Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Intrebare antena mesh 3m

Salut,

Vreau sa-mi cumpar o antena mesh de 3m de la Peruvision CKD-10 dar e o problema: caracteristicile pe care le dau ei pe site la modelu asta nu corespund cu ce am gasit eu pe net.
    Ori or gresit cand au scris ori astia vand un no-name(chinezarie) ca si una de firma.

peruvision:
    - Diametru: 3.0 m
    - Raport Spate/Fata: 0.36
    - Distanta focala: 108.1 cm
    - Castig la frecventa 4.2 GHz: 40.5 dBi
    - Castig la frecventa 12.2 GHz: 48.3 dBi
    - Suport feedhorn: Trei (3) tije
    - Masa totala: 44 Kg
    - Culoare: Neagra

pe net:
    -Feed:Prime Focus Quad Support (4 tije)
    -F/D Ratio: 0.40
    -Focal Length: 47.5 inches or 120.6 cm

Credeti ca pot avea increder in astia?

Multumesc.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Sunt corecte datele de la peruvision... si eu am studiat oferta si am gasit pe net un site cu aceste antene

http://www.telsat.com/mesh.htm#SX85

Si eu as fi interesat dar e cam mult 30 de milioane pentru una de 3M... mai astept caci poate mai scad preturile

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rz + View Post
    Sunt corecte datele de la peruvision... si eu am studiat oferta si am gasit pe net un site cu aceste antene

http://www.telsat.com/mesh.htm#SX85

Si eu as fi interesat dar e cam mult 30 de milioane pentru una de 3M... mai astept caci poate mai scad preturile
    Salut,
    Deci inseamna ca nu e CKD-10 ci e SX-10M.
    Eu chiar am cerut la Telsat o oferta si cu toate ca pe site au pus modelele care le vezi nu au in stoc decat Comstar chinezesti. Iar costurile de transport ... fac cat 2-3 antene la un loc

Cu stima,
    Atlas

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Problema cu chinezariile nu e sa zicem parametrii de receptie cat rezistenta mecanica. De obicei sint facute din topor si nu tin mult.
    Suma e destul de mare si ma astept sa fie robusta si bine lucrata.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu nu zic ca nu au si produse bune dar asta nu inseamna ca nu pot sa vanda si gunoaie.
    Ai dreptate cu ce ai zis dincolo, dar antena aia (IRTE0-240) costa aproape dublu, chiar nu-mi permit sa dau atata.
    Problema cu mesh-ul e ca plasa de pe ele daca nu e fixata bine, trecand prin ingheturi si dezgheturi repetate se deformeaza sau chiar se desprinde. Si diferenta intre CKD si ce vand la peru este ca CKD-ul mai are niste tije care consolideaza mai bine plasa.
    Si la mesh mai este o problema, limitarea in frecventa, din cauza gaurilor. Pe la 12.75 deja nu mai au randamentul pe care-l pretind. Si daca e lucrata dupa ureche la 12.75 o sa am un randament ca la una de 1.8m sau chiar mai prost.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Atlas View Post
    Si la mesh mai este o problema, limitarea in frecventa, din cauza gaurilor. Pe la 12.75 deja nu mai au randamentul pe care-l pretind. Si daca e lucrata dupa ureche la 12.75 o sa am un randament ca la una de 1.8m sau chiar mai prost.
    Din cate am mai citit si eu despre ele, sunt totusi antene cu castig bun chiar si in banda Ku (banda inalta)... e foarte adevarat insa ca ele pot fi vazute mai ales in tarile unde banda C este de baza, banda in care castigul antenei este intr-adevar foarte bun!

Tie pentru ce iti trebuie mai mult ?
    Eu, daca m-am gandit la ea, e clar ca pentru banda C as cumpara-o... as avea astfel problema rezolvata cu satelitii Thaicom, Paksat, si inca 1-2 sateliti
    Din pacate, nici 2.2M diametru nu e destul de suficient pentru c band, in Romania...

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

ca veni vorba de 3 M ... ce ziceti cat ar valora o antena de 3 M din 4 petale ... din plastic cu folie inserata ...sa zicem made in USA dar care a stat demontata cam 5-6 ani si probabil ca nu mai este noua ...ce ati zice de o licitatie ?

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

acum sincer vorbind ... am vazut-o instalata la vremea ei ...dar acum e demontata si sta undeva pe un bloc ... momentan incerc sa aflu cine e proprietarul ...poate a murit ...testamentul , ceva ...mai vorbim...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rz + View Post
    Din cate am mai citit si eu despre ele, sunt totusi antene cu castig bun chiar si in banda Ku (banda inalta)... e foarte adevarat insa ca ele pot fi vazute mai ales in tarile unde banda C este de baza, banda in care castigul antenei este intr-adevar foarte bun!

Tie pentru ce iti trebuie mai mult ?
    Eu, daca m-am gandit la ea, e clar ca pentru banda C as cumpara-o... as avea astfel problema rezolvata cu satelitii Thaicom, Paksat, si inca 1-2 sateliti
    Din pacate, nici 2.2M diametru nu e destul de suficient pentru c band, in Romania...
    Am vorbit ieri la Peru chiar cu seful cel mare si i-am explicat ca parametri la CKD-10 sant diferiti. Dupa ce a verificat si el si a studiat oferta celor de unde le comanda si ei a zis ca poate sa aduca si CKD-10. Mi-a spus ca pot aduce chiar modele Prodeline si Andrew. Meseriasi!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)