Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Hotbird+Hellassat 2?

Salut
    rugaminte de ajutor din partea celor mai experimentati :
    am acum 2 antene: 1 de la dolce si una pusa de mine de 0,9m pe hotbird. intrebarea e: as putea pune si lnb-ul de dolce pe antena mea? cam cat as pierde din semnal? acum sunt peste 90% pe ambele.
    locatia: bucuresti

merci

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

E o diferenta prea mare de grade (26) intre doua lnb-uri si acest lucru face imposibila vizionarea in conditii bune a sat.Diferenta normala este 3-9 grd intre focarul principal si cel secundar.
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cobrax2 View Post
    Salut
    rugaminte de ajutor din partea celor mai experimentati :
    am acum 2 antene: 1 de la dolce si una pusa de mine de 0,9m pe hotbird. intrebarea e: as putea pune si lnb-ul de dolce pe antena mea? cam cat as pierde din semnal? acum sunt peste 90% pe ambele.
    locatia: bucuresti

merci
    Nu poti vedea cu o singura antena cele 2 pozitii .....distanta e prea mare si practic iese din arcul de vizibilitate al suprafetei de reflexie a undelor

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

nici daca pun antena orientata undeva pe la mijloc, intre cele 2 pozitii?

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cobrax2 View Post

nici daca pun antena orientata undeva pe la mijloc, intre cele 2 pozitii?
    Daca ai pune-o centrata pe 26 E (BADR) cu focare secundare 13E si 39E ar putea sa intre ceva semnal dar cred ca ti-ar trebui o antena ceva mai mare (1.1) pt a avea o receptie stabila.In ambele cazuri distanta fata de focarul principal este de 13 grade.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

ok, merci mult pt raspunsuri

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Oricum randamentul e mult prea scazut fata de cazul cand ai cate o antena pe satelit.Din 90% cat ai acum cred ca vei avea in jur de 50-65%.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

of, cam nasol, sper sa nu ajung sa trebuiasca sa fac asta

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Eu am testat pe 0,9m si nu merge doar un satelit cea mai buna solutie ar fi o antena multifocus care am testat si merge.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Salut,

Eu zic ca sunt sanse sa mearga cele 2 pozitii.
    Eu am reusit pe o antena de 80 (antena nu e una speciala, multifocus, e obisnuita).
    Adevarat ca mi-a luat ceva pana am reusit dar, am reusit. Singurul aspect important as spune este multifeed-ul pe care il folosesti. Eu folosesc unul cu o tija ondulata, pe care vin prinsi suportii de lnb-uri, fiecare suport are posibilitatea redicarii si rotirii pe toate cele 3 directii. Unghiul de elevatie e undeva pe la un 32grade. restul am ajustat din suportii de lnb. La cel de la HellSat e ridicat la maxim, iar la cele de la Astra si Hotbird sunt lasate la minim. Semnalele sunt cam aporximativ 80 %, destul de stabiile (calitatea e destul de buna, folosind LNB-uri mai bune). Eventual am sa incerc sa fac o poza si sa postez mai tarziu, cand ajung pe acasa.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by m-man View Post
    Salut,

Eu zic ca sunt sanse sa mearga cele 2 pozitii.
    Eu am reusit pe o antena de 80 (antena nu e una speciala, multifocus, e obisnuita).
    Adevarat ca mi-a luat ceva pana am reusit dar, am reusit. Singurul aspect important as spune este multifeed-ul pe care il folosesti. Eu folosesc unul cu o tija ondulata, pe care vin prinsi suportii de lnb-uri, fiecare suport are posibilitatea redicarii si rotirii pe toate cele 3 directii. Unghiul de elevatie e undeva pe la un 32grade. restul am ajustat din suportii de lnb. La cel de la HellSat e ridicat la maxim, iar la cele de la Astra si Hotbird sunt lasate la minim. Semnalele sunt cam aporximativ 80 %, destul de stabiile (calitatea e destul de buna, folosind LNB-uri mai bune). Eventual am sa incerc sa fac o poza si sa postez mai tarziu, cand ajung pe acasa.
    As dori ceva poze cu antena si ceva informatii despre locul de unde ai cumparat-o. Sa stii e ceva deosebit.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Am sa postezi deseara.
    Cat despre antena, e chiar una banala, chia rnu cred ca e vre-un brand, ceva. Daca as stii, ti-as spune. Am achizitionat-o la mana a doua, dintr-un targ. Dar mult face, cum spuneam multi-feed-ul, care ajuta f mult la reglara lnb-urilor.
    Semnalul e acceptabil cum spuneam, si stabil. Recunosc ca e ceva mai slab (la dolce undeva peste 80 %, iar calitatea cam pe la 75 %).

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Post Wavefrontier T90

salut, nu e demult decand mi-am cumparat antena mai trebuie sa o reglez putin (azimutu) setup: 39°E -> 4°W, 8 LNBuri + http://www.satlex.ro/ro/azel_calc.html sys: 1x T90 7x MTI high line + 1 MTI blue line 2x Spaun Sar 411F 1x Spaun Sur 220F 1x Dreambox 500s 1x pachet de tigari http://www.i-have-a-dreambox.com/wbb...chmentid=31990 http://www.i-have-a-dreambox.com/wbb...chmentid=31991

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by b4rb0s View Post
    salut, nu e demult decand mi-am cumparat antena mai trebuie sa o reglez putin (azimutu) setup: 39°E -> 4°W, 8 LNBuri + http://www.satlex.ro/ro/azel_calc.html sys: 1x T90 7x MTI high line + 1 MTI blue line 2x Spaun Sar 411F 1x Spaun Sur 220F 1x Dreambox 500s 1x pachet de tigari http://www.i-have-a-dreambox.com/wbb...chmentid=31990 http://www.i-have-a-dreambox.com/wbb...chmentid=31991
    Toroidala e alta mancare de peste ......nu o comapara cu un multifeed obisnuit

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Thumbs up 50° sunt destul

nu crezi ? :>

si chiar daca mai vrei alti SAT poti sa o prelungesti
    ce trebuie sa fi atent sa fie originala, adica data prin zink, altfel ti-o mananca rugina

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)