Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7

Thread: Sat compass

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Sat compass

Am luat de la Prosat o busola , si as dori sa-mi spuneti cum se foloseste la detectarea ********lor.
    http://prosat.ro/shop/product_info.p...roducts_id=176
    Sau mai bine aici:
    http://www.strongsat.com/EN/index.html Cu precizarea , ca la accesorii , dati clic pe others , si apoi pe sat compass.
    Thor6 -offset de 0,9 , lnb inverto de 0,2 db
    Hot Bird--offset de 0,8 , lnb titanium de 0,2 db
    Orange TV

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Busola e ceva foarte aproximativ, mereu iti da alte indicatii, in functie de configuratia din jur (obiecte metalice, stalpi, balcoane), unde mai pui ca sudul magnetic difera de cel geografic. Iar la orientarea antenei conteaza cativa milimetri...
    Cea mai buna metoda sa cauti s a t e l i t i este sa o iei din aproape in aproape, incepand cu unul mai puternic (de ex. HotBird) care se gaseste usor si apoi rotind antena (si coborand-o, dupa caz) spre s a t e l i t i i invecinati.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Incearca sa iei repere de la alte antene din jur, o sa-ti fie mai usor. Oricum, o sa ai nevoie de multa rabdare si la inceput si o gramada de noroc.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Stiu sa instalez antene(am cateva la activ , inclusiv cele din avatarul meu), dar pe mine m-ar interesa strict busola din imaginea de mai sus , cum o pot folosi.
    Thor6 -offset de 0,9 , lnb inverto de 0,2 db
    Hot Bird--offset de 0,8 , lnb titanium de 0,2 db
    Orange TV

Haiduc Expert
    Latitude: 44.202°, Longitude: 27.322°, Bărăgan City
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Cristi-C View Post
    Stiu sa instalez antene(am cateva la activ , inclusiv cele din avatarul meu), dar pe mine m-ar interesa strict busola din imaginea de mai sus , cum o pot folosi.
    Aceleaşi jucării le am şi eu....întradevăr, busola e un pic ''ţicnită'', o folosesc doar orientativ, satfinderul e de bază.
    Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Dupa parerea mea cea mai utila busola pentru ******** este .....google earth. Iti da sudul cu o acuratete foarte mare. Apoi eu folosesc un sat-finder si merge totul fara probleme. Am remarcat si eu ca busola este foarte mult influentata de obiectele din jur, si cum in jurul antenei sunt destul de multe fiare....
    Victor

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mvictor View Post
    Am remarcat si eu ca busola este foarte mult influentata de obiectele din jur, si cum in jurul antenei sunt destul de multe fiare...
    Pai nu-i musai sa stai langa antena cu busola. Te plasezi undeva in apropiere (unde nu sunt fiare) si vizezi exact pe directia Sud un reper cat mai indepartat (un varf de munte, un plop, un bloc, (o masina ) ), apoi te folosesti de acel reper pentru reglarea antenei.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)