Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10

Thread: satfinder

Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default satfinder

ce magazine sunt in Bucuresti care sa aiba de vanzare un satfinder ieftinean. Ca m-am saturat sa-l tot chem p-ala sa-mi regleze antena de fiecare data cand bate vantul mai tare. ) Si sa nu-mi dati redirect pe alt threat ca le-am luat pe toate la rand si tot n-am gasit. Ma doare capu' cat am citit.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Wink Poti si fara satfinder

Salutare CataLici !

Te poti descurca si fara finder. Incearca sa faci niste marcaje pe suportii antenei in momentul cand aceasta este bine reglata. Dupa aceste marcaje poti restabili pozitia initiala a antenei - cu o buna aproximatie. Nu-ti mai ramane de facut decat reglajul fin cu ochii pe televizor.
    Marcaje poti face cu un marker permanent, cu un ac de trasat sau chiar cu un cui, secretul este sa "memorezi" pozitia corecta a componentelor pe care le "deranjeaza" vantul. Si o strangere mai ferma a suruburilor poate sa ajute.
    Curaj, rabdare si succes !

Noroc bun !
    Amiko Alien + 1,15 Al [13E-4,8E-0,8V] pe suport TRIAX + Kathrein CAS60 [5V] + 40"HD Blaupunkt + 43"UHD LG

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mateda View Post
    Salutare CataLici !

Te poti descurca si fara finder. Incearca sa faci niste marcaje pe suportii antenei in momentul cand aceasta este bine reglata. Dupa aceste marcaje poti restabili pozitia initiala a antenei - cu o buna aproximatie. Nu-ti mai ramane de facut decat reglajul fin cu ochii pe televizor.
    Marcaje poti face cu un marker permanent, cu un ac de trasat sau chiar cu un cui, secretul este sa "memorezi" pozitia corecta a componentelor pe care le "deranjeaza" vantul. Si o strangere mai ferma a suruburilor poate sa ajute.
    Curaj, rabdare si succes !

Noroc bun !
    nu e chiar asa simple..

daca e antena de proasta calitate sau "distributie rcs" adica antena de digi .. poti sa marchezi tu cat de mult vrei !

Dereglajele provocate de vant .. se produc datoita indoirii suportului de prindere al antene dintre oala (farfurie ) si suportul de perete sau tzeava !

e facut din tabla subtire.. si datorita vantului puternic indoaie acele table ..

poate instalatorul sa tranga suruburile la maxim .. toata antena nu ishi modifica pozitia .. ci doar se indoaie..
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by CataLici View Post
    ce magazine sunt in Bucuresti care sa aiba de vanzare un satfinder ieftinean.
    Ma doare capu' cat am citit.
    Magazinele online te gasesc oriune sa-ti ia banii .

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default e belea

saracie d-aia de la digi este, din foita de tabla. Si conserva are tabla mai groasa. Si cred ca s-a-ndoit/dereglat si suportul ala la LNB. Daca ajung aia cu cablu si la mine cred c-o fac acoperis la cusca cainelui.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

ce magazine sunt in Bucuresti care sa aiba de vanzare un satfinder ieftinean. Ca m-am saturat sa-l tot chem p-ala sa-mi regleze antena de fiecare data cand bate vantul mai tare. ) Si sa nu-mi dati redirect pe alt threat ca le-am luat pe toate la rand si tot n-am gasit. Ma doare capu' cat am citit.
    In Bucuresti poti gasi satfinder ieftin la Peru... ai banner mai sus, sau Vita... pe Maica Domnului. In jur de 350.000 parca. Sper sa nu se considere reclama

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by repty74 View Post
    In Bucuresti poti gasi satfinder ieftin la Peru... ai banner mai sus, sau Vita... pe Maica Domnului. In jur de 350.000 parca. Sper sa nu se considere reclama
    La peruvision au numai d-alea profesionale, prea scump pt. ce-mi trebuie mie. Sa caut Vita ala care zici tu.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

TV-ul + receptor langa antena echivaleaza cu un satfinder profesional. Cu un satfind ieftin nu poti face nimic, sunt niste porcarii.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    TV-ul + receptor langa antena echivaleaza cu un satfinder profesional. Cu un satfind ieftin nu poti face nimic, sunt niste porcarii.
    Asa e,iti gaseste eventual doar satelitul,dar nu poti face un reglaj fin al semnalului in procente,asa ca tot receptorul si televizorul este baza pentru asa ceva daca nu ai un satfinder profesional.
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

La peruvision au numai d-alea profesionale, prea scump pt. ce-mi trebuie mie. Sa caut Vita ala care zici tu.

Acum m-am uitat la peruvision pe site si il au cel putin in oferta pe cel ieftin cu ac la 7,7 euro (fara TVA), iar de la vitacom am cumparat eu anul trecut unul tot cu ac dar la un pret mai mare.

Eu sustin ca totusi ai nevoie de un satfinder, chiar daca ai receptorul si un TV linga antena, pentru ca depinde foarte mult de receptor, sint unele receptoare care iti indica rapid de tot variatiile de semnal, iar altele gen Hyundai de la Digi care au o mare intirziere. Mi s-a intimplat sa am un semnal foarte mic pe Hyspasat (semnal la limita receptiei fara macroblocuri - antena in balcon dupa geamuri si ceva cadre metalice), si chiar daca receptorul imi arata prompt variatiile de semnal, sa nu pot regla antena decit cu satfinder-ul. Plus ca pretul pentru aceasta jucarie nu e exorbitant, dar parerea mea e ca te ajuta destul de mult.

Asa ca spor la cumparaturi Si vizionare placuta

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)