Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Angry DVB SkyStar 2 (???)

Domnilor,
    Am mai intrat pe forum cu aceeasi problema...am umblat la setarile de imagine, Picture Settings AVO/OVRL a placii mele DVB SkyStar 2, si acum la mine sint caracteristicile de imagine:

Brightness - 0
    Contrast - 115
    Saturation - 145
    Hue - 128

Aduc aminte ca imaginea e cam "stearsa", adica ... de toata jena.
    Daca ma poate ajuta cineva cu aceste corectii standard adica cele de la prima instalare, atunci cind si eu vedeam brici imaginea si cind nu umblasem la ea...Multumesc enorm de mult!
    A doua problema a mea, este ca atunci cind recordez de pe pachetele Multivision, se intrerupe calculatorul, ingheata (si trebuie sa restartez calculatorul) ... sau se restarteaza el singur...Stie cineva sau a avut cineva o asemenea problema cu aceste placi DVB SkyStar 2 in trecut sau in prezent? Si daca da cum s-a rezolvat? E cumva un conflict cu vreun alt soft? Nu se pupa cu ceva? Aduc aminte ca am sters cam toate softurile de pe calculator special sa nu se mai intimple...si se intimpla in continuare...poate nu se pupa cu Windowsul XP (?)
    Va multumesc de timp si de ajutor,
    james.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Smile

Pentru imagine, ori folosesti graphuri ori setezi pe automatic si anume:
    Settings/Graph Dvb main/video render, alegi: overlay mixer ~vmr7~vmr9~video render.Cu unul din ele ar trebui sa-ti mearga si i-i poti face si reglaje reglaje de luminozitate, culoare, etc.
    Pentru restartarea sau blocarea calculatorului pot fi mai multe cauze.
    Un Vplug incomplet sau prea multe filtre video(eu folosesc doar Cyberlink 7.0 din playerul cu acelasi nume,papa resurse putine).
    Eu pateam la fel ca tine, pana nu am dezinstalat Elecard Dvd player nu mi-a mers.
    Bafta !
    SS2 rev. 2.3; AltDvb 2.2 & DvbWiewer Pro; Gibertini Al 85 cm; H-H Strong; Digibox Strong; 2 X IPTV iDolceTv;1X IPTV Digiplay
    AverTv Hybrid Super 007 - DVB-T

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

@jamesbond
    N-am auzit de setarile alea de imagine de cind sint. Cu ce player ai lucrat? Cu ce anume ai reprodus imaginea? Si de fapt cu ce soft vezi dvb-ul si faci, implicit, inregistrarile?
    Din intrebarea a doua am inteles ca numai la inregistrarea de pe Multivision-uri crapa imaginea (si se restarteaza PC-ul), nu si la recording-ul de pe alte canale. Ca atare, conflictele hardware sau software ies automat din discutie. Trebuie sa vii cu informatii de genul:
    1. am player-ul respectiv (progdvb, mytheatre, altdvb, etc)
    2. folosesc ca plugin de decodare vplug/s2emu/capi/ si versiunea respectiva
    3. filtrul decodarii mpeg 2 este cutare (cyberlink, intervideo, dscaler, etc)
    Fara precizarile astea, e ceatza.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu stiu daca ai aceeasi problema ce-am avut-o eu, dar am patit odata, cu niste drivere de nvidia (noi de altfel), pe un fx5200, aveam o imagine fara contrast si cu mult roz pe AltDVB dupa schimbarea canalului.Isi revenea doar dupa restartarea lui AltDVB.Foloseam Nvidia Pure Video Decoder. Mergea bine numai pe modul video renderer parca. In overlay/vmr aparea roz-ul acela.
    Am rezolvat problema schimband driverele cu unele mai vechi.

Referitor la a doua problema, vezi ca poate fi de la vPlug. Si mie imi freezuia ProgDVB, in schimb AltDVB merge bine. Daca nu e de la vPlug, si folosesti gbocs, vezi pune ProgDVB pe prioity Normal, ca pe Above Normal daca se blocheaza, iti killereste tot calcu, si daca n-ai rabdare(~5min) il restartezi.
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by jamesbond07 View Post
    Domnilor,
    Am mai intrat pe forum cu aceeasi problema...am umblat la setarile de imagine, Picture Settings AVO/OVRL a placii mele DVB SkyStar 2, si acum la mine sint caracteristicile de imagine:

Brightness - 0
    Contrast - 115
    Saturation - 145
    Hue - 128

Aduc aminte ca imaginea e cam "stearsa", adica ... de toata jena.
    Daca ma poate ajuta cineva cu aceste corectii standard adica cele de la prima instalare, atunci cind si eu vedeam brici imaginea si cind nu umblasem la ea...Multumesc enorm de mult!
    Chiar acestea sunt valorile initiale!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)