Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
    Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Encodare din .mkv in xvid la HD

Imi spuneti si mie va rog cum pot encoda un film HDTV h.264 aflat in container .mkv in xvid .avi (bineinteles ca vreau sa pastrez coloana sonora ac3 si calitatea HD nealterata.)

Nu conteaza daca trebuie sa folosesc n-spe programe(sau doar unul singur) pt a face conversia , tot ceea ce conteaza este pastrarea calitatii.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Lui Super, si multor altor programe de encodare existente actualmente pe piatza le lipseste o facilitate pe care as considera-o, totusi, importanta. Decodarea filmului se face cu mijloacele interne ale softului (pentru a se scuti utilizatorul de instalarea unor codecuri si filtre ffdshow suplimentare) - dar si encodarea la fel. Ca atare, Super, la fel cu atitea altele, foloseste o versiune interna a codecului divx/xvid, bazata pe specificatiile oficiale, dar careia este imposibil sa-i faci reglajele uzuale ale codecurilor oficiale (spre exemplu Divx 6 vine cu o serie proprie de reglaje pt. viteza codecului, optimizare pt. Intel HT, filtre de imagine soft/sharp, largime si inaltime la alegere, etc - lucruri care lipsesc programelor de encodare actuale).
    Leo are dreptate, Super te scuteste de multe reglaje complicate, dar eu as intreba daca VirtualDub-ul sau programe asemenea lui deschid mkv-uri, caci daca da, ar fi chiar mai indicat sa se incerce cu asa ceva. As instala filtrele Matroska si tot ceea ce este necesar pentru decomprimarea mkv, dupa care as alege codecul Divx cu optiunea HD encoding, as da un bitate apropiat sau chiar mai mare, fara resize, iar sonorul l-as pastra neatins (Direct stream copy).

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Safetron, faci aşa:

MKVDemux prima oară, să scoţi sunetul din MKV....
    RiverPast Video Cleaner Pro 7, īncarci MKV-ul, alegi NUMAI VIDEO, deci ai să observi că-ţi scoate partea audio...
    La codec, pui XviD (pui rate manual, la un film de 1:45 - 1:50 mergi cam cu 4800 - 5000 kbps...)
    Dacă foloseşti DivX 6.5.1, treci pe opţiunea de HiDef, şi bitrate la fel ca la XviD, numai că o să dureze dublu ca timp, dar calitate mai bună...
    Cānd a terminat de encodat, vei avea un file Film.avi şi fişierul demuxat īnainte, Film.ac3 (sau DTS)
    Le iei frumos pe amāndouă şi le īncarci īn AVIMux şi dai muxare...

La final, ai filmul cu sunetul original...
    Īn caz că depăşeşte mărimea unui DVD, le tai trumos un pic din genericul de final cu VirtualDub....

Primul şi al treilea din programele de mai sus - Google - sunt freeware...

Pentru RiverPast, dacă nu găseşti, dă un mail...

Ca să-ţi faci o idee, cam 2 ore XviD-ul sau 4 ore DivX-ul...

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by WebMan View Post
    Īn caz că depăşeşte mărimea unui DVD, le tai trumos un pic din genericul de final cu VirtualDub....
    Sa-i taie finalu'?

Cu toate astrea, cred ca acel bitrate calculator al codecului divx cred ca ar putea calcula de maniera destul de exacta cam ce bitrate trebuie folosit - asta daca se calculeaza cu exactitatea inainte cit reprezinta, ca dimensiune, partea de sonor AC3.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Safetron, faci aşa:

MKVDemux prima oară, să scoţi sunetul din MKV....
    RiverPast Video Cleaner Pro 7, īncarci MKV-ul, alegi NUMAI VIDEO, deci ai să observi că-ţi scoate partea audio...
    La codec, pui XviD (pui rate manual, la un film de 1:45 - 1:50 mergi cam cu 4800 - 5000 kbps...)
    Dacă foloseşti DivX 6.5.1, treci pe opţiunea de HiDef, şi bitrate la fel ca la XviD, numai că o să dureze dublu ca timp, dar calitate mai bună...
    Cānd a terminat de encodat, vei avea un file Film.avi şi fişierul demuxat īnainte, Film.ac3 (sau DTS)
    Le iei frumos pe amāndouă şi le īncarci īn AVIMux şi dai muxare...

La final, ai filmul cu sunetul original...

Primul şi al treilea din programele de mai sus - Google - sunt freeware...

Pentru RiverPast, dacă nu găseşti, dă un mail...

Ca să-ţi faci o idee, cam 2 ore XviD-ul sau 4 ore DivX-ul...

Aha deci asa faci tu filmele HD care le pui pe torrente .Bitrate-ul indicat este pt 720 cu toate ca am vazut si cazuri in care se folosesc cca 6000-6500 kbps la 720.La 1080 bitrate-ul ar fi cam de 10000-11500 kbps.Rata de multiplicare a bitrate-ului o luam dupa nr de pixeli continuti intr-un cadru

standard = 720x576 =>414720 pixeli
    HD 720 = 1280x720 =>921600 pixeli
    HD 1080 = 1920x1080 =>2073600 pixeli

Cand spui "cam 2 ore XviD-ul sau 4 ore DivX-ul" la ce lungime a filmului te referi ....si mai ales pe ce sistem

trimite-mi si mie riverplast-ul (ai pm)

Am sa incerc ambele variante (si a lui @Webman si a lui @leo) pt a vedea care ofera un raport calitate/timp mai bun.

Pe acesta cale tin sa va multumesc tuturor pt sfaturi si indrumari.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by le099 View Post
    Da, este o situatie trista sa nu poti juca cu codecul, sa nu poti depune setting-ul dorit mai ales cand se vb. de lucruri delicate. Cred ca trebuie gasita solutia justa pentru a face ceva just. Acest Rus cu MKV-ul lui a schimbat o oranduire, nu greu de deslusit la urma urmei, ci greu de realizat si asta din cauza programelor depuse care de fapt nu prea fac ceea ce dorim. Amicul nostru a cerut o formula mai mult sau mai putin delicata si asta depinde de cunostiintele fiecaruia.
    Ncerc sa intru direct in argument.
    Cand se vb. de H264 lucrurile deja depasesc era ceea ce era PAL sau NTSC. Odata in aceste cazuri (PAL/NTSC), era deajuns MKV Demux si VirtualDubMod, azi este cam greu, deci trebuie sa joci cu aceste soft-uri. Depun un secret, cu toate ca ......dar hai sa lasam, am nceput, deci continui.
    In cazul cerut de Safteron folosesc:
    MKVextractGUI, pentru extragera pistei audio (doar pista audio)
    MKVmerge GUI, pentru extragerea pistei video (doar video)
    River Past Video Cleaner Pro 6.8xxxx si nu 7.xxxxx din motive bine ntemeiate.
    Cu primul joci bine codecul DivX (favoritul meu), cu 7.xxxx iei ce ti se ofera, exact ca si in cazul "Super".
    Mare dreptate ai, lucrurile sunt destul de complicate , fapt ce ma face sa cred ca ne aflam inca in epoca de pionierat a HD (cu toate ca s-a inceput tare) si ca mai trebuie sa asteptam pana vom avea lucruri de calitate fara prea mult stres.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by laleauaneagra13 View Post
    ma puteti indruma si pe mine cum pot sa convertesc din mpeg sau divix in HD.CU SUPER AM INCERCAT DAR NU AM REUSIT NIMIC.la un moment dat se opreste si gata ma lasa cu ochii in soare.va rog ajutati ma.va multumesc si ce softuri as mai putea folosi
    fara a incerca sa fiu rau , dar ce ceri tu e ca si cum ai vrea sa faci din magar cal , lucru ce nu merita osteneala pt ca rezultatele nu au cum sa fie pe masura asteptarilor.

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by le099 View Post
    D
    River Past Video Cleaner Pro 6.8xxxx si nu 7.xxxxx din motive bine ntemeiate.
    Cu primul joci bine codecul DivX (favoritul meu), cu 7.xxxx iei ce ti se ofera, exact ca si in cazul "Super".
    Greşit.... cu 7.2 (că e ultimul "spart"), ca dealtfel şi 7.1, faci ce vrei DIN codecul DivX...

Īncearcă...

Apropo, ce rost are să mai demuxezi şi video cānd RiverPast are opţiunea de a encoda numai VIDEO

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Am o problema cu riverplast.Nu vrea sa incarce in proiect nici un tip de fisier (.avi .mkv .mpg ....nimic ) , cand selectezi fisierul zice:
    "Failed to create Renderer component.This is usually caused by installation problem.Please reinstall the software"

reinstalarea nu ajuta cu nimic , problema persistand.

Culmea e ca am instalat pe pc si ffdshow si matroska pack si xvid si divx plus alte filtre.

Unde sa fie problema ....ce anume sa il impiedice sa foloseasca filtrele ....sau mai trebuie instalat vreun filtru suplimentar

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Instalează CCCP Pack-ul, poate rezolvi problema....

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Am sa incerc.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Instalează CCCP Pack-ul, poate rezolvi problema....
    l-am instalat dar degeaba , aceeasi problema

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Riverpastu' asta face si converstie in WMV HD? Si daca da, cam la ce parametri? E bine sa aflam, atita vreme cit WMV HD este reproductibil in playerele standalone de pe piatza si, de asemenea, s-ar putea ca respectiva conversie sa ia ceva mai putin timp.

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

River Past e DOAR un program care encodeaza folosind codecurile existente....

Poti face ORICE encodare....

E bun pentru că-ţi oferă posibilităţi multiple de a lucra pe file, independent de codec (resize, crop...)

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Am citit tot thread-ul.......
    Am testat si Super si River Past.....

Ori sunt eu idiot, ori nu am gasit o cale prin care sa transform un fisier .mkv (Matroska) in .avi. intr-un timp cat de cat real.
    Am incercat cu River .... si pentru un fisier de 100 Mb am stat cam o ora, si l-am oprit pana la urma.

Mi-am cumparat de curand un media player HD, dar din pacate fisierele .mkv nu le cunoaste.

Cum pot sa le transform in .avi ?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)