Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Dolce si regulile ANPC

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Talking

Poate ca ei nu stiu ca exista ANPC nu?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

cu singura mentiune ca acordul respectiv este unilateral si a "scapat" pe site-ul ANPC.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Absolut firesc, acel act este in format PDF pe site-ul ANPC si este deja publicat in Mon. Oficial, deci este lege, nu tocmeala. Tocmai gigantul Romtelecom nu a auzit sau se face ca nu stie de aceasta norma?

aleksutz
    Guest

Reglementarea ANPC se refera la contracte pe durata nedeterminata. Odata semnat contractul pe o durata fixata dinainte, atata timp cat ambele parti respecta contractul, si nu exista vreo cauza care sa dispuna altfel, el se termina doar in momentul expirarii lui.
    CONCLUZIE: "Expertii Romtelecom" au drepate.
    Si bucura-te ca ti-au raspuns la intrebare.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

aleksutz, te vad stiutor, dar in acel comunicat remis de ANPC nu scrie nicaieri de faptul ca se face referire la contractele incheiate pe durata nedeterminata. De ce nu a fost mentionat? In plus, cine naiba semneaza contracte pe durata nedeterminata, nu am auzit de asa ceva in relatia consumator-DTH/cablist?

In al doilea rand, de ce nu mi-ar fi raspuns, nu asta e menirea adresei de e-mail? Sa dea informatii.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Bowser View Post
    aleksutz, te vad stiutor, dar in acel comunicat remis de ANPC nu scrie nicaieri de faptul ca se face referire la contractele incheiate pe durata nedeterminata. De ce nu a fost mentionat? In plus, cine naiba semneaza contracte pe durata nedeterminata, nu am auzit de asa ceva in relatia consumator-DTH/cablist?

In al doilea rand, de ce nu mi-ar fi raspuns, nu asta e menirea adresei de e-mail? Sa dea informatii.
    Din pacate pentru actualii abonati dolce, rtc le va pregati o multime de surprize...neplacute... Urmeaza scumpirea abonamentului...
    Salut Prieteni!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

De unde ai asemenea informatie? De asemenea, de ce alte "vesti neplacute" mai stii?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

De unde ai asemenea informatie? De asemenea, de ce alte "vesti neplacute" mai stii?
    Urmareste jurnalele de stiri...
    Salut Prieteni!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

mi s-a parut ca sugera cineva mai sus ca lucrez la romtelecom. nu, nu lucrez la ei.

asta cu abonamentele e asa:
    - ca sa primesti ziarul sau revista acasa, platesti in avans pe 6 luni/un an. asta e de zeci de ani si e peste tot in lume. e ABONAMENT. cumperi dreptul de a primi serviciul. utilizarea lui e altceva
    - daca s-ar muta "abonamentul" la sfarsitul perioadei, ar insemna ca o luna orice operator nu va incasa bani. ar fi dragut, nu?

taxa de reziliere:
    - ea este conceputa pentru a acoperi costurile de achizitie si partea de sponsorizare. de ex., eu am platit zero la instalarea dolce (sunt abonat). chiar atat o fi costat echipa aia? lucreaza pe gratis? evident, ceea ce e discutabil este cuantumul acestei taxe, nu existenta ei.
    - orice contract cuprinde paragraf de daune la neexecutarea lui. in cazul nostru, executarea contractului presupune minim achitarea abonamentului timp de 12 luni (24 in cazul meu).

avem deja experienta ANRC, cand, desi era in avantajul tuturor ca taxa de interconectare pentru operatorii de telefonie sa fie redusa, calin a preferat sa dizolve agentia si sa amane cu un an acest lucru.

Browser: poti sa ne dai si noua link-ul la monitorul oficial unde este publicata aceasta lege? nu de alta, dar putem face cu totii afirmatii gratuite si sa jucam rolul de zvoneri sau raspandaci.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

nu este chiar asa...daca vrei sa reziliezi unilateral contractul de servicii trebuie sa fii cu plata la zi, si in cazul in care ai beneficiat de anumite gratuitati, gen 6 luni gratis la dolce sau max pak citeva luni, sa le platesti si pe acelea...returnezi echipamentul luat in custodie si esti liber ca pasarea cerului...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

eu vorbeam in general despre taxe de reziliere. evident ca aceasta taxa nu e obligatorie, dar nici ilegala nu se poate spune ca e.

astept in continuare link-ul la "legea" ANPC.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sigxcpu View Post
    eu vorbeam in general despre taxe de reziliere. evident ca aceasta taxa nu e obligatorie, dar nici ilegala nu se poate spune ca e.

astept in continuare link-ul la "legea" ANPC.
    Acesta e comunicatul. Legea se numeste Codul Consumului si o am in PDF, daca e cineva interesat.

http://www.anpc.ro/anpcro//index2.ph...9&pop=1&page=0

Bagator de seama Teacher

Posts Thanks / Likes

Acesta e comunicatul. Legea se numeste Codul Consumului si o am in PDF, daca e cineva interesat.

http://www.anpc.ro/anpcro//index2.ph...9&pop=1&page=0
    Acolo scrie clar :
    Code:
    ANPC a convenit cu operatorii de servicii de cablu tv, telefonie fixa, internet si televiziune digitala urmatoarele:
    Asadar e o conventie, si nu lege...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Omule, legea publicata in Monitorul Oficial se numeste CODUL CONSUMULUI si a intrat in vigoare la 1 ianuarie. Ceea ce am postat eu, acel link, este doar comunicatul de la o intalnire ANPC-provideri. Nu a fost o strangere de maini, ci o notificare catre ei asupra acestei legi si asupra obligativitatii de a o respecta.

Iata aici link pentru downloadul legii, daca va intereseaza atat de tare sa o cititi de-a intregul: http://download.yousendit.com/172578BE0EB73559
    Last edited by Bowser; 6th February 2007 at 12:12.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)