Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Detalii Pt. A Deosebi Un Lnb Invacom 0,3 Original De Unul Fake

Salut ,rog cunoscatorii sa precizeze care ar fi detaliile care deosebesc un lnb INVACOM 0,3 original de unul fake ? Si ce magazine comercializeaza lnb-uri originale ( ma gandesc la lnb-uri mai performante) .

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Cel mai bun detaliu e acela de a lua alta firma decat Invacom , Invacom fiind cam singurul "clonat" . Iei un Inverto sau un Smart Titanium si stii sigur ca sunt originale .

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Question Detalii Pt.A Deosebi Un Lnb Invacom 0,3 Original De Unul Fake

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Cel mai bun detaliu e acela de a lua alta firma decat Invacom , Invacom fiind cam singurul "clonat" . Iei un Inverto sau un Smart Titanium si stii sigur ca sunt originale .
    Salut ,daca Invacom este singurul ''clonat'' ,atunci de ce majoritatea userilor RDI ,au in semnatura lnb Invacom 0,3 ASTEPT pareri ,opinii,sfaturi si informatii actualizate . Mersi anticipat .Multa bafta .

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Pai suntem clone, de-asta-s toti la fel.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

NU te lua dupa asta , multi s-au lamurit de calitatea Invacomului si au trecut la ceva asemanator calitativ dar mai ieftin . Nu ca vreau sa te conving sa nu iei dar , eu am probat invacom si l-am dat inapoi , nu mi se parea ceva pe care sa merite sa dau banii (care se cer) .

Personal am 2x MTI si 1x Grundig .

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Cateodata, diferenta de bani pe care nu esti dispus sa o dai, face diferenta.
    Nu am avut cu ce sa compar Invacomul, dar pana acum inclin sa cred ca a fost alegerea castigatoare. Daca il iei si ieftin, face toti banii

PS. Daca cineva din zona e interesat si are disponibil un lnb cu flansa (non-invacom) putem face niste comparatii pe antena mea.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Nici eu nu sunt multumit de Invacom si am spus-o de nenumarate ori ......pur si simplu nu-si justifica pretul , sunt destule lnb-uri astazi care ating performantele Invacomului si asta la un pret de careva ori mai mic ....daca mai adaugam si proasta calitate a fabricatie care permite infiltrarea apei si diversele defecte ce apar in timpul functionarii

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Question Detalii Pt. A Deosebi Un Lnb Ivacom 0,3 Original De Unul Fake

Quote Originally Posted by SAFETRON1 View Post
    Nici eu nu sunt multumit de Invacom si am spus-o de nenumarate ori ......pur si simplu nu-si justifica pretul , sunt destule lnb-uri astazi care ating performantele Invacomului si asta la un pret de careva ori mai mic ....daca mai adaugam si proasta calitate a fabricatie care permite infiltrarea apei si diversele defecte ce apar in timpul functionarii
    Multumesc foarte mult tuturor pt. raspunsuri ,pareri . Astept si sugestii . Multa bafta .

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

ce model de lnb ajunge sau chiar depaseste performantele invacomului, la un pret mult mai mic?
    TV LCD TOSHIBA fullHD 82", DM800+1.4m offset MST-tabla cu 4 lnb+ toroidala cu 12 lnb =>>> acces 53est-5vest

Senior Race Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Maximum e la fel ca Invacomul, (le am pe amandoua si sunt identice la performantze dar diferite ca pretz....amandoua fac diferentza pe transponderele cu semnal la limita) :

Naturally born racer

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Eu mi-am luat un Invacom de 0,3 de la Peruvision.
    -firma super serioasa (daca putem spune asa).
    Am trimis un mail (la ora 17...)pentru ca la ei pe site nu am gasit clar cum se poate trimite coletul si in alte localitati (Buzau), la care am adaugat si nr de telefon.
    Surpriza nr. 1: dupa 10 minute m-a sunat cineva de la Peruvision (avea un accent ciudat, dar asta nu a constituit un impediment in a ne intelege).
    I-am furnizat datele mele pasaportale.
    Surpriza nr. 2:A treia zi (cu tot cu cea in care am dat mailu') m-au sunat cei de la FAN COURIER "CA AU UN COLET PENTRU MINE"!.
    Surpriza nr. 3: transportul de la Intrarea Blejoi nr. 7 , Sector 6 Bucuresti pana la Buzau (zona Spitalului Judetean) a costat 31,66 RON (LNB ul a costat160,40 RON).
    Cutia Invacomului TWH-031 prezinta o holograma pe care se vad din diferite unghiuri urmatoarele:VA, 0,3 dB, si un model ca cel al miscarii electronilor in jurul unui nucleu.
    Inauntrul cutiei am gasit factura, certificatul de garantie (24 luni), 2 bucati aparatori de cauciuc pentru mufele F, doua aparatori pentru mufele F cu gauri pentru cablu de antena, instructiuni de montare (clare cu desene pentru...cei mai putin cunoscatori) si normal LNB-ul visat.
    Pe LNB se gaseste aceeasi holograma cu modelul de mai sus iar stantat in plastic se poate citi "DIGITAL LNB".
    Aparatoarea (din capatul) ghidului de unda este de culoare maronie.
    Carcasa LNB ului este de plastic alb cam "unfinished".
    Este mai greut in comparatie cu LNB ul dat de DIGI - General Satelite de 0,2 dB.
    Imi pare rau ca m-am grabit cu montajul si nu i-am facut niste poze (insa nerabdarea era fireasca).
    Surpriza nr.4:daca cu General Satelite de 0,2 dB puterea semnalului era pe la 70% si calitatea varia intre 25-45% acum cu Invacomul puterea este la 85% si calitatea la 79-80%.
    Mentionez ca: nu m-am atins de antena (orientare) m-am jucat doar la rotatia (skew) a LNB ului si la pozitionarea lui in "focar", iar conditiile atmosferice au fost aceleasi: plafon de nori pe la 1000-1200m (astept si timp insorit).

P.S.
    NU fac reclama nici la magazin nici la produs, Nu am nici un castig, Nu vand, Nu cumpar, doar informez.
    Dumneavoastra decideti!
    Last edited by triceraptor; 29th September 2007 at 18:24.

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Ala cu accent ciudat e prietenul meu senior Alvarez.Invacom-ul cu holograma si fisa de masuratori e ala adevarat.Nenea Rufino Delgado si Alvarez sunt oameni corecti veniti din indepartatul Peru.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi savin stelian,

Am spus-o si altadata,Invacom cu flansa e mai bun decit cel pentru ofset.De cind l-am luat acum patru ani,n-am avut probleme cu el.Se comporta excelent cu toate receptoarele pe care le-am incercat.Desigur ca partea de montaj si carcasa lasa mult de dorit fata de pretul exorbitant cu cit se comercializeaza.Desigur ca mitul acestui lnb n-are acoperire in totalitate{probabil ca a fost primul care a aparut pe piata cu un S/N atit de mic}nu numai ca are scapari de montaj de care pomeneam ci si pentru ca pe piata au aparut alte lnb-uri performante la un pret mai mic,cum ar fi Inverto Silverline sau MTI Blue.E si foarte greu sa mai deosebesti originalul unui lnb de unul fake atita vreme cit toate sint produse in orientul indepartat sau mai aproape,chiar si cele originale,dar ultimele sint comandata expres,cu materialul clientului,de catre comanditarul european,in acest caz de neamt!Certificatul de calitate si de marca,ce le afli in ambalaj, de care pomeneste satenicule,e un indiciu dar nu in toate cazurile.Depinde de firma,adica magazin,daca se respecta sa spuna clentului care-i una{original} si care alta{fake}.

satelescu

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu am un lnb Invacom Twin sincer nici nu stiu daca e de 0,3 dar pot spune ca sunt foarte multumit de el. Din cate am citit eu la vremea cand l-am achizitionat calitatea lui principala era stabilitatea in functionare in toata banda de frecvente. Cine cauta pe net poate gaseste si niste grafice cu caracteristici. Intr-adevar pretul este mult peste altele..si asa era si cand l-am luat eu...costa jumate din pretul unui receptor bun.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

EU AM INCERCAT MAI MULTE SI AM 2 ANTENE,EU PERSONAL POT SA MA PLANG DOAR DE INVACOM (s-a stricat dupa 1 an),SI SINT DE ACORD CU PAREREA ALTORA IN CEEA CE PRIVESTE PERFORMANTELE LUI INVERTO SI MAXIMUM .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)