Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: ArabSat - Badr4

Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default ArabSat - Badr4

sunt din zona galati si vreau sa stiu cum pot receptiona satelitul badr4 deoarece programele pe care le prindeam pe arabsat s'au mutat pe badr4.
    am incercat sa introduc in receptor frecventele pe care le'am gasit pe internet dar fara nici un rezultat. ma intereseaza ce diametru minim ar trebui sa aiba antena? acum pe pozitia arabsat receptionez doar cateva programe.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Chiar asa. Am incercat aseara MBC-urile si pachetul Al Jazeera care mergeau cat de cat pana acum dar aseara semnal zero. Ce se intampla?
    Parabola 1,5 Al;DiseqC1.2;Strong SRT A12 maxi;LNB Inverto Twin 0,3 db, 1X DIGI, OPTIBOX 500, Skystar 2 r2.3

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Mie imi merg Mbc urile 11919H27500 da la limita si tot asa al Jazeera , si am observat ca si au revenit si rotana music etc care nu mi mergeau acum cateva sapt.Antena de 0,90.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

si eu am tot antena de 0.90 dar ieri cand am incercat nu'mi intra nimic. mai erau cateva programe dupa arabsat dar din lista cu frecvente badr4 nu am gasit nimic. sa fie semnalul slab?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Unhappy

Acoperirea lui BADR-4 nu e foarte favorabila Romaniei:

La mine, mbc-urile merg cu semnal ~60%. La ploi puternice ajunge la 40% (macroblocuri-no signal).

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Da, pe noua frecventa MBC-urile au semnal mai slab.
    SHALOM

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Mda , dupa cate am observat eu Eurobird 2 nu mai are nici un tp activ.

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Nu gasesc acel topic (vesti bune...) dar ati vazut noul post aparut?
    MBC Action Are seriale excelente si e FTA.
    11919 H sr 27500 fec 3/4

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Unhappy E de rau

La mine in Suceava ce sa fac? Sa imi iau antena de 1,5 metri si s-o la pe Arabsat? (de motor nu mai poate fi vorba la dimensiunea asta)
    Asta este, am ramas fara probabil cele mai bune canale FTA de filme si seriale.
    Sunt curios de ce totusi nu au continuat cu semnal puternic si in zona S-E Europeana. (De bani nu cred ca poate fi vorba, poate prea multe presiuni din partea canalelor si DTH-urilor din aceasta zona sau pur si simplu lipsa de interes din partea lor.)

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by drogy View Post
    La mine in Suceava ce sa fac? Sa imi iau antena de 1,5 metri si s-o la pe Arabsat? (de motor nu mai poate fi vorba la dimensiunea asta)
    .................De ce?
    SHALOM

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi drogy{All},

Intrebarea ta e valabila pentru toti care doresc sa aiba siguranta la receptionarea semnalului indiferent de satelit,si din acest motiv nu exista decit un singur raspunsA!.Chiar daca generatia noua de satel. indiferent de zona de acoperire au un EIRP ridicat{e vorba de Europa},cam in jur de 50dBW,nu toti au acoperire satisfacatoare-cum ar putea?-pentru zona noastra,si din aceasta cauza modificarile de semnal sint normale!In cazul nostru,operatorii de programe arabi au un target pentru oferta lor pe anumite zone ale Europei;nu trebuie sa ne mire schimbarile de semnal la receptia lor.Ce spun acum e valabil si pentru alti operatori extra-europeni{Turcia,de pilda},care isi directioneaza spotul pe zonele lor de interes!
    Pe de alta parte,mai sint si alte motive de a a-ti lua o antena mai mare:adesea se intimpla ca semnalul pe anumiti satel. europeni sa scada din diferite motive,de cele mai multe ori din cauza intemperiilor-una din acestea-,punindu-ne in situatia de a nu vedea programele ce ne interesaza!Daca vrei,o antena mare e un fel de backup pentru situatii de urgenta indiferent de satelit sau de zona de acoperire a semnalului!

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi drogy{All},

Intrebarea ta e valabila pentru toti care doresc sa aiba siguranta la receptionarea semnalului indiferent de satelit,si din acest motiv nu exista decit un singur raspunsA!.Chiar daca generatia noua de satel. indiferent de zona de acoperire au un EIRP ridicat{e vorba de Europa},cam in jur de 50dBW si peste,nu toti au acoperire satisfacatoare-cum ar putea?-pentru zona noastra,si din aceasta cauza modificarile de semnal sint normale!In cazul nostru,operatorii de programe arabi au un target pentru oferta lor pe anumite zone ale Europei;nu trebuie sa ne mire schimbarile de semnal la receptia lor.Ce spun acum e valabil si pentru alti operatori extra-europeni{Turcia,de pilda},care isi directioneaza spotul pe zonele lor de interes!
    Pe de alta parte,mai sint si alte motive de a a-ti lua o antena mai mare:adesea se intimpla ca semnalul pe anumiti satel. europeni sa scada din diferite motive,de cele mai multe ori din cauza intemperiilor-una din acestea-,punindu-ne in situatia de a nu vedea programele ce ne interesaza!Daca vrei,o antena mare e un fel de backup pentru situatii de urgenta indiferent de satelit sau de zona de acoperire a semnalului!

satelescu

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

are dreptate satelescu dar eu de exemplu stau la bloc si nu imi pot pune o astfel de antena. maine o sa incerc sa o mai reglez putin si va spun si voua rezultatul obtinut. mie imi placea arabsat si a disparut deodata... la asta nu m'am gandit.

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SAFETRON1 View Post
    Mda , dupa cate am observat eu Eurobird 2 nu mai are nici un tp activ.
    Sunt activi : 11054H, 11075V, 11108V, 11128V, 11175H, 11585V, 11604H, 11623V, 11681H.
    Cel mai puternic este 11075 V 27500 ( L=73%, Q=71%).

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SLAman View Post
    Sunt activi : 11054H, 11075V, 11108V, 11128V, 11175H, 11585V, 11604H, 11623V, 11681H.
    Cel mai puternic este 11075 V 27500 ( L=73%, Q=71%).
    Da asa e , aveam impresia ca a iesit la pensie Eurobird 2 , pacat ca nu mai gazduieste MBC-urile , aveam semnal garla in RO

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)