Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8

Thread: attack log???

you said "member" huh! Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default attack log???

ce inseamna si ce trebuie facut cand ai mesaje destul de dese in attack log.cum eviti sau respingi atacurile .sau nu are importanta .poate sa ma lamureasca cineva?am 64 in mai putin de 1 ora

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Deschizi cwshare si inlocuiesti N cu :

N: { 00 00 01 30 1000 4500}

Posts Thanks / Likes

multumesc mult.eram cumva in vreun fel de pericol sa-mi strice careva ceva in soft sau hard?
    de fapt schimband linia N ce am facut?nu am gasit asta pe la tutoriale

dupa edit: mai repede ca si pe mess a venit raspunsul .nici sa editeze cineva nu mai dovedeste ))

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu .

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

nu ai facut nimic daca inlocuiesti N-ul,attackuri tot o sa ai pe mai departe doar ca nu iti afiseaza si nu iti umple log-ul in /tmp;prea multe attackuri sunt nocive pt. ca procesorul in loc sa se ocupe de partea de intermediere ce se poate vedea in Trace si decodare locala mai respinge si atackurile altor DNS-uri care sunt ca un ping constant pt. server
    ele trebuiesc eliminate dinainte de-a ajunge la dream sau server linux pe care ruleaza gbox - cel mai usor se poate face dandu-i net la dreambox dintr-un server linux sau un router Linksys/Asus cu linux pe care definim reguli de IPtables sa accepte doar DNS-urile din cwshare si sa respinga orice strain;
    si mie mi-a configurat aceste reguli (mai complicate putin pt. cazul meu) un
    maestru de linux in probleme de retea chiar de aici de pe forum si ii aduc inca o data multumiri cu ocazia asta,m-a scapat de multe belele
    exemplu:

iptables -A FORWARD -s xxx.dyndns.org -p udp --dport 5577 -j ACCEPT
    iptables -A FORWARD -s yyy.dyndns.tv -p udp --dport 5577 -j ACCEPT
    iptables -A FORWARD -s zzz.dyndns.org -p udp --dport 5577 -j ACCEPT
    iptables -A FORWARD -s qqq.no-ip.com -p udp --dport 5577 -j ACCEPT
    .....
    iptables -A FORWARD -i eth1 -p udp --dport 5566 -j DROP
    (pe toti ceilalti ce nu sunt in lista le da DROP)

alt avantaj - se mai poate jongla in caz ca un anumit DNS din cwshare vezi ca ia prea mult de la tine sau intermediezi prea mult de la altii pt. el,ii poti
    baga restrictii sa aiba acces doar la un anumit numar de pachete/minut

iptables -A FORWARD -i eth1 -s xxx.mine.nu -p udp --dport 2588 -m limit --limit 6/minute --limit-burst 1 -j ACCEPT
    iptables -A FORWARD -i eth1 -s xxx.mine.nu -p udp --dport 2588 -j DROP
    ....

daca ai si server newcs si iesi afara pe un anumit port de data asta protocol TCP acolo iar pot aparea probleme daca un user mai "vechi" vrea sa se conecteze sau cineva iti scaneaza porturile ,aceste reguli putand fi directionate pt. acceptul doar Ip-urilor exacte (ba mai presus dns-urilor) acceptate de tine pt. conexiune
    plus multe altele..

Living an analog lifestyle in a digital world

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

asta se poate face doar in serverul linux,in /etc/rc.d/rc.d.firewall...dar cei care au doar router si dreambox
    350 kg de scule!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

exista routere pe care se poate pune linux, la asta s-a referit marcelll, dar nu stiu daca merita efortul, procesorul din dream este destul de puternic si poate gestiona aceste atacuri fara problema (poate daca vin atacuri simultan din multe surse...), faptul ca vine o incercare de conectare nereusita la 10-20 secunde sigur nu influenteaza functionarea gbox.

Posts Thanks / Likes

daca dau sa curete logul odata la cateva ore(cand sunt reclame ) e mai bine?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)