Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13

Thread: IPTV prin iNES

aleksutz
    Guest
    RDI - Board Default Avatar

Default IPTV prin iNES

Au grila interesanta astia de la iNES. http://www.inesiptv.ro/

Din ce am citit de la ei de pe site e disponibil doar in BUCUESTI si imprejurimi. Pretul insa e prohibitiv 100euro pe luna in care ai internet la 2 mega si extern de 512 si telefonie cu minute incluse.

Are cinvea din voi? Ma intereseaza cat de bine merge internetu, si daca e posibila o linie externa mai buna de minim 2 mega.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Daca dintre RDI-sti sunt unii dintre cei 48 de abonati , suntem curiosi de pareri . Care stati in Pipera ?

aleksutz
    Guest

Cica ar fi 300 de abonati. Vedeti sectiunea News.

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Thumbs down

Dupa cum vedeti cca. 50% din ele sunt fta-uri...
    Ore sunt curios ce receptoare HDTV cu SDI embeded au in MCR?
    Hai sa fim seriosi....
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Au ajuns la 1000 de clienti. Cei de la INES au urmarit prin acest serviciu pilot mai mult sa intre in anumite cercuri, de aceea nu ii intereseseaza prea mult extinderea numarului de clienti . Pe langa canalele de pe site, mai sunt 100 sau 200 de canale dintre cele premium din toate pachetele europene .
    In vara au transmis meciurile de la CM din Germania in format HD . Conform unor surse demne de incredere, cei de la INES preiau ilegal canale din Premiere, Sky italia, Canal Satellite France, Sky Digital, Boom TV .

Aceste canale nu sunt disponibile decat la unii dintre cei 1000 de abonati, iar cei de la INES nu vor recunoaste aceste lucruri nici in ruptul capului .

Stand de vorba cu unul dintre furnizorii de echipamente ai celor de la INES(ma refeream la o parte din encodere) am aflat aceste lucruri .

Mai au inca 1000 de cereri de instalare.

Integratorul lor de solutie, cel care s-a chinuit si le-a adaptat atat pentru piata din Romania cat si pentru reteaua lor STB-urile Amino(la ora actuala sunt cele mai bune STB-uri de IPTV pe langa cele de Kreatel, ADB, Tilgin si Scientific Atlanta) era foarte suparat din cauza numarului mic de STB-uri achizitionat .

Au STB-uri Amino de o calitate exceptionala, m-am jucat pe ele chiar la sediul furnizorului lor . Chiar faceam niste teste si am observat ca cele 3 canale Mediaset pe care le-am testat pe ele preluate de la satelit direct ocupa un spatiu de 26MB de banda intr-o retea IPTV, de aici rezultant si calitatea lor exceptionala . Vin direct cu Mozilla Firefox pe ele ca browser de net si optional si cu tastatura wirelles cu trackball incorporat, astfel incat poti sa umbli pe net direct de pe STB, iar televizorul cu plasma sau LCD-ul pe care urmaresti IPTV-ul sa devina monitor, mi s-a parut super acest lucru .

Oricum au bagat foarte multi bani in aparatura care inca nu era perfectionata si au trebuit sa o schimbe cu aparatura mult mai buna si mult mai ieftina, dar aparuta ulterior lansarii lor .

Este un pas inainte pentru piata din Romania, ei fiind deja in piata si solutia pusa la punct din punct de vedere tehnic(ceea ce este extrem de dificil sa ai solutia tehnica pusa la punct) pot oricand sa devina comerciali in adevaratul sens al cuvantului si al pretului...

Toate cele bune !

P.S.: Oricum INES nu traieste din asta, asa ca pt. ei nu este o pierdere daca nu merge acest serviciu, ca dovada si interesul pentru extinderea lui .
    @Serpiko

Anunturi AUTO site de anunturi auto gratuite

zzzzzzzzzzzzz Expert
    Posts Thanks / Likes

Ines Iptv = Telecom Italia , Fastweb

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Ce ai vrut sa spui cu aceasta afirmatie ?

Toate cele bune !
    @Serpiko

aleksutz
    Guest

Pai in Business Magazin scrie ca au investit cam un milion de euro. E nu platesc spre furnizori ma mult de (si aici exagerez) 40 euro pe abonat. Asta inseamna profit de 60 euro per abonat. 60x300x12=216 mii pe an. Scadem impozite si da ca in ritmul asta isi scot investitia in 5 ani. Nu e rau. Mai ales ca sunt primii. Insa pt canalele oferite oficial e mult.

@serpico
    Care e numarul maxim de canale pe care poate sa il ofere IPTV? Canalele sunt preluate de pe satelit? Care este calitatea imaginii ?

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Calitatea este aceeasi ca pe satelit, nu exista pierderi, deci la canalele transmise cum trebuie este calitate DVD.

Orice retea IPTV are banda GIGABIT, numarul de canale care se poate transmite este nelimitat, tocmai de aceea IPTV este viitorul, mai ales ca in cativa ani comisia europeana va da o lovitura sub centura studiourilor de la Hollywood si vanzatorilor de drepturi TV prentu evenimente sportive si de orice fel, astfel incat orice cetatean austriac sa ziceam se poate abona la orice platforma DTH din alte tara EU , sau orice cetatean din oricare alta tara EU se poate abona in mod oficial la Sky Digital .

Atunci intr-adevar o sa vedem si retele IPTV cu cate 7-800 de canale in oferta .

Este doar o opinie personala, asa ca nu ma criticati.

Toate cele bune !

P.S.: Apropo de IPTV Romtelecom are infrastructura pt. IPTV in multe zone are retelei sale nationale, problema este ca trebuie puse in fiecare scara de bloc 1 sau 2 dispozitive care stiu cum se numesc, dar nu stiu cum se scrie exact, dar va scriu exact cum se spune: EON. Problema este ca acestea costa, iar cei de la Fastweb au reusit sa ofere IPTV by ADSL deoarece au montat un numar enorm de astfel de dispozitive, chiar si cate 4 intr-o scara de bloc . Acestea asigura disponibilitatea benzii si a numarului de canale catre abonat in conditii optime.
    @Serpiko

Alex004
    Guest

Am eu abonament de la ei la servici (Zona Dorobanti pt carcotasi). Functioneaza bine dar de exemplu RDS nu ma lasa sa-mi apelez nr. de tel din reteaua lor. (031xxxxxx) De ce restrictioneaza RDS apelurile catre INES?

Internetul functioneaza la cat este in oferta. De ex de pe torente trag cu 250-300kB/s. Ai 2 numere de tel incluse in abonament.

@serpiko: nu face afirmatii doar din auzite daca nu ai vazut cu ochii tai.
    In afara grilei de programe standard eu n-am gasit 100-200 programe cum zici tu. Daca le gasesti sa-mi spui si mie unde sa le caut.

STB Amilo mi se pare un pic cam lent la schimbarea canalelor. In rest daca ai rabdare poti sa si navighezi din telecomanda direct pe tv. Are iesire S/PDIF coaxiala, calitatea este MPEG2 adica ca la DTH.

aleksutz
    Guest

Nu te lasa sa formezi pe RDS pentru ca pentru moment nu sunt interconectati decat cu Romtelecom, Deutsche Telekom, Orange si Vodafone.

Alex004
    Guest

Quote Originally Posted by aleksutz View Post
    Nu te lasa sa formezi pe RDS pentru ca pentru moment nu sunt interconectati decat cu Romtelecom, Deutsche Telekom, Orange si Vodafone.
    din INES pot suna pe orice inclusiv RDS deci cum vine asta ? inseamna ce trec printr-un operator care este interconectat cu RDS

Moderator Mentor

Posts Thanks / Likes

da, probabil rtl.
    yada yada

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)