Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
    Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Probleme Lnb-captare Cind E Soare

Am montat un MULTIFEED pe o antena de 90 cm intre ASTRA si SIRIUS. (semnalele celor doi sat. sunt bune in zona geografica montarii antenei si se coreleaza cu marimea parabolicii)
    Problema este insa :
    cind da soare puternic(la prinz) SIRIUS nu mai are semnal. Cum se insereaza sau se innoreaza imaginea e perfecta si semnalul revine la 75%. ASTRA functioneaza fara probleme mereu.

Exista vreo remediere a acestei probleme ? Pot proteja LNB-ul cumva sau exista un LNB special pt. soare - dar nu prea am auzit de asa ceva

Multumesc pt. ajutor si idei anticipat

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

da,cum sa nu,aplica metoda lu´ ´blana !

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

cam asa dar montat pe lnb ( ):

[IMG]http://img.photobucket.com/albums/v232/*********/antene/RDIFotoSat/DSCF0131.jpg[/IMG]

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Sa nu fie din cauza oscilatorului din LNB, de obicei astea au +-3MHz in toata plaja de temperatura (-40 ... 70 C) si la o variatie de +-5C freq. osc. variaza cu cel putin +-1.5MHz in cel mai fericit caz.

Incearca in momentul cand pierzi semnalul sa faci o ajustare a freq. din receptor, sa vezi daca prinde ceva. Daca da, atunci LNB-urile is varza la capitolul stabilitate.

Eu am aceasi problema cu un LNB dual Strong cu flansa pe o antena de 1.8.
    Ce sa mai zic de SR-uri mici unde stabilitatea osc. e foarte importanta.

Cu stima,
    Atlas

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    cam asa dar montat pe lnb ( ):
    Fratilor, nu prea m-ati dumerit.

@Nirolf, sticla aia de platic gen prezrvativ nu influenteaza semnalul daca il "trag" peste LNB ?

@Atlas
    Chestia cu frecventele la oscilare de temp. nu crede ca e cazul meu, ca am schimbat intre ele acele LNB-uir(cel de la ASTRA l-am pus la SIRIUS si vice-versa) si tot nu a mers SIRIUS-ul !

Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Am intalnit aceeasi problema la o antena pentru Max cu 3 lnb.
    Sirius si Hotbird ok tot timpul, Eutelsat w2 ,de seara pana dimineata.
    Am schimbat lnb intre ele. Acelasi lucru. Doua lnb Alps si unul echolite.
    Am pus trei lnb alps si a mers pana spre amiaza si cand sa incalzit afara mai tare a cazut iar Eutelsat w2.
    Am schimbat comutatorul disek cu unul nou, am pus iar lnb-ul echolite si merge.
    Problema era comutatorul disek.
    Poti incerca cu un alt comutator, dar mai inainte verifica fiecare lnb conectat direct la receptor. Poti folosi o mufa I.Daca merg pe direct, atunci e comutatorul.
    Bos-biciu ( Ant.1,5 al, H-H strong 2100,skystar2 ,Echocmart 791, , Echostar 770, Ant.0.9 Digi,Hyunday 1160, Amoko Alien.)

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by LAURI View Post
    sticla aia de platic gen prezervativ nu influenteaza semnalul daca il "trag" peste LNB ?
    La mine daca pun ceva din plastic pe LNB imi creste semnalul cu 5-7 procente.

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bosbiciu View Post
    Problema era comutatorul disek.
    Poti incerca cu un alt comutator, dar mai inainte verifica fiecare lnb conectat direct la receptor. Poti folosi o mufa I.Daca merg pe direct, atunci e comutatorul.
    @bosbiciu:
    Multumesc de indicatie. Treba e ca acelasi comutator DISEQ l-am avut si inainte si era direst sub acoperis. Acum m-am mutat si am preluat toata sandramaua numai ca comutatorul e sub balcon acum iar dincolo aveam 2 antene independente si acum am MULTIFEED. Astea sunt toate schimbarile care le-am facut si merge numai cu simptomele descrise mai sus.
    Cu legatura la receptor DIRECT merge totul bine.

@SkySnows
    am sa incerc atunci acea sticla din plastic sa vedem cit de miraculoasa e ... !

Ce e iar f. interesant este faptul ca inainte de a face MULTIFEED-ul am avut citeva zile numai SIRIUS direct captat si nu au fost probleme cu soarele. Iar antena era montata poate 3 metri mai la dreapta decit antena cu MULTIFEED acum...

Mentor Ahmadinejad Mentor
    Posts Thanks / Likes

Si eu ma confrunt cu probleme ciudate la receptie.
    Am 2 antene: una de 90 cm pe care am un dual-feed pe Hotbird si Astra si una de 60 cm pe Hispasat, iar receptorul e un XSAT410. Cand pun pe diseq (2 intrari-1 iesire) pe Hotbird si Astra pot vedea fara probleme programele de pe ambii sat. Cand insa conectez Astra(sau Hotbird) cu Hispasat, pe Hispa am semnal stabil(pot vedea orice de pe acest satelit, inclusiv D+ si Tv Cabo), pe Astra sau Hotbird nu am semnal decat aleator(98% din timp lipseste). Am schimbat intrarile intre ele, am verificat setarile pe receptor(sunt OK), tot aceleasi probleme am!
    Am diseq cu 2 intrari si o iesire. Cand pun pe cele 2 intrari(in orice ordine) Astra si Hotbird, totul e in ordine: vad programele de pe ambii sat. Daca insa leg pe una din intrari(oricare) Hispasat cu Astra(sau Hotbird), Hispa se vede perfect(si antena e de 0,6 m!), iar Astra(sau Hotb, depinde ce lnb din antena de 0,9 m conectez) apare doar pe chefuri. Am testat si pe un Tevion DFA 2004, la fel se intampla, doar ca parca intra o idee mai des cei doi sat disparuti. La antena de Hispasat am un lnb twin(ala de se dadea la cutie cu Tevionul mai sus mentionat), iar pe antena de 0,9 m un lnb Inverto de 0,2 dB(vorba vine, eu nu cred ca exista la "larg consum" asa ceva, iar daca ar exista, cred ca ar costa niste mii de euro, asta asa, ca parere) single si un lnb Microdevices(parca!?) mai vechi, de o,6 dB. Ciudat ca initial a mers cu acelasi diseq, si foarte bine, chir in combinatii twin-single, ba la un moment dat am avut un diseq cu 4 intrari si 1 iesire, din care 3 intrari erau legate. A functionat o vreme, dupa care am inceput sa am probleme cu semnalul, intai la o intrare, apoi la doua, apoi la toate 4. A trebuit sa-l schimb cu cel cu 2 intrari. Tevionul are un sat-finder cu nivel de semnal si de calitate, am verificat pe el semnalele pe cei trei sat. Pe Hotb am cel mai mare nivel de semnal, 80-85%, pe Astra 68-72%(pe tp-urile care ma intereseaza, cu D+, Premiere, TiPiS, Multivision am chiar 78-81%), iar pe Hispa 63-67%. ?

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Sa mai clarific putin. Este vorba de ******** de la capetele curbei. Adica Hispasat la vest si Intelsat 904 la est. Pe cei apropiati acestora am semnal doar pe cateva transpondere. Iar ceva ciudat cateva transpondere de pe Hispasat imi intra cand antena e orientata cam pe la 15-20W, mai departe nimic. Cred ca trebuie reglata pe pozitia sud si elevatia.
    mai incearca,inainte sa bagi mina-n punga,sa schimbi cablurile intre ele atit la lnb cit si la disecq.
    in ceea ce priveste comutatorul disecq aici se cunoaste o singura marca de calitate:SPAUN.
    poate mai umbli putin si la reglajul antenei si la lnb-uri?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Asha am patzit shi eu asta vara cub era soarele sus nimic pe sirius am incercat pe toate reglat limitele la motorul HH degeaba sa degradat pe masura ce a trecut timpul pina luna trecuta cind conserva (RCS) nu mai gasea nimic diagnostic Invacomul shia dat duhul shi nici nu inplinise 3 ani am pus repede un MTI blue line ce il aveam inainte de a pune invacomul shi sa facut lumina din nou !

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SkySnows View Post
    La mine daca pun ceva din plastic pe LNB imi creste semnalul cu 5-7 procente.
    Exista vreo explicatie ?

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

NIROLF.
    Ointrebare,antena din poza este a ta?
    Folosesti antena 1,1 de la unguri?(in drum spre TM ai cumparato de la unguri?,s-au invers TM-Wiena).
    A fost numai o intrebare.

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MariusT View Post
    Exista vreo explicatie ?
    Ar fi interesant sa mearga si la mine ... efectul de sera face ravagii !

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

@gigi-sat:
    NIROLF.
    Ointrebare,antena din poza este a ta?
    Folosesti antena 1,1 de la unguri?(in drum spre TM ai cumparato de la unguri?,s-au invers TM-Wiena).
    A fost numai o intrebare.
    nu bre,e antena personala a lu´ unu blana.
    daca mai ai intrebari nu te sfii !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)