Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14

Thread: Ajutor Spania

RESPECT Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Ajutor Spania

De pe alt forum (nu satelitar !)
    "Gata... Renunt... Ma dau batut... M-a invins Gigiu si nu vreau sa ma omor...
    Exista pe acest forum vreun nene ce se afla in Valencia si stie sa monteze aceasta pocarie de gigi Contra cost bineinteles ....Sau daca nu o sa vedeti la stirile de la 5 ca (doar aveti gigi) ROMAN SINUCIS IN SPANIA DIN CAUZA LUI GIGI eusa_wall.gif "
    Daca poate cineva sa-l ajute...

RESPECT Expert
    Posts Thanks / Likes

Completare :
    " Curand cred ca am sa ajung la nebuni icon_mad.gif ... Dau sa scaneze , incepe cu semnal de 80-90% cand ajunge scanarea la 4-5% imi scade semnalul la 10% si ... nici un post prins.Bunnn... ajunge scanatu la 15-20% creste semnalu la Intelsat la 60% dupa care scade iar la 10% si tot asa Dau sa scaneze iar si imi gaseste Aljazerra (ca de fapt pe mine asta ma intereseaza icon_mad.gif )dar mai putin posturi tv romanesti. Oare sa nu fiu pe satelitu bun? dar de ce oare nu mai imi gaseste nici un altul ca mai nou am si satelit finder si nimik. Singer sa fiu nu mai stiu ce sa ii fac.. Poate oare cineva sa ma scoata din ceata ?
    Ajutoooooooooooooorrrrrr.... ca ma arunc de pe bloc icon_mad.gif "

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Cred ca esti pe Hotbird.Incearca sa scanezi frecventa 11623 V 27500 si vezi daca apare TVR international.
    Cel mai simplu mod de a gasi semnalul e asta:te duci la un prieten,dusman , etc care are parabola deja reglata si memorizezi programele.Dupa care te intorci acasa si daca esti pe Hotbird faci un semn pe teava(suport) si rotesti de antena spre dreapta(stind in spatele ei) cam 1-1,5 cm .Roteste incet pt ca receptorul de la digi are ceva intirziere in a gasi semnalul.Daca ai reusit sa-l gasesti ,intri in menu setare antena si faci reglajul fin.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Cu un tampit ca asta ar merita sa fie mai putin pe lume ..

RESPECT Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu e oala mea...
    Pe un alt forum cerea cineva ajutor; asta de cateva zile...
    I-am explicat si eu - si altii cum ar putea sa-si rezolve pb - dar se vede ca in zadar.
    Ma gandeam ca sta cineva prin zona lui si il poate ajuta .

Banned

Posts Thanks / Likes

Eu nu ma refeream la ulenpas , doamne fereste , am inteles ca citeaza pe altcineva .

Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

@admin

Lista cu instalatori ca se omoara lumea...

Mie imi mai trebuie unul (instalator) sa-i pasez o lucrare la Torino, un altul la Carara si eternul Cremona (care nu mai are mult si face ca trenul).

ss/indescifrabil

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Mi-s prin Zona......doar ca uneori nici eu nu mai stiu unde sunt
    Posts Thanks / Likes

@ulenpas:cu mare placere te-as ajuta dar e mare distantza si nu am nici trecere prin zona.Incearca sa faci un semn ceva la antena care,inteleg ca e pe hotbird,si mai urca in elevatie pan-la ~ 48° dupa care stind in spatele antenei misc-o spre dreapta uuuusurel....vei reusi si singur
    Bine ar fi sa ai un alt receptor mai stabil ...... cu hyundaiul diji e c-am nashpa...Nu uita ca LNB-ul tre sa fie aproape de 0°(-1° mai exact)
    Hai inceraca si ne spui cum a fost
    Bafta,
    dinus

Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

PM E PM

Edited by

ss/indescifrabil

Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

@king

Daca ai ceva cu omul rezolva-ti problema singur. Da-i ban si gata. Mi-a trimis PM de pe FORUMUL ASTA. Si ca sa-i raspund trebuia sa ma inregistrez pe ALT FORUM. Lucru spre care ma impingi si tu desi n-am nici un chef.
    Nu extinde conflictul cu o persoana la toate persoanele cu care respectivul intra in contact. Nu e fair.
    Si nu ma intreba ce ar trebui sa faci daca toata lumea ar raspunde la PM-uri pe main. Ca nu e treaba mea, e treaba celui care i-a lasat accesul la PM unui user, dar i-a taiat posibilitatea de ai i se raspunde.

Te rog nu ma mai pune in situatii jenante.

ss/indescifrabil

Banned

Posts Thanks / Likes

Rezolvarea e foarte simpla : nu iti pierde vremea raspunzandu-i . Sunt convins ca nu ai nimic de pierdut .

RESPECT Expert
    Posts Thanks / Likes

Episodul 3
    " Cum am spus si in celelalte thread-uri ... Am renuntat la ideea de a mai imi omora nervi... Da am si satelit findr am si busola insa se pare ca nu am eu noroc sa-l gasesc pe Gigi... Acum astept o minte mai luminata poate rezolva problema .... Am sa va tin la curent cu ce le intamplate si cum s-a rezolvat problema, DACA SE VA REZOLVA CANDVA, si sper sa nu trebuiasca sa trimit receptoru in tara ca ma duc eu cu el cu tot si dau Gigiu in judecat icon_biggrin.gif ca mi-a mancat toti nervii icon_wink.gif "

RESPECT Expert
    Posts Thanks / Likes

Ultimul episod :

" Salutare... Am constata ca aceasta chestie cu gasirea satelitului Intelsat 1002 este o chestiune de noroc..... Ce sa va spun ca a venit instalatoru a miscat putin de "oala" si a prins semnalul imediat... Nu a mai ramas de facut decat sa sun la Digi Tv sa-mi activeze cartela si in urmatoarele 2 minute totul a functionat...
    Concluzia mea e ca iti trebui noroc dar asta este ... Trebuia sa dau niste bani ca sa gasesc noroc.
    Bafta si multumesc pt sfaturile cu care m-ati ajutat icon_redface.gif "

Banned

Posts Thanks / Likes

S-a zgarcit la 50 - 70 de euro sau cat e acolo o instalare si si-a mancat nervii crezandu-se buricul pamantului .. "Ce mare lucru d-le de montat o antena d-aia..."

Evident instalatorul , care viseaza si noaptea 1W , a montat-o din "noroc" .

"Ai naibii snapani instalatorii astia cum monteaza ei antena si iau banii "

Montarea unei antene nu o face orice "injinier" .....

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)