Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50
    Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Emitator de mare putere la Baia-Mare

Prima licenta de mare putere va incepe sa emita in probe sambata in sistem dual anologic / digital
    analogic pt probe
    digital dupa cu sase canale tv
    Putere maxima a sistemulul este de 124 KW PAR

Vf Jelesnic , Negresti-Oas 580 m altitudine canal UIF47

Renunta la satelit AXA TV si intra in acest mini DVB-T ?

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Default La cat mai multe.

Excelent. Se misca mult mai repede decat SNR-ul.

Banned

Posts Thanks / Likes

Focus TV . Acela care a emis cateva zile si pe Sirius .

Banned

Posts Thanks / Likes

Romanul e indaratnic . In loc sa dea 2 mil pe un receptor DVB-T sa vada in conditii normale un canal TV , chiar daca are 20% semnal , mai bine se chinuie cu purecii de pe analogic si cu dublurile de imagine , etc ......
    Eu as fi dat termen limita 01.01.2009 maximum , un fel de constrangere sa umpere receivere DVB-T si sa treaca la calitate .

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Romanul e indaratnic . In loc sa dea 2 mil pe un receptor DVB-T sa vada in conditii normale un canal TV , chiar daca are 20% semnal , mai bine se chinuie cu purecii de pe analogic si cu dublurile de imagine , etc ......
    Eu as fi dat termen limita 01.01.2009 maximum , un fel de constrangere sa umpere receivere DVB-T si sa treaca la calitate .
    2 mil pe televizor.Peste 1-2 ani apar si canale cu plata si te trezesti ca ai aruncat 4-6 milioane pe niste receptoare FTA.Parerea mea ca nu trebe sa te grabesti.Astia schimba datele problemei de la o zi la alta.
    La mine la ALBA IULIA se receptioneaza DVB-T de la SIBIU dar nu mi-am luat receptor si nici nu intentionez.Fiecare a-si face calculele in felul lui.
    Apropo pentru a "obliga" pe cineva sa treaca la DVB-T trebuie sa obligi in primul rind comerciantii sa vinda numai televizoare cu DVB-T incorporat.

Banned

Posts Thanks / Likes

Canalele din acest mini pachet vor fi : Realitatea TV , Antena1 , Focus TV Baia Mare , Cinemar TV Baia Mare , prima

Canalele sunt 51 Vf.Lespezi si 47 Vf. Jelesnic

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Hmmm ...

"Vf Jelesnic , Negresti-Oas 580 m altitudine canal UIF47"

Vf. cu pricina este un deal oarecare ...aceasi altitudine ca dealul Feleacului ! si fiind plasat in jud. Satu Mare cu muntii Gutaiului intre el si Baia Mare ...cred ca va servi doar Satu Mare ... m-as fi bucurat sa fi avut o pozitie la fel de favorabila ca emitatorul din Fagaras vizibil la peste 100 de km !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@gymi
    Nu cred ca vor apare pachete cu plata. Si cand spun asta ma refer la experienta din Anglia sau Spania unde s-a incercat si au dat faliment dupa aproape 2 ani de functionare prin 2000 parca daca nu ma insel.In Spania s-a numit Quero TV care transmitea 4 sau 5 frecvente lipite in banda C65-69 un numar de aproximativ 20 programe TV si 6 radio.In final au dat faliment iar emitatoarele au fost preluate de TVE.La fel s-a intamplat si in Anglia.In Italia pachetul lui Berlusconi care transmite cele cateva canale de fotbal sunt PPV iar audienta este foarte mica.Practic nu pot concura cu Sky care are o oferta mult mai bogata.

Insa transmisiile DVB-T au si o parte buna.Se pot transmite pachete locale care pe langa canalele nationale ( ma refer la TVR ) se pot adauga si programe locale cu costuri mici.Si dupa cum se stie legislatia europeana incurajeaza acest lucru.Acesta e motivul pentru care CNA-ul nu a cracnit si a dat frecvente chiar si de puteri mari la posturi locale no name.Cand spun asta ma refer la Italia sau Spania la care poti observa urmatoarea configurare.Exista cate 4 pana la 8 frecvente pe o zona prin care se transmit pachete continand fie programe nationale , programe locale si programe cu acoperire nationala. Nu cred ca este o problema sa apara pachet Antena ( cu cele 4 sau 5 canale TV si 2 de radio ) sau Prima sau National sau Realitatea avand in vedere ca deja au frecventele in analogic si comutarea e inevitabila. Si aceste posturi doresc acest lucru , pentru ca doresc o penetrare si mai puternica pe piata fara a fi la mana cablului sau DTH-lui la care utilizatorul plateste pentru a avea acces.Bineinteles ca nu cred ca se vor oferi pachete cu plata in DVB-T similare ca la satelit continand programele exclusiv cu plata pentru ca din start vor fi sortite esecului. Dupa ce va trece nebuna asta cu o groaza de operatori DTH si se vor micsora la maxim 2 lucrurile vor intra pe fagasul normal.Oricum nu vad nici cu ochi buni inflatia de posturi TV care apar ca ciupercile si care cu timpul or sa dispara.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Deci nu sunt sanse sa prindem in Cluj-Napoca, DVB-T nici de la antenele astea ?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Ce se mai stie de cele doua emitatoare? Are cineva o harta a acoperii lor? Ce programe sunt in pachet?

Nepriceput Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gymi View Post
    ...La mine la ALBA IULIA se receptioneaza DVB-T de la SIBIU...
    Salut!
    Imi poti spune si mie ce canale se pot receptiona?

Nu mai am nimic, am vandut tot...

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Pachetul SNR Antena 1, Antena 3, Tvr 1, Tvr 2, Realitatea, Prima Tv.

Canalul 54

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Revin si eu cu intrebarea daca exista o harta a acoperii emitatorului de la Baia Mare sau daca cineva din zona a testat si daca da la ce distanta de Baia Mare.

Mersi mult

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Oare don' Miclaus are de-a face cu aceasta lucrare?
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Banned

Posts Thanks / Likes

Ia probati voi cei din zona :

• canal 47 100 kw 589 altitudine vf jelesnic
    • canal 51 100 kw 550 altitudine vf lespezi
    • canal 52 500 w 180 altitudine satu mare
    • canal 50 500 w 450 altitudine zalau
    • canal XX 100 w 450 altitudine zalau
    • canal 46 100 w 350 sighetul marmatiei

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)