Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
    Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Taxa pe antenele de pe case?

Am vazut ceva despre aceste taxe pe Antena1 astazi la stirile de la ora 19 care se vor impune in curand aici la noi in Romania.
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@valyp67: Am vazut ceva despre aceste taxe pe Antena1 astazi la stirile de la ora 19 care se vor impune in curand aici la noi in Romania .

Ce noroc pe mine ca nu le am pe casa ! Antenele mele sunt montate pe doi piloni(binenteles sunt semnalizati sa nu vina vreu'nu sa dea cu elicopterul in ele,am luat masuri de siguranta,dinainte) .

Oare am sa scap ?
    Cred ca Dumnezeu a pierdut Romania la poker!
    Suntem o natie de cersetori...

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Atunci or sa bage taxe si ptr aparatele de aer conditionat....eventual si ptr rufele puse la uscat. Hai sa fim seriosi.
    Max TV, Strong 4401, 0,9 si 3 LNB-uri.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

ce bine de mine ca stau la curte , poate de pe banii de taxa o sa-mi iau o antena si mai mare :d

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

e inca ok sa poti plati o taxa si sa`ti pui antena la geam. eu stiu ca in eu nu se da voie sub nici o forma cu antena pe suprafata vizibila a cladirii.
    btw daca este undeva pe cladire..deci not visible....mai plateste cineva vreo taxa si daca da...cine o sa se duca sa si`o declare ...vecinii binevoitori? (banuiesc ca nimeni n`are sa stea sa survoleze spatiul aerian al scumpei noastre patrii apoi sa faca anchete de identificare a propietarilor..si nici idioti n`or sa existe care sa si`o declare)
    buc. | parabola 1.5 | invacom 0.3 dB | dm500 | dm800 | 62E -> 30W

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Din experienta mea post decembrista toti romanii sunt niste turnatori. Nici nu stii care ve4cin te toarna, ca doar toti am fost niste colaborationisti si securisti.
    Taxa asta pe o antena e o porcarie fiindca ingradeste accesul la informatie.

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Acum e cazul sa vada si romanii din romania ce inseamna UE, cei deja plecati stiu. Taxa pe antena! si se pling (e numai ceva arucat pe piata si e impropriu spus caci ei nu au spus sa platesti ca ai antena ci pe motiv de urbanism estetica?!, pai daca platesti nu tot acolo ramine oala si e urit? nonsens) dar cei din UE care NU au voie sa monteze cu ei cum ramine? Ce zici sa fi neamt,italian...ca peste tot e asa, la tine acasa si sa nu poti sa ai antena, stai si te intrebi la ce s-a mai inventat NU Trebuie sa inteleaga UNI ca democratia sau intrarea in UE nu e anarhie Care stati in bucuresti (nu numai) si vedeti fatada blocurilor cum arata va place? sau sa-ti zboare antena in cap ca X a economisit un diblu sau mai stiu eu de ce. Sint sigur ca nea ion de la poplaca nu ar avea probleme cu taxa pe oala montata in gradina ) Acum eu nu iau apararea autoritatilor de nici o culoare ca sint dezastru dar numai in ro se face o timpenie si apoi alta mai mare, in plus solutiii sint destule din pacate din cauza baniilor(saraciei) nu se pot aplica. Eu cred ca nu o sa fie nici o taxa dar daca ar gindi bine autoritatile o sa scoata o lege ca daca cineva vrea satelit atunci sa faca pe bloc cu x-antene o instalatie pentru tot blocul si gata. Dar aici intervine saracia ca x vrea dar y nu are bani si discutii si cearta si.....
    @ogica55
    in italia exista legea din 2001 ca nu au voie sa aibe antene pe fatada nici macar un cablu de la un geam la altul dar daca nu se aplica ca si le ei vai de mama lor e altceva..... si totusi arata frumos?
    La ei vezi si rufele la uscat si altele si depinde unde in italia ai fost si e bine asa. La toti ne plac orasele mari si noi si frumoase dar in conditiile astea nu or sa mai fie daca nu dam putina dreptate si celor de la urbanism ca solutii tehnice sint destule doar la noi sint ingradite din cauza saraciei.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@ogica..nush in care italie ai fost tu....dar eu prin 2004 in milano nu vedeam nici macar rufe la geamuri daramite offseturi de sky si din cate mi ses pusese, legea era pentru estetica cladirilor nu neaparat impotriva antenelor. Ideea era ca nu prea aveai voie nici macar sa`ti pui jaluzele exterioare la geam sau ceva culoare stridenta ca hop primaria la usa. Nu sunt povesti, stiu ca pare ciudat de abuziv dar..asta e italia...ei sunt mai f... in dos decat majoritatea europenilor. Apropo de fatada blocurilor, eu n`am citit decretul sau ce pana mea e insa..tre specificat clar daca se refera la estetica blocului din exterior sau daca au avut strict ceva cu noi astia mai "tembeli" ahtiati dupa accesul liber la informatie si suntem obligati cu totii chit c`o tinem la 4 metrii sub pamant sau 7 deasupra capului.
    Si yo care credeam c`au murit comunistii..auzi....atata timp cat exista cablu tv ...da` el oare la vila lui are cablu tv? damn...muriti comunistilor!
    buc. | parabola 1.5 | invacom 0.3 dB | dm500 | dm800 | 62E -> 30W

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Rog un admin sa stearga topicul cu totul. Daca vede Videanu si ii vin idei?
    Va rog, nu exagerati.
    Max TV, Strong 4401, 0,9 si 3 LNB-uri.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Smile

Dupa taxa pe antene urmeaza si taxa pe lungimea cablului Tv !

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Faza cu rufele deja e pusa in aplicatie in Timisoara. Chiar au aratat saptamana trecuta cum umblau comunitarii printre blocuri sa avertizeze lumea. Ramane de vazut ce o sa fie cu antenele.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

probabil ati inteles cu totii ca nu e vorba de "estetica " blocurilor care si asa arata ca niste cutii grii ci doar de motive pt a scoate niste bani...se pune taxa pe orice atata timp cat se respecta regula bunului simt (cea hotarata de autoritati) si apropo "dincolo " nu se pune taxa pe antena..ci pur si simplu unde nu da bine cu imprejurimile nu te lasa sa o instalezi...dar cei flamanzi de bani te lasa sa o pui si pe statuia lui Mihai Viteazu daca le dai destui bani ....traim in romania..sunt sigur ca v ati dat seama de asta

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by FLORIN_MX View Post
    probabil ati inteles cu totii ca nu e vorba de "estetica " blocurilor care si asa arata ca niste cutii grii ci doar de motive pt a scoate niste bani...se pune taxa pe orice atata timp cat se respecta regula bunului simt (cea hotarata de autoritati) si apropo "dincolo " nu se pune taxa pe antena..ci pur si simplu unde nu da bine cu imprejurimile nu te lasa sa o instalezi...dar cei flamanzi de bani te lasa sa o pui si pe statuia lui Mihai Viteazu daca le dai destui bani ....traim in romania..sunt sigur ca v ati dat seama de asta
    Total de acord cu ce ai zis si din ce am vazut eu cam spuneau de"antenele de pe TOATE CASELE". Guvernantii astia ingeniosi ai nostri aplica politica scoaterii banilor si din piatra seaca pentru bugetul statului. Ce vrei don-le? Romania tara tutror posibilitatilor...
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Default aberati

aberatii peste aberatii !
    am antena pe fatada in viena de peste 10 ani.
    daca nu a-ti abera atit a-ti sti ca dreptul la libera informare in limba materna este garantat in constitutia e.u. sub orice forma,deci inclusiv via antena satelit.
    adevarul este ca in blocurile primariei se percepe o tava unica de vreo 35 de euroni care este de unii platita de altii nu.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

eu am cerut acordul asociatiei si a administatorului pt montarea de antene si echipamente, am totul frumos semnat si stampilat
    1.5AL PrimeFocus, 0.6MTI, Kaon KSC570-2CI,SkyStar2 rev.2.3
    -----------------------------------------------

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)