
    TOTAL - 850,29 lei
    preturile cu TVA inclus

Am mers si eu la mecanicul meu sa ma trimita la magazinul de piese auto cu care lucreaza el pentru a afla preturile produselor de care am nevoie.
    Acum vin si eu cu intrebarea: ce naiba e ala un FILTRU REMPLACE Sau REMPLACE o fi firma ce produce acel filtru?
    In lista de mai sus am vazut ca lipseste filtrul de motorina. Ala o fi remplace? La magazinul de piese auto am vazut 2 tipuri de filtre de motorina: unu ce are un pret apropiat de cel remplacesi altul la un sfert de pret.
    Pun aici lista cu preturile de la magazin:
    Filtru ulei - 42,13 lei - 32 lei
    Filtru remplace 190182 - 224,55 lei -
    Filtru aer - 60,49 lei - 36 lei
    Filtru polen - 35,59 lei - 40 lei
    Garnitura ulei - 0,48 lei - vine cu filtrul
    Ulei Quartz 9000 5w40 (4 litri) - 126 lei- Asta e TOTAL- la magazin am gasit ESSO - 30 lei/litru
    Placute frana - nu cumpar- am doar 19000km
    Manopera (2,9 ore) - 169,1 lei - PROHIBITIV
    FILTRU MOTORINA - 1 la 230 lei si 2 la 60 lei
    Ce parere aveti de filtrul de motorina. Eu l-as cumpara pe cel de 60 lei avand in vedere ca obisnuiesc la masinile mele sa schimb toate filtrele la 12000 de km efectuati sau la un an daca nu am facut 12000 km. La vizita de un an cei de la Peugeot au schimbat doar uleiul si filtrul de ulei. Atunci am mers la ei pentru ca masina era in garantie dar acum ca a iesit din garantie nu mai calc pe la ei.

Zi-mi te rog ce capacitate are motorul si cati kw are si iti dau o oferta de pret !
    HUMAX DIGI+2; Digi mobil ; Diginet mobil ;FOCUSS:dreambox 500s H-H 1.2 FE

Administrator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Salut,
    Probabil ne stim de pe forumul concurent pejo
    Motoarele HDi sunt foarte sensibile la motorina si ti-as sugera sa cumperi ce e mai bun si sa alimentezi numai cu motorina despre care stii sigur ca e ok (adica sa nu alimentezi aiurea de la orice statie sateasca).
    Eu am iesit din garantie acum doua saptamani cu masinuta mea (307, 1.6 HDi) si clar nu mai calc pe la Eurial decat pentru probleme care necesita diagnoza computerizata.
    Filtrul de polen pe care l-ai ales cu este cel normal de carton... Ti-as sugera unul cu carbon activ facut de UFI parca. E putin mai scump (~70 ron) insa merita toti banii.
    Uleiul e ok atata timp cat il schimbi la 7000 - 10000 km.
    Manopera deasemenea este putin cam mare insa crede-ma ca si la un service normal tot pe la 1.300.000 lei or sa-ti ia insa poti sta langa ei si poti vedea ce se intampla cu masina ta. La Eurial in Otopeni ma stiu toti de scandalagiu. Am facut cateva showuri cu seful de service de am zis ca plec cu politia de acolo. Nu sunt seriosi si isi baga tot ce au in masina ta. Fugi de reteaua autorizata peugeot, fugi de holograma... E ceea ce voi face si eu

admin

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Vasilis View Post
    In lista de mai sus am vazut ca lipseste filtrul de motorina. Ala o fi remplace?
    REMPLACE probabil vine de la "remplacer" care in franceza inseamna "a inlocui". filtru inlocuitor? se poate, dar nu reisese ca e de motorina. oricum ce ai gasit tu la 230 lei e apropiat de 224.

mecanic Teacher
    Posts Thanks / Likes

Uite ti-am facut aici o oferta de pret pt ca lucrez in domeniul pieselor auto pt urmatoarele consumabile ; toate filtrele sunt marca MANN FILTER iar plcutele sunt marca Ferodo

pt PEUGEOT 307 1.6HDI

filtru ulei 35 RON
    filtru aer 35 RON
    filtru polen 70 RON cu carbon activ
    filtru motorina 110 RON
    placute frana 175 RON

mecanic Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by stailus View Post
    ciao. zi-mi te rog si mie cat mar costa niste placute de frana pe fata pentru un golf 4 1.9 sdi. zi-mi pret la placute cu senzor si la placute fara senzor.

mersi. daca iti trebui mai multe detalii tre sa ma uit in talon. a e fabricat in 2001 in germania dar nu stiu exact.

placute frana fata fara senzor 80 ron Marca Ferodo

placute frana fata cu senzor 85 ron - II- -II-

aceste placute sunt de calitate !daca vrei ceva mai ieftin sunt si mai ieftine

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)