Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Intrebari despre receptia C30 in Buc

Salut

A prins cineva C30 in vestul Bucurestiului? Este posibil?
    Cu o antena pentru C30 (546Mhz) si un amplificator n-am reusit nicicum sa dau de semnalul pe acest canal. In schimb C54 merge perfect. Cu aceeasi antena vad cam toate programele din UIF (inclusiv C31 ProTv).

A reusit cineva din aceasta zona a orasului sa prinda C30?

Parca am citit ceva de trei emitatoare... se mai pun?

Numai bine.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Canalul 31 se emite de la Herastrau din acelasi par cu TVR-rile si nu de la Pache Protopopescu , de aceea i-ti intra bine mersi.
    Canalul 30 se emite din zona Baba Novac si probabil esti obturat de Palatul Parlamentului.Si emite cu polarizare V.Poate i-ti intra cu o antena de castig pe casa ( bloc ).Semnalul este mult mai slab ca C54 si pot sa-ti spun ca am incercat in mai multe zone si nu e posibila receptia.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

eu vad toate din canal 30 dar nu este imagine pe niciunul. nu e mpeg2?
    in afara de protv hd evident.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by antecu View Post
    Semnalul este mult mai slab ca C54 si pot sa-ti spun ca am incercat in mai multe zone si nu e posibila receptia.
    Multumesc pentru raspuns, banuiam ca puterea este mai mica. In aceste conditii imi pun intrebarea: la ce bun asemenea efort (financiar) din partea ProTV... daca tot nu se vede?

PS: in nordul orasului merge...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

deci in c30 sunt transmise si informatii, nu numai label-ul postului? ca eu le vad pe toate 5-6, dar nu am imagine. sa maresc gain-ul la antena, atunci

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

...poate spun o prostie, dar parca am vazut undeva ca cele care sint pe linga ProtvHD sint DVB-H. Nici eu nu am reusit sa deschid celelate "programe", in afara de HD....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

C 30 nu se prinde in zona de nord.Am incercat in Otopeni si semnalul e 0.

De ce a facut Pro TV acest efort ? Pentru ca asa e romanul in general.Trebuie sa se dea el mare cu orice chip altfel nu se simte bine.Are un fel de mancarime in fund care nu-i da pace , trebuie el sa para mai mare decat e in realitate , e fudul dar cu bube la gura.
    Vrei alte exemple , iata ce face romanul :
    - isi cumpara Lamborghini sau Ferrari dar NU are sosele pentru ele
    - isi face vile de sute de mii de euro dar nu are sistem de canalizare si drum de acces
    - isi cumpara televizoare LCD HD dar nu are sursa de semnal pentru ele

In pachetul de pe canalul C30 la un search apar 8 identificari din care :
    Pro TV HD este transmis in mpeg4 cu sunet Dolby Digital
    Pro TV,Acasa si Pro Cinema sunt in varianta DVB-H pentru telefoane mobile iar restul sunt date legate de transmiterea spre telefoane mobile.Nu cunosc exact detaliile tehnice dar cred ca este legat de varianta de telefon Sagem cu care au facut probe.
    In concluzie ca sa vezi Pro TV HD iti trebuie un receptor care sa stie mpeg4 ( aici nu ma refer la tunere de calculator la care decodarea este facuta soft ) iar pentru celelalte un telefon mobil care sa aiba si functia de TV pentru DVB-H.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

hahaha....trist dar adevarat...

Cit despre receptia in nord, merge....in zona Pipera ...Am prins afara cu o sirma de 50 cm.

Numai bine.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

a-ha. multumim antecu pentru explicatiile detaliate.
    ma 'ntorc la dolce

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Pro Tv Hd

Salut,

Saptamana trecuta am incercat sa contactez PRO TV-ul cu o "scrisorica"
    de nemultumire si totodata de lamurire privind transmisia HD de pe C30"
    "
    Mi-aduc aminte cum ne-ati aratat intr-o seara de 1 Dec. 2006 cum ca 10 mil. Euro s-au investit in niste echipamente video
    digitale si implicit de transmisie pe canal 30 digital HD.
    Banuiesc ca acest tip de transmisie digitala a semnalului Tv se adreseaza telespectatorilor PRO TV.
    Se gaseste undeva pe la vreun magazin din Romania vreun receiver DVB-T care sa receptioneze postul dvs.?
    Majoritatea romanilor telespectatori si-au procurat receivere DVB-T de prin vest caci in Romania se vinde doar prin SRL-uri de
    apartament si "normal" mai scumpe, dar absolut nici un "SRL din asta de apartament" nu a aflat si implicit nu are la vanzare un
    receptor cu care sa "prinda" PROTV HD.
    Se aude ca 2012 e termenul pentru care in Romania ar trebui sa inceteze transmisia in analogic si sa se transmita numai digital.
    Acest lucru e in plina desfasurare si in tarile occidentale numai ca la ei, in paralel cu procesul de transmisie DVB-T au pus si la
    vanzare prin magazine de electronice echipamentele necesare unei bune receptii TV digital, chiar daca ei nu si-au permis luxul
    de a transmite direct HD. Nu vreau sa nominalizez vreun post TV de afara dar din respect pentru toti telespectatorii, acestia transmit
    DVB-T si pentru cei care detin receptoare MPEG-2 si pentru cei care au MPEG-2/(MPEG-4 HD).
    De curand m-am intors din Germania si am prospectat piata ca sa zic asa, adica am intrebat de existenta unui DVB-T pentru HD la 11
    magazine de specialitate si nici unul nu avea asa ceva.
    In final puteti sa-mi indicati un tip de televizor care are un tuner digital HD si pe care sa-l pot cumpara din Romania, sau de unde pot cumpara un receiver
    DVB-T cu care sa va pot urmari ? ( apropo, sa nu-mi indicati tunerele DVB pentru calculatoare) chiar nu vreau sa va urmaresc pe calculator.
    Nu stiu cat de scumpa era transmisia pe care ati facut-o de pe emitatorul SNR-ului, dar macar acolo macar va urmarea ceva mai multi decat in prezent.
    Foarte bine, puteti spune, urmareste-ne in analogic. Da, dar din pacate acolo va vad cu interferente si "purici".
    Daca tot sa investit atat de mult in echipamentele alea nu-i pacat sa transmiteti HD pe canal 30 pentru "NIMENI" ?
    Imi cer scuze daca am fost un pic mai dur dar astept cu nerabdare o lamurire.
    In speranta unei lamuriri....
    Al dvs......"

A doua zi vine iute raspunsul:

"
    Din pacate, in momentul de fata niciunul dintre retailerii din Romania nu are in oferta un STB pentru Pro TV HD. Stiu ca sunt negocieri intre firmele producatoare si retaileri. Acestora din urma li se pare pretul de achizitie prea mare si de aceea intarzie sa faca o comanda ferma. Tehnologia HD H264 presupune insa cipuri noi, in productie de serie deocamdata mica, si asta justifica diferenta de pret fata de un receptor MPEG2.

Noi nu putem interveni in negocieri. Ne-am cam facut datoria: Am lansat un produs nou pe piata, care mai mult decat atat este si gratis, fara taxe suplimentare. Am informat retailerii (oferindu-le specificatii tehnice complete si contacte ale producatorilor) si publicul ca acest serviciu exista si ca il vom dezvolta. Retailerii se misca greu. Din pacate nu este in domeniul nostru de activitate sa vindem STB-uri, pentru ca probabil am face-o. Presiunea pe magazine din partea oamenilor ca dumneavoastra, care doresc sa urmareasca produsele de televiziune la cea mai buna calitate, o sa urgenteze aparitia pe piata a acestor receptoare.

Transmisia pe SNR nu costa mult.
    "
    Cam asta este.
    Acu ' poate intelege-ti voi ceva ca eu unul am ramas uimit de raspuns.

Salutari

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Din ciclul "sa mai spalam 10 milioane" ?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

bine ca s-au obosit sa-ti raspunda...eu i-am intrebat de anu trecut cand va emite si in Vest-ul tarii si nu am primit nici azi un raspuns

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by zmeura View Post
    Interesant,totusi.Din raspuns inteleg ca intentia lor ar fi sa-l lase necodat,deoarece daca ar avea de gand sa-l codeze ar fi adus ei receptoarele si nu asteptau dupa altii.Asta e bine.
    "Transmisia pe SNR nu costa mult." Si atunci de ce au iesit de pe emitatoarele lor mpeg2,mai ales ca inca nu se gasesc receptoare mpeg4?
    Ei bine tocmai la aceasta intrebare n-au raspuns.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Se pare ca Costi Guy e foarte vehement cu privire la emisia Pro TV si vreau sa-i comunic cateva idei care sper sa-l lamureasca macar partial :

1. Pro TV a platit 10 mil pentru studio si Nu pentru emitator. Acesta a fost un bonus la contractul respectiv si care binenteles a fost prezentat in media ca o mare realizare care da foarte bine cand vrei sa te lauzi.
    2. De faptul ca NU exista receptoare am scris inca din noiembrie si am precizat ca NU se vand in nici o tara europeana la magazine iar emisiile alea cateva care sunt ( vezi UK sau Franta ) SUNT PUR EXPERIMENTALE
    3. Am vorbit in cateva randuri inca din octombrie anul trecut la Topfield pentru aparate iar raspunsul a fost : NU FABRICAM PENTRU CA NU EXISTA CERERE PE PIATA EU , POATE PENTRU O COMANDA MARE...
    4. Sunt curios cati pasionati de HD care se plang pe aici pe forum ca vor un receptor mpeg-4 or sa cumpere astfel de aparate care vor costa intre 300 si 400 euro cand marea majoritate fac nazuri si la aparate de 60 euro.Si nu cred ca e nici o firma mare de retail din Romania cu un manager atat de nebun incat sa bage bani intr-un stoc de receptoare si sa ramana cu ele in magazie pentru ca nu are cumparatori pentru ele.
    5. Cat priveste preturile receptoarelor DVB-T , daca spui ca ai fost in mai multe magazine in Germania poate ai observat ca exista modele avand preturile incepand de la 30 euro si urca pana la 800 euro functie de ceea ce poate face si de producator.Nu vei gasi niciodata un receptor Topfield sau Technisat la acelasi pret cu un produs no name sau cu o firma care se caracterizeaza exclusiv prin preturi low cost asa cum nu poti compara Dacia cu Audi la masini sau Tauras cu Pioneer la televizoare.
    6. Piata romaneasca e invadata de "subproduse" din punct de vedere al calitatii mai ales in domeniul electronicii de larg consum , unde cuvantul de ordine este pret cat mai mic , nu conteaza ce este si cum merge.Marea majoritate sunt produce destinate exclusiv pietii estice ( si aici ma refer la est incepand cu Romania ) multe au coduri care nu se regasesc in lista de produse ale unui producator sau au coduri diferite de cele vandute in Germania de exemplu.

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by antecu View Post
    2. De faptul ca NU exista receptoare am scris inca din noiembrie si am precizat ca NU se vand in nici o tara europeana la magazine iar emisiile alea cateva care sunt ( vezi UK sau Franta ) SUNT PUR EXPERIMENTALE
    .....

.....

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)