Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Default TVR cedeaza din prostie drepturile pt Liga I

«Kanal D» este pe cale sa profite de incompetenta unor angajati ai postului public

Televiziunea publica a fost surprinsa in ofsaid, astfel ca nu va mai putea transmite meciuri de fotbal din returul acestui campionat. Horatiu Nicolau, patronul Companiei Telesport, cea care detine drepturile TV asupra Ligii I, a anuntat ca a rupt contractul cu TVR pentru neonorarea obligatiilor financiare. Se pare ca noul Kanal D are cele mai mari sanse de a prelua optiunile 1 si 4 ale fiecarei etape.

„Este nepermis ca factori de decizie importanti din TVR sa puna institutia intr-o situatie atat de neplacuta. Voi fi extrem de sever in aplicarea sanctiunilor“, a anuntat seful postului public, Tudor Giurgiu.

Achizitionarea drepturilor TV pentru partidele din Liga I la fotbal a starnit de fiecare data discutii aprige. Invariabil, in centrul atentiei au fost doua persoane, Mitica Dragomir, presedintele Ligii Profesioniste, si Horatiu Nicolau, patronul Telesport, care detine drepturile de transmisie a meciurilor. De aceasta data, boss-ul de la Liga nu are nici un amestec, televiziunile luptandu-se intre ele pentru transmiterea derby-urilor de pe prima scena.

Bomba a fost aruncata de Horatiu Nicolau care a anuntat, ieri, ca a reziliat contractul cu televiziunea publica. Daca lucrurile vor ramane asa, derby-ul Steaua – Dinamo nu va mai putea fi urmarit de toti romanii, fiind stiut ca doar TVR 1 poate fi receptionat in absolut toata tara. Postul public avea optiunile 1 si 4 pentru fiecare etapa, numerotarea facandu-se in functie de gradul de interes pe care il prezenta fiecare meci. Asadar, cel mai important joc al fiecarei etape, cel de duminica seara, care se disputa la o ora de maxima audienta, urmeaza sa fie achizitionat de o alta televiziune.

Conform lui
    Horatiu Nicolau, Realitatea TV, Antena 1 si Prima TV sunt interesate sa preia aceste optiuni. Aceste posturi vor putea sa faca oferte scrise, urmand ca Nicolau sa decida cui ofera dreptul de a transmite. Dupa ultimele informatii, pe fir a intrat si inca nenascutul Kanal D, care a provocat mai multe cutremure in redactiile principalelor televiziuni. Astfel, se pare ca acesta are cele mai sanse sa puna mana pe cele mai tari meciuri din Liga 1. Pentru un post nou aparut, acest lucru ar reprezenta o adevarata lovitura de imagine si ar merita fiecare euro investit.

La TVR se lasa cu sanctiuni pentru neglijenta in serviciu

Sursa: Gardianul

Ghost Man Expert
    Posts Thanks / Likes

TVR....no coment!
    Stiu ca nu stiu nimic..!
    The Show Must Go On

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Kanal D va transmite incepind cu luna februarie, doua meciuri saptaminal din returul sezonului 2006-2007 al Ligii I , respectiv optiunea 1 si 4.
    Kanal D a achizitionat drepturile de la compania Telesport, pentru perioada februarie 2007- iulie 2008.
    Cel mai important meci al etapei va fi difuzat duminica seara in cadrul unui program sportiv de aproape 5 ore, gazduit de Cosmin Cernat.
    Kanal D doreste sa arate telespectatorilor, inca din primele saptamini de emisie, ca pune pe primul loc dorintele acestora , in ideea de a crea o televiziune premium.
    Va reamintim ca prima zi de emisie a Kanal D este 18 februarie.
    Programele Kanal D vor putea fi urmarite 24 de ore din 24.

Departamentul de Sport – Kanal D

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

saltare fratilor.conform site-ului kanal d va fi difuzat de focus si dolce!digi nu spune nimic?O SEARA BUNA.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

pe 62E va fi FTA ?

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Ratarea drepturilor TV īn regia lui Tudor Giurgiu.

1. Televiziunea publică nu a pierdut, ci a redirecţionat drepturile TV către un concurent privat al său, Kanal D. Nimic nou. La fel s-a īntīmplat la mai toate companiile de stat, īn ultimii 18 ani. Ele au fost subminate din interior, pentru că dacă iei de la buget, e ca şi cum ai lua de undeva de unde nu se observă. Actualul scandal nu e o premieră īn TVR. Champions League s-a evaporat tot printr-un sistem de complicităţi.

2. Cīnd e vorba de un contract de 4,4 milioane de dolari, decizia aparţine directorului general. El ştie, hotărăşte, răspunde. Tudor Giurgiu nu se poate ascunde īn spatele unei contabile “neglijente”, atribut din comunicatul oficial, decīt cu riscul de a insulta inteligenţa publicului. Īn mod logic, el şi ceilalţi responsabili, inclusiv cei care fac achiziţiile programelor de sport, ar trebui să demisioneze fără ezitare. TVR nu mai poate evolua la nesfīrşit īn altă realitate decīt cea a ţării pe care legea o obligă să o servească mediatic. Īn orice companie sau organizaţie din Romānia lui 2007, ratarea unui astfel de contract echivalează cu destituirea celor īn culpă.

3. Dacă īn cazul TVR asistăm la un eşec, mişcarea este salvatoare pentru Kanal D. Īn afară de fotbal, nu există īn acest moment pe piaţa din Romānia nici o achiziţie posibilă care să facă audienţă garantată, perpetuată de la un sezon la altul. E nu doar o investiţie īn audienţă, ci şi īn marketing.

4. Pentru telespectatori nu are nici o importanţă cine sīnt proprietarii unui post TV, atīt timp cīt managementul este profesionist. Capitalul nu are naţionalitate. Nu e nicidecum ruşinos că opţiunile 1 şi 4 din Liga 1 au ajuns la turci. După cum, plecarea de pe TVR, chiar dacă va scădea audienţa, nu e īn nici un caz o apocalipsă naţională. Va veni timpul cīnd fotbalul se va plăti, ca peste tot īn Europa.

5. Asistăm, aşadar, la finalul abrupt al unor mituri. Sub semnul banilor şi al trădărilor, TVR a pierdut şi altcineva a cīştigat. Cluburile protestează degeaba. Ar fi trebuit s-o facă atunci cīnd drepturile au fost date firmei lui Horaţiu Nicolau, conectată vizibil la interesele lui Dumitru Dragomir. Cei doi au mai dat o lovitură. Dacă le iese şi cea de peste un an şi jumătate, noul contract, vor putea viziona Liga 1 de pe propria insulă. Nu cea din Herăstrău.

http://www.tolo.ro/2007/02/08/legaturi-primejdioase/

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Patronul Stelei, Gigi Becali, a declarat, joi, pentru Newsin, că le va permite celor de la TVR să transmită meciurile Stelei fără niciun ban, ceea ce va obliga televiziunea Kanal D să rezilieze contractul cu Telesport pentru transmiterea meciurilor din Liga I.

"O să īi las pe TVR să dea gratuit meciurile Stelei. Toţi romānii trebuie să aibă posibilitatea de a vedea meciurile Stelei. Īn aceste condiţii, televiziunea Kanal D va fi nevoită să rezilieze contractul cu Telesportul. Nu o să le convină lor să dea bani şi lumea să se uite la TVR", a declarat, joi, pentru Newsin, patronul Stelei, Gigi Becali.

Totodată, Becali a recunoscut că va īncerca să facă o alianţă de conjunctură cu preşedintele CA al lui Dinamo, Nicolae Badea şi cu patronul Rapidului, George Copos, pentru a rezolva problema drepturilor de televizare. Finanţatorul echipei din Ghencea a declarat că doreşte să-i convingă pe cei doi să adopte o strategie similară, astfel ca TVR să poată transmite partidele disputate de Steaua, Dinamo şi Rapid.

TVR a anunţat īn 2 februarie 2007 că Telesport a reziliat contractul de difuzare a meciurilor din Liga I, deoarece persoanele responsabile de efectuarea plăţilor din cadrul Direcţiei Economice a TVR nu au emis ordinele de plată pānă pe 10 ianuarie 2007. Telesport a semnat pentru drepturile de difuzare a meciurilor din Liga I cu Kanal D, deoarece acest post de televiziune i-a oferit cea mai bună garanţie financiară, a declarat, miercuri, pentru NewsIn, patronul Telesport, Horaţiu Nicolau.

http://www.onlinesport.ro

aleksutz
    Guest

Becali vorbeste multe prostii. Nu are cum sa faca asta. Drepturile nu sunt ale lui, sunt ale LPF, care le-a vandut Telesportului care poate sa faca ce vrea cu ele. Fiecare club in parte nu are dreptul de a-si negocia drepturile de televizare inca, deci Becali poate sa faca ce vrea, dar daca TVR transimte live de pe Ghencea, ceea ce ma indoiesc, va iesi scandal mare.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default kanal d in grila digi tv

din data de 8 februarie kanal d apare si in grila digi tv sub numele de Dogan tv , verificati

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

După ce TVR a pierdut opţiunile 1 şi 4 ale Ligii I, fiecare dintre părţile implicate a avut ocazia să-şi susţină cauza īn cadrul unei emisiuni pe Realitatea TV.

"Īn momentul de faţă Kanal D are o acoperire de 60-65%. Pe parcurs vor ajunge la 75-80%. Asta īnseamnă că mai mult de 20% dintre telespectatori nu vor vedea derby-urile Ligii I", a declarat Ralu Filip, preşedintele CNA. "Nu este normal ca drepturile TV să fie cedate fără licitaţie. An de an, vreme de cinci ani, am cerut licitaţie. Cīnd a luat drepturile pentru Liga I, Telesportul era doar pe hīrtie", a continuat Filip.

Dumitru Dragomir a ţinut să-l contrazică: "S-au făcut licitaţii non-stop. Orice licitaţie trebuia să īnceapă de la 5 milioane de dolari. Televiziunile s-au pus de acord să nu plătească mai mult de patru. Aşa că, īn momentul īn care Telesport a făcut acea ofertă fabuloasă, de 28 de milioane, am hotărīt să-i cedăm drepturile de transmisie pentru Liga I".

Giurgiu: "Ceva n-a fost īn ordine"
    Directorul TVR, Tudor Giugiu, a reafirmat īn cadrul emisiunii de pe Realitatea TV că s-a demarat deja o anchetă internă īn TVR care să stabilească cine se face vinovat de pierderea unui astfel de contract. "Cīnd primeşti o notificare, repet, notificare, aceasta trebuie să meargă la Departamentul juridic. Nu este o invitaţie la petrecere. Ceea ce mă surprinde pe mine este că, pe 23, 24 sau 25 ianuarie am primit mail-uri de la Vlad Enăchescu sau Ioan Todan, dar nicăieri nu se făcea referire la această problemă. Este ciudat că nu am primit nici o notă de la ei īn tot acest timp".

Enăchescu: "Nu este de datoria noastră"
    Vlad Enăchescu, redactorul-şef al Departamentului emisiuni-transmisiuni susţine că nu intra īn atribuţiile departamentului Sport să īnştiinţeze directorul TVR de asemenea probleme. "Nu intră īn sarcina noastră să trimitem note la director. Noi am trimis notificarea la Departamentul economic. Am anunţat că 10 ianuarie este data limită. Nu credeam că se va ajunge aici"

Nicolau se apără: "Telesport nu va fi cumpărat de Kanal D"
    Horaţiu Nicolau spune că a făcut tot ce este posibil ca să nu se ajungă aici. "Primele contacte cu Kanal D le-am avut īncă de la jumătatea lunii ianuarie, dar doar pentru imaginile care le trebuiau pentru jurnalele de ştiri şi pentru emisiunea lui Cosmin Cernat. Am aşteptat pīnă pe 31 ianuarie, abia atunci am reziliat contractul, după ce i-am avertizat pe cei de la TVR īn mod repetat că trebuie să facă plata către Telesport. N-am avut de ales. Telesportul nu va fi cumpărat de Kanal D. Altfel, de ce le mai vindeam drepturile?", a declarat Nicolau.

www.gsp.ro

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Horatiu Nicolau, patronul Telesport, nu se lasa intimidat de acuzatiile celor de la canalul tv BoomSport.

Preluarea de catre Kanal D a drepturilor de difuzare pentru optiunile 1 si 4 ale Ligii I la fotbal continua sa faca valuri.

Canalul BoomSport a demarat o campanie prin care acuza SC Telesport Intermedia srl, detinatoarea drepturilor pentru Liga I, ca a preferat o oferta care e īn dezavantajul fotbalului. "Noi am dat 6 milioane de euro, dar a fost aleasa o propunere cu doua milioane de euro mai mica", se scrie īn comunicatul BoomSport. Reactia lui Horatiu Nicolau (foto), patronul Telesport, nu a īntārziat: "In primul rānd, oferta lor a venit tārziu, printr-un intermediar, cānd discutiile cu alte canale erau avansate. Apoi, nu propunerea lor a fost cea mai consistenta, deci nu acesta a fost principalul criteriu de alegere. Cum ar fi fost ca un meci Steaua - Dinamo sa fie pe un canal pay-tv cu numai 30.000 de abonati? In fine, cum sa am īncredere ca-mi dau 6 milioane de euro, cānd ei au o datorie la mine de 10.000 de euro, de multe luni, pe care nu sunt īn stare sa o achite!?". Nicolau sustine, de asemenea, ca sugestia BoomSport ca astfel a fost dezavantajat fotbalul e falsa, banii pe care īi vireaza el anual Ligii nedepinzānd direct de suma pe care o primeste de la televiziuni.
    La cele afirmate de Nicolau, directorul de marketing al Boom TV, Ionut Bodea, a replicat: "Nu eu am spus ca oferta noastra a fost cea mai mare, ci chiar domnul Nicolau. Deci dānsul trebuie sa gaseasca o formula sa nu se contrazica. Oferta a venit prin intermediar, dar am primit un raspuns prin e-mail chiar de la domnul Nicolau, īn care nu erau īnsa expuse motivele refuzului ofertei noastre. In ce priveste restanta de plata, exista niste contracte de abonament, cu termene īn derulare. E o problema de interpretare pe care o putem rezolva fara eforturi".

In alta ordine de idei, ieri a avut loc o sedinta de Consiliu de Administratie la TVR īn care s-a discutat despre pierderea drepturilor TV. "Nu s-a luat nici o decizie. Ea va fi luata eventual la finalul anchetei. Acum, doar si-a expus fiecare punctul de vedere. Avem hārtii, documente care ne scot din discutie pe noi, cei de la departamentul sport. Adevarul este ca nu au fost bani", a declarat Vlad Enachescu, redactor sef al Departamentului Emisiuni-Transmisiuni din TVR.

Prosport

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Reteaua interna de comunicare electronica a TVR a fost ieri scena in care s-au luptat realizatorul Vlad Enachescu si presedintele Tudor Giurgiu. Subiectul: pierderea contractului pentru meciurile Ligii I.

Primul a lovit Vlad Enachescu, printr-un mesaj in care a incercat sa arate colegilor ca vinovatii pentru pierderea transmiterii meciurilor din Liga I trebuie cautati in alta parte decit la Departamentul sport. Redam pasajele relevante ale mesajului.

„Alte opt facturi zac neachitate.“

„(...) Am convingerea ca toata lumea a inteles exact cum stau lucrurile in cazul pierderii drepturilor tv pentru Liga I. (...) Cunoasteti care sint procedurile interne, drept urmare o sa intelegeti lesne ceea ce va voi prezenta:

1. Departamentul sport nu este ordonator de credite in SRTV, drept urmare nu poate efectua plati. (...)

2. Departamentul sport a primit factura de la Telesport pe 10 ianuarie 2007, a avizat-o («bun de plata») si a trimis-o Directiei Economice in aceeasi zi. Ca sa vedeti ca nu este un caz singular, astazi, 13 februarie 2007, alte opt facturi ale Departamentului sport, cu termene scadente in decembrie 2006 si ianuarie 2007 «zac» la Economic, neachitate. De ce? Mereu sintem informati ca nu sint bani...“

Team building la munte

In continuarea comunicatului, se face un istoric al scandalului.

„3. In 25 ianuarie 2007, Telesport trimite o notificare (la Sport si la Economic) in care avertizeaza TVR ca, daca nu va plati sumele restante in 5 zile, conform contractului, acesta se va rezilia. Directorul Ioan Todan a retransmis acea notificare catre Directia Economica cu urmatorul text, adaugat de el: «Draga Cipriana, se ingroasa gluma! Astia vor sa ne rezilieze contractul si AU DREPTUL! Te rog, ajuta-ne. Todan. 25.01.2007».

4. Pentru cei care nu stiu, sa va spun ca in perioada 26-28 ianuarie 2007, intreg Comitetul Director a fost in «team building» la munte?! (...) Mai mult decit atit, patronul Telesport - Horatiu Nicolau - i-a telefonat de nenumarate ori PDG-ului TVR pentru a rezolva amiabil aceasta situatie. (...)

5. Din suma datorata Telesportului, TVR a achitat peste jumatate (in trei transe - 10, 25, 29 ianuarie 2007), dar nu integral, si astfel detinatorul de drepturi a hotarit in 30 ianuarie 2007 sa rezilieze contractul. Instiintarea de reziliere a sosit la TVR pe 31 ianuarie 2007, la aproximativ 40 de minute dupa ce Departamentul sport il informase pe PDG, printr-un e-mail, de pericolul care ne paste.“

Nu sint bani

„6. In 2 februarie 2007, PDG (Tudor Giurgiu - n.r.) a convocat un Comitet Director de urgenta in care a anuntat sanctiuni drastice pentru pierderea acestui contract. Directorul Economic, dna Cipriana Voicu, a explicat motivele pentru care nu s-a achitat factura: «NU AM AVUT BANI. Mai importante erau salariile». (...)

7. Pe 5 februarie 2007, Ioan Todan si Vlad Enachescu, impreuna cu un avocat, descopera ca rezilierea a fost ilegala si il informeaza de acest lucru pe PDG, dl Tudor Giurgiu, la ora 21.00. (...) In sedinta extraordinara a CA din 12 februarie 2007, dna Cipriana Voicu a spus din nou ca nu au fost bani pentru achitarea facturii. (...) Se vorbeste de «cirtite», de tot felul de scenarii si, mai ales, de diverse regii (... de film, probabil...), dar nimeni nu vrea sa spuna adevarul. SRTV traverseaza o perioada financiara dificila si ratarea acestui contract a fost exclusiv de ordin financiar“, se spune in incheiere, Enachescu precizind ca nu vrea sa devina „tap ispasitor“. Contactat telefonic, Enachescu, despre care se spune ca va pleca la Kanal D, televiziunea care a cumparat drepturile pierdute de TVR, nu a vrut sa comenteze in nici un fel atacul, spunind ca toate declaratiile se fac prin Departamentul comunicare.

Giurgiu admite partial criza

Replica presedintelui-director general al TVR, Tudor Giurgiu, nu s-a lasat asteptata si a venit tot prin intermediul retelei interne de comunicare electronica a postului public. „Dupa o lunga discutie cu Vlad, i-am inteles nevoia de a se justifica si de a-si face publica pozitia. Cred insa ca orice pozitie publica are nevoie de niste limite in ceea ce priveste exprimarea si decenta comunicarii. Nu cred ca TVR sau Tudor Giurgiu, personal, l-au «tirit» pe Vlad intr-un scandal mediatic care inca nu s-a incheiat. Ar fi intrat, cu sau fara declaratiile mele, oricum sub semnul banuielilor, cu toate neglijentele de la Economic“, sustine Tudor Giurgiu, care admite totusi prezumtia de nevinovatie a lui Vlad Enachescu: „E foarte posibil ca Vlad sa nu aiba nici un amestec in aceasta chestiune. Imi pastrez opinia insa ca PDG (n.r. - presedintele-director general) trebuia avertizat de riscurile pierderii acestui contract strategic tocmai de la cei care ar fi fost cei mai «loviti» de absenta meciurilor de la TVR“. Seful TVR admite, in raspunsul electronic pentru Vlad Enachescu, despre problema banilor. „Despre bani - au fost dificultati, e drept. Dar a spune ca «nu am avut bani» e o enormitate. Solutii erau sa platim la Telesport, trebuia doar sa fiu informat la timp“, afirma Tudor Giurgiu, care amendeaza mesajul transmis de Enachescu: „Imi pare rau ca l-au lasat nervii, dar totul are o limita“.

Cotidianul

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Ce se intampla mi se pare normal. In Romania plata facturii a ajuns sa fie ceva optional. Cei de la Telesport au 100% dreptate. In locul Telesport bagam acolo si penalitati.
    Last edited by cde34; 19th February 2007 at 15:39.

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

"Rapid - Poli Timisoara 2-0 a fost derbyul cu cea mai mica audienta din istoria masurata a Ligii 1: 1,7 pe all urban. Partida, disputata duminica de la 20:00, a fost bine transmisa si comentata, a facut de trei ori fata de audienta medie a postului Kanal D in prime-time, dar rezultatul general a fost unul sub asteptari. Cu Steaua - UTA, National TV a facut 5,6 rating pe all urban, de la ora 14:00, iar TV Sport a facut 2,5 all urban cu Chelsea - Arsenal, de la ora 16:00.
    Cea mai mică audienţă TV pentru un derby televizat - 200.000 de telespectatori la partida Rapid - Timişoara, duminică, īn prime-time, pe Kanal D."

Blog Catalin Tolontan

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)