Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Reglare antena cu H-H - ajutor

V-as fi recunoscator daca m-ati ajuta in urmatoarea problema.

Am reglat o antena de 1.2m cu motor H-H SG-2100A si reusesc sa receptionez toti satelitii intre ExpressAM2 (80 E) si Intelsat 3R (43 W), insa apar urmatoarele probleme:
    daca respect indicatiile de pe satlex.ro (gradatia de pe motorul H-H), am semnal inclusiv pe ExpressAM2 (61 E) de 64-65% pe TV Nadym. In schimb pe Hispasat (30W) semnalul abia urca la 42-50% pe majoritatea transponderelor, in timp ce Intelsat 3R (45W) nu mai intra deloc.
    daca misc antena cu 2-3 grade spre est sau vest obtin pe Hispasat semnal de 73% iar pe Intelsat 3R 65%. In acest caz insa apare problema in partea estica unde ultimul satelit care il mai pot receptiona este Intelsat7/10 (49.5E) cu semnal de 30-40%. In varianta de mai sus aveam semnal de 65% pe acest satelit.
    In rest intra toti satelitii, dar parca semnalul este mai slab pe Arabsat, Eutelsat W4 si Eutelsat W2 deci in zona punctului 0. Daca reglez semnal maxim aici atunci apar probleme cu semnalul la extremitati.
    Punctul 0 e Eutelsat W6. Locatia mea este Oradea.
    Unde gresesc? De ce nu pot receptiona intreagul arc geostationar?
    Oradea: 1.2M Fe Off, 0.3dB Digital Gold, H-H Moteck SG-2100A, SS2 2.8A, SRT Digibox.
    75 E - 43 V

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Verticalitate

Daca verifici cu polobocul verticalitatea tevii suport a motorului o sa aflei singur raspunsul ! chiar si o mica inclinate are efecte dramatice la extreme ...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

ehe la tine e bine , la mine nu intra decat de la 12w pana pe 28 e , si e pusa dreapta la cumpana , problema tind sa cred ca e de la antena

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by romeoX View Post
    ehe la tine e bine , la mine nu intra decat de la 12w pana pe 28 e , si e pusa dreapta la cumpana , problema tind sa cred ca e de la antena
    Sigur nu e de la antena ci este de la reglajul ei cred ca nu ai pus-o pe punctul zero care e aprox. 28 g est.Cel mai bine trebuie sa se vada pe 28 E.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Smile

Originally Posted by romeoX

romeoX, spune-i omului ca daca incerci mai mult, dai cu antena in bloc... si din cauza asta ai plaja mica.....
    DM800, DM7020, DM500S, KSC-570, SRT4355EVO, Conserve diverse, SkyStar 2 Rev 2.6, Offset 1.2, H-H Strong, Twin Inverto 0.3, 53E - 30W, etc....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mihaip View Post
    Daca verifici cu polobocul verticalitatea tevii suport a motorului o sa aflei singur raspunsul ! chiar si o mica inclinate are efecte dramatice la extreme ...
    Da, intradevar teava pe care am prins antena nu e chiar perfect verticala, dar n-as fi zis ca o mica abatere conteaza atat de mult. O sa incerc s-o indrept cat mai mult... sper sa reusesc.
    Oradea: 1.2M Fe Off, 0.3dB Digital Gold, H-H Moteck SG-2100A, SS2 2.8A, SRT Digibox.
    75 E - 43 V

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by amic View Post

Am reglat o antena de 1.2m cu motor H-H SG-2100A si reusesc sa receptionez toti satelitii intre ExpressAM2 (80 E) si Intelsat 3R (43 W), insa apar urmatoarele probleme:
    daca respect indicatiile de pe satlex.ro (gradatia de pe motorul H-H), am semnal inclusiv pe ExpressAM2 (61 E) de 64-65% pe TV Nadym. In schimb pe Hispasat (30W) semnalul abia urca la 42-50% pe majoritatea transponderelor, in timp ce Intelsat 3R (45W) nu mai intra deloc.
    daca misc antena cu 2-3 grade spre est sau vest obtin pe Hispasat semnal de 73% iar pe Intelsat 3R 65%. In acest caz insa apare problema in partea estica unde ultimul satelit care il mai pot receptiona este Intelsat7/10 (49.5E) cu semnal de 30-40%. In varianta de mai sus aveam semnal de 65% pe acest satelit.
    In rest intra toti satelitii, dar parca semnalul este mai slab pe Arabsat, Eutelsat W4 si Eutelsat W2 deci in zona punctului 0. Daca reglez semnal maxim aici atunci apar probleme cu semnalul la extremitati.

Si eu am exact aceeasi problema, cu acelasi motor, receptionez perfect intre 10E si 72E, la limita intre 1W si 10E si aproape nimic de la 1W mai departe. Uita-te cu atentie la motor, o sa descoperi un joc suspect pe transversala! Sistemul de prindere a tijei motorului (cea accesibila cu cheie IMBUS) este de rahat! Oscilez acum intre a returna motorul vanzatorului si a gasi o solutie de modificare. Satelitii din vest nu se mai prind pentru ca in momentul rotatiei motorului, cand ajunge la 1W, centrul de greutate al ligheanului se modifica si tija "cade" cu 2-3 grade! Asta inseamna o elevatie cu 2-3 grade mai mica ceea ce face receptia imposibila.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Echosmart, LNB single, offset 1.2, motor hh dg2100.

Am reglat antena cum am putut s-au m-am priceput mai bine.
    Am de la 30W la 39E, cred ca ar mai intra si altele.

Problema mea este urmatoarea:

Folosesc USALS, am pus pe ASTRA 23.5 (sud Valcea) si am dat drumul la scanare. Am prins un numar de programe oarecare, calitate variabila de la 40 la 70%
    A doua zi gasesc calitate maxima 60%.
    Ce fac atunci: modific USALS de la 24.3 la 23.5 si surpriza, calitatea creste la 70-75.
    Dua citeva zile iarasi aceasi problema, modific din nou, iarasi creste calitatea.
    Si tot asa. Cel putin pentru Astra 19.5 (Premiere) este benefic, ca sa nu mai spun pentru Hispasat, unde pot atinge 98%.

Care este explicatia?

M-am gindit ca nu este fixata corect, suruburi nestrinse, etc, dar totul e OK.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Verifica si "jocul" de care vorbeam mai sus ...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

N-am observat ca motorul sa aiba joc desi nu-i exclus. Ceea ce mi s-a parut ciudat de data asta a fost latitudinea prea mare pe care trebuie sa fixez antena ca sa am elevatia buna pt a receptiona ceva. Normal latitudinea ar fi 47 iar pe suportul motorului ajunge la 57! Cred ca pana la urma am pus invers montura antenei cu care o prind de motor. Incerc maine sa fac o poza...
    75 E - 43 V

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Salutare,

Unde gresesti? pai in primul rand gresesti la punctul zero care la Oradea nu are cum sa fie pe W2 la 16E si ar trebui sa fie undeva in jur de 21E. La 16E ar trebuie ca locatia ta sa fie undeva prin Austria. Incearca pe cat posibil sa obti verticalitatea pilonului si f important centrarea antenei pe mijlocul monturii. Succes
    TM-Ant. Kovosat 1.4M, LNB MTI 0.8dB, Echostar AD-3600-IP VIACCESS, FreeCAM 2-20, Season Interface, Digisat Pro, Satlook Micro+, etc.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Ceea ce mi s-a parut ciudat de data asta a fost latitudinea prea mare pe care trebuie sa fixez antena ca sa am elevatia buna pt a receptiona ceva. Normal latitudinea ar fi 47 iar pe suportul motorului ajunge la 57!
    fii sigur ca ai pus-o...invers! lasa latitudinea la motor asa cum scrie la carte (respectiv coordonatele luate de pe satlex.ro) si regleaza-ti bine antena si apoi o sa poti strange suruburile definitiv, dupa un reglaj fin la extreme. ai putzintica rabdare monser si o sa ai parte de satisfactie maxima.
    Noroc!
    VU+ UNO (BlackHole) & Dreambox 500+ S, LNB Inverto Black Ultra, antena 1.1 m TRIAX, Optibox H-H DM3800 USALS, Telekom - Focus - Freesat

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by epy View Post
    Salutare,

Unde gresesti? pai in primul rand gresesti la punctul zero care la Oradea nu are cum sa fie pe W2 la 16E si ar trebui sa fie undeva in jur de 21E. La 16E ar trebuie ca locatia ta sa fie undeva prin Austria. Incearca pe cat posibil sa obti verticalitatea pilonului si f important centrarea antenei pe mijlocul monturii. Succes
    Nu-l mai incurcati aiurea, Oradea e la 21.9E asa ca Eutelsat W6 (21.6E) este ales corect pentru punctul ZERO al reglajului!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    Nu-l mai incurcati aiurea, Oradea e la 21.9E asa ca Eutelsat W6 (21.6E) este ales corect pentru punctul ZERO al reglajului!

He He He, intradevar ai dreptate, eu am citit la repezeala W2 in loc de W6. Mea Culpa
    TM-Ant. Kovosat 1.4M, LNB MTI 0.8dB, Echostar AD-3600-IP VIACCESS, FreeCAM 2-20, Season Interface, Digisat Pro, Satlook Micro+, etc.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

am incercat si pe 28e si aceeasi belea , spun ca e de la antena pt ca am trasa de 2 ori tare de ea de am ajuns cu lnb-ul de paman am zis ori o stric ori merge , da sunt multumit cu cat merge acum

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)