Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default iregistrari+ redare pe dvd player

Salutare

Vreau sa imi cumpar un divx player care sa vada filmele inregistrate cu progdvb, sa ia subtitrarile, etc?
    Aveti cunostinta care player stie sa faca asta corect?
    Ce dvd-uri trebuie folosite? +R sau -R?

Scuze daca s-a mai povestit asa ceva. Eu nu am vazut.

Multam

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Ca sa vezi filmele in format originar, mpeg, nu e neaparat nevoie de un divx player. Insa, dificultatile cu formtul particular mpeg 2 folosit de aplicatiile dvb este ca rareori durata emisiei sau a filmului sint recunoscute si redate corect. Ca atare timpii de subtitrare se duc dracului, si nu poti sincroniza nimic.
    De aceea e indicat sa faci filmele divx folosind un codec din familia divx (nu xvid), cu framerate corect, o sa poti sincroniza sub-urile corespunzator. Cit despre player, ia eventual un Eboda, am vazut ca sint la moda in Romania (daca mergi pe sectiunea DVD-Divx-Hifi o sa vezi despre ce e vorba). Cit despre tipurile de discuri, plus sau minus nu mai prezinta importanta in conditiile player-elor noi de pe piata sau a noilor versiuni firmware. Ca o particularitate pot sa-ti spun ca, in genere, DVD+R se comporta mai bine la scriere decit celelalte.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Merci ptr informatii.
    Problema cu subtitrarea mai ramane daca deja am sincronizat subtitrarea pe versiunea mpeg2?
    Eu am incercat sa redau un film mpeg2 scris pe dvd+R la un magazin altex incercand mai multe playere.
    problema a fost ca nu am reusit sa vad nici pe un player dvd-ul facut.

ciao

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Eu am un Yamada 6700, care nu se mai fabrica de cativa ani si era printre cele mai ieftine divx playere la vremea respectiva si merge perfect ce vrei tu, cu conditia ca fisierul mpeg sa fie sub 2Gb.
    Practic nu am incercat cu inregistrari din progdvb, numai cu inregistrari din altdvb (format .ts) convertite in mpeg2.
    Tipul dvd-ului nu are importanta, acum toate playerele citesc si dvd+r si dvd-r.
    probleme de sincronizare a subtitrarii cu filmul nu am avut niciodata, indiferent ca a fost vorba de avi sau mpeg

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Merge si pe E-Boda DV 555X.
    Inregistrare cu ProgDVB in format pva apoi conversie cu PVA Strumento in mpg.
    In plus incap 2 filme pe un DVD.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default asa

Eu personal am tras filme de pe T-----A acum 3 ani, si am folosit Dr.DivX pt conversie versiunea 1.06. Merge brici pe orice tip de dvd player cu divx. Momentan am un Eboda modelul 555 si spre surprinderea mea, duce cam tot ce poate misca momentan. Avand in vedere balanta dintre calitate pret Eboda este un dvd player recomandabil pt redarea filmelor XviD si divx. Formatul mpg, si mpa in schimb nu-l stie doar variantele reencodate in divx, xvid sau mp3. Sau poti face filmele capturate direct dvd cu Ulead DVD Workshop2.

Spor la captura

js

ps> parerea mea personala, daca tot vrei un film la calitate dvd, cauta pe torente, ca sunt gata ripate, si vin jos f repede in functie de teava ce net pe care o ai. Cele mai bune ripuiri poti sa le faci de pe canalele pachetelor Premiere, Digital+, Canal Satellite, Digital+ Olandez, Sky Italia, Sky UK, la ei totul este pe rezolutie 720x576.
    Note: Viewing Pay TV without a valid subscription is illegal!
    Still active!

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Dupa cum am spus, formatul mpeg2 folosit de playerele ss2 pt. captura este unul deosebit. Index-ul unui astfel de fisier este diferit de un indexer normal de mpeg2 (de fapt o informatie sau 2 sunt inversate), ceea ce-l face dificil de citit pt. multe playere. Ceea ce spune bbox este perfect adevarat, pentru ca el a convertit formatul .ts intr-un .mpeg2 autentic, cu header corect. Oricum, problema ramine si ea este solutionata cel mai bine de conversia fisierului in divx. Si de un payer Eboda.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)