Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Se poate mari putin antena?

Am antena mea de 1,36x1.20 si ma bate gandul sa o maresc putin. Problema se pune a mai incercat cineva,ca sa nu muncesc degeaba? Vreau sa pun roata imprejurul ei o fasie de tabla de vre-o 10-20 cm. Operatia nu ar fi grea ma gandesc sa o gauresc pe spatele ei si sa o prind cu ceva surubele.Ce parere aveti?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nastrusnica idee!
    Cred ca nu merita efortul. La cata munca ar fi nu cred ca merita, mai ales ca nici nu cred sa ai mare castig, din contra risti sa deformezi antena gaurind-o si babandu-i in ea suruburi sau nituri.
    Gigel

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Teoretic se poate mari , dar trebuie sa calculezi calumea , nu sa pui din burta 10 cm de jur imprejur . Nu cred ca merita efortul .... risti sa mearga mai rau ca la inceput ....

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

daca actiunea v-a reusi vei mari suprafata activa si nu diametrul !

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

@gelu_dh

Un sfat prietenesc: nu te apuca de asa ceva pt ca ca nu o sa iasa nimic.E aproape imposibil ca gulerului pe care vrei sa-l atasezi sa-i dai manual forma suprafetei parabolice , dupa cum bine se stie forma antenei se obtine prin presaj si sunt niste masuri stricte care trebuiesc respectate , iar din ochi nu se poate.Lucrurile se complica si mai mult in cazul unui offset oval care are o forma specifica ce este mult mai greu de reprodus decat o parabola clasica.

Rezultate mult mai bune obtii in cazul in care construiesti o antena parabolica din petale.Lucrul a fost demonstrat de un impatimit al receptiei si prezentat intr-un nr vechi din Info Satelit.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SAFETRON1 View Post
    @gelu_dh

Un sfat prietenesc: nu te apuca de asa ceva pt ca ca nu o sa iasa nimic.E aproape imposibil ca gulerului pe care vrei sa-l atasezi sa-i dai manual forma suprafetei parabolice , dupa cum bine se stie forma antenei se obtine prin presaj si sunt niste masuri stricte care trebuiesc respectate , iar din ochi nu se poate.Lucrurile se complica si mai mult in cazul unui offset oval care are o forma specifica ce este mult mai greu de reprodus decat o parabola clasica.

Rezultate mult mai bune obtii in cazul in care construiesti o antena parabolica din petale.Lucrul a fost demonstrat de un impatimit al receptiei si prezentat intr-un nr vechi din Info Satelit.
    Mare dreptate ai ,mersi renunt. Mai e si alta chestie ce nu m-am gandit,cu cat maresc antena se distanteaza si distanta LNB-ului,deci ma complic fara rost

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Am vazut mai demult o antena "marita" de cineva. Era insa o parabola din petale careia i s-au adaugat neshte margini. Nu stiu daca era reusita sau nu. Nu am mai vazut-o de un timp cred ca tipu a dat-o jos sau a vandut-o...

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Mai mult ca sigur ai vazut antena produsa la Autocamioane Brasov... era celebra antena de 1.8M, din petale, la care se puteau atasa ''fuste'' (fabricate tot la AB) marind astfel diametrul la 2.2M sau 2.4M

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

corect am vazut si eu o astfel de antena care se putea mari prin adaugare de petale ( fuste) mai ales ca am avut si eu o antena de 1.8 m din Al cu 6 petale de la autocamioane Brasov si am vandut-o ca prostu ...( dar asta s-a intamplat cam acum 8 ani...ce trec anii...!) ... chiar care mai stie ceva de producerea unor astfel de antene ...probabil matrita mai exista ! sau nu
    Brasov ? stie cineva ceva informativ

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Smile Marirea parabolei

La parabole este exclus sa maresti suprafata utila intrucit focarul acesteia nu se schimba el este intr-un punct bine definit in functie de diametrul antenei.
    Chiar daca s-ar realiza o marire fizica a acesteia fascicolele captate in plus vor fi reflectate inafara fedhornului si deci cistigul va ramine cel dinainte .
    qazxsw

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gabone View Post
    corect am vazut si eu o astfel de antena care se putea mari prin adaugare de petale ( fuste) mai ales ca am avut si eu o antena de 1.8 m din Al cu 6 petale de la autocamioane Brasov si am vandut-o ca prostu ...( dar asta s-a intamplat cam acum 8 ani...ce trec anii...!) ... chiar care mai stie ceva de producerea unor astfel de antene ...probabil matrita mai exista ! sau nu
    Brasov ? stie cineva ceva informativ
    se poate incarca magic 2.25 pentru bisscam si daca merge pe strong 4400

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nicu_nicusor View Post
    se poate incarca magic 2.25 pentru bisscam si daca merge pe strong 4400

Moooo, tu de unde ai aterizat?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)