Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10

Thread: Myria Hdmy4217

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Myria Hdmy4217

Salut,
    Ce parere aveti de aceasta oferta:
    http://www.altex.ro/?domeniu=Electro...model=HDMY4217
    poate fi HD Ready la rezolutia de 1024x768

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Conform standardului HD ready televizoarele cu plasma care au rezolutia nativa 1024X768 sunt considerate HD Ready chiar daca nu sunt capabile prin natura displayului sa afiseze pixel-pe-pixel cea mai joasa rezolutie HD 1280X720 (pentru afisare va folosi interpolarea). Toate displayurile care sunt capabile sa afiseze in modul wide fizic 720 de linii nativ sunt considerate "HD Ready".
    Revenind la modelul propus, personal l-am testat la un magazin Altex si pot spune ca pare destul de ok, imagine super, pret tentant, diagnala mare. Am inca dubii fata de asamblarea lui si fiabilitatea in timp, Myria fiind un brand nou al Complet Electro Serv, companie ce face parte din grupul Altex si care este detinatoarea brandului Davio care a fost comercializat de Altex.
    In concluzie, plasma pare a fi asamblata in Romania, cei de la Altex nu au stiut sa-mi spuna unde e facuta, panelul in sine fiind adus de afara deoarece in tara nu se fabrica asa ceva, pe aparat scrie "made in EU".

Daca cineva foloseste aceasta plasma, il rog si eu sa isi impartaseasca impresiile cu noi.

Cu respect,

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Multumesc mult de raspuns, insa mai am inca dubii in legatura cu faptul ca "stampila HD Ready" nu este pusa doar pentru a vinde produsul. Avand in vedere , ca il voi lua pentru ceva timp, si ca in curand voi dori sa imi schimb DREAMBOX-ul 5oo cu unul care sa "citeasca " programele HD , as dori sa stiu daca aceasta rezolutie imi va permite sa vad HD fara probleme.
    Multumesc inca o data

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Question „HD ready“-Logo

Quote Originally Posted by bogdansat View Post
    Conform standardului HD ready televizoarele cu plasma care au rezolutia nativa 1024X768 sunt considerate HD Ready chiar daca nu sunt capabile prin natura displayului sa afiseze pixel-pe-pixel cea mai joasa rezolutie HD 1280X720 (pentru afisare va folosi interpolarea). Toate displayurile care sunt capabile sa afiseze in modul wide fizic 720 de linii nativ sunt considerate "HD Ready"
    Total Gresit nu stiu cum ai ajuns la ideia asta , din nestinta de cauza,sau din
    informare gresita
    Un producator de Tv poate sa puna Logo HD Redy pe produsul sau daca indeplineste urmatoarele CONDITII:
    Ein Hersteller darf ein Anzeigegerät mit dem „HD ready“-Logo versehen, wenn es

* eine native 16:9-Auflösung von wenigstens 720 Zeilen hat,
    * über (mindestens) einen analogen YPbPr-Komponenteneingang verfügt,
    * (mindestens) einen HDCP-verschlüsselungsfähigen digitalen Eingang (DVI-D/-I oder HDMI) besitzt und
    * über beide Eingänge (jeweils bei 50 und 60 Hertz, beim digitalen unverschlüsselt und verschlüsselt)
    o Vollbilder von 1280 × 720 Pixeln (720p) und
    o Halbbilder von 1920 × 1080 Pixeln (1080i) annehmen kann.

Das Empfangsteil bleibt dabei unberücksichtigt. Das HDTV-Signal kommt also von einer externen Set-Top-Box (HD-STB) über die erwähnten Eingänge, die als Anschlussbuchsen ausgeführt sind, zum Anzeigeteil. Auf (bisher in Europa nicht erhältliche) Geräte, die in sich (wie beim analogen Antennen- und Kabelfernsehen) Bildschirm und HDTV-Empfänger vereinen („HD IRD“), trifft das Siegel nur bedingt zu. Für diese kombinierten und reine Empfangsgeräte gibt es ebenfalls von der EICTA definiert das ähnlich aussehende Logo „HD TV“
    Ce inseamna HDCP afli din linkul de jos:
    http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=35825&page=3

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default minunat...vorbim cu totii germana

no coment ...
    Daca poate cineva sa si traduca chestiile importanta, ar fi perfect.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Salutare,
    Eu am o asemenea plasma , si am cumparat de la Altex acum cca 1 luna in oferta cu aproape 30 milioane lei vechi.
    Se vede destul de bine atacata cu semnal din Humax+2 de la Digi, pe legatura S-video, si cu legatura Y-Pb-Cr, din DVD.
    Consider ca la acest pret se merita cumparat.(Parerea mea)

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Am luat si eu modelul asta chiar astazi de la Mediagalaxy, era la oferta la 2999 RON, pret care mi s-a parut OK. Voi vedea diseara (deocamdata e "cazata" in masina, pana ajung acasa de la birou) cum se misca cu un DM7020 si PC. Mai aveau tot la Mediagalaxy si un LCD Myria de 102 cm la 3800 RON, care si ala parea atractiv ca raport pret/performanta, dar am preferat plasma in virtutea celor citite pe net. Va voi tine la curent cu ce observatii am.
    DM800PVR-250GB, offset 1,8 m, LNB Invacom 0,3 dB, pozitioner Diseqc 1.0-1.2 Vbox II
    Gemini2 Project 3.80

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

asa deci... dupa cum spuneam, l-am luat ieri din Mediagalaxy, si seara l-am adus acasa, numai bun de vizionat un meci de CL. Ca prima concluzie: sunt impresionat... nu stiu cum or fi celelalte, banuiesc ca or avea imaginea mai nu stiu cum, negrul mai negru, poate, sau albul mai alb, dar sunt super-multumit (iar eu urasc caracterizarile cu "super" ). Are cam tot ce imi doream de la un TV: diagonala mare (107cm - cel putin asa scrie in specificatiile lui), claritate, toate felurile de intrari posibile (5 la numar, daca nu ma insel), 2 tunere, PIP, PAP (cand cele 2 imagini stau alaturate, putand comuta intre ele, iar la 107 diagonala, zau ca-s mari amandoua), PAT (asta nu l-am incercat ca n-am mai avut timp dar banuiesc ca e picture and text, tot ca la PAP) plus o gramada de alte reglaje pe care inca nu le-am pus la treaba.
    Ce pot sa va spun... au fost cele mai bine vizionate meciuri de mult timp. Contrastul e extraordinar de bun (de altfel eu sunt un fan al contrastului mai scazut si al luminozitatii un pic mai mari, in orice caz mai mare decat contrastul), are noise reduction care chiar merge, culoarea poate fi reglata pe rece/calda/neutra, are o functie movie care permite redarea (zic ei) a miscarilor foarte rapide din filme (tre' sa ma mai documentez in ce priveste chestia asta). Una peste alta, am lamurit-o pana si pe nevasta-mea ca a meritat (si credeti-ma ca nu-i usor ).
    Pe cablu calitatea imaginii e cum e (cablu, deh), dar cand dai pe Premiere sau pe Sky UK... "it's heaven" Ce mai... sunt super incantat, mai ales ca am dat pe el 2999 RON. Dupa parerea mea, un model similar dar de firma, ar fi min. 5500 RON. Probabil ca sunt si diferente, dar sunt atat de incantat in acest moment de raportul pret/calitate, incat diferentele, oricare ar fi ele, nu sunt relevante...
    Cam atat, dupa primele ore de vizionare... Va mai tin la curent cu evolutiile, pe masura ce ma mai dezmeticesc si eu.
    DM800PVR-250GB, offset 1,8 m, LNB Invacom 0,3 dB, pozitioner Diseqc 1.0-1.2 Vbox II
    Gemini2 Project 3.80

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

salut!
    sunt convins ca Myria HDMy4217 nu se compara cu celelalte NUME dar cred ca la pretul asta... si la noi inca functioneaza chestia cu pretul:acces la tehnologie la un pret redus.
    Pretul este mic si datorita faptului ca se ansambleaza la noi.
    As fi vrut totusi sa stiu, daca la tine contrastrul este la maxim sau il ti pe la val 31,jumatate?poate faptul ca am un living destul de luminos, ma obliga sa dau la maxim contrastul.si cred ca caracteristicile sunt influentate si de semnalul primit(prin cablu).
    Ma frapeaza patul ca , in caracteristici scrie 10000:1 dar nu are luminozitatea monitorului LCD de la calculator pe care scrie 1500:1dar este LG.

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Myria se asambleaza la turci de Vestel. Idem si Teleteh, branduri lansate de Altex.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)