Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Intrebari despre receptia prin satelit in general si Digi in special

In final am reusit sa imi pun Digi, dupa lupte seculare .
    Avand in vedere faptul ca nu cunosc mai nimic despre receptia prin satelit, m-am gandit ca ar fi util sa deschid un topic

unde incepatorii sa puna diverse intrebari scurte si concrete.
    Asadar, intrebarile mele ar fi, pentru moment urmatoarele:
    1. Ce inseamna iconitele care sunt afisate in modul info (am atasat si o poza cu ele)? Din ce m-am prins eu, cea cu difuzorul arata ca exista mai multe coloane audio, cea cu patratul cu o linie arata ca exista mai multe subtitrari, iar cea cu dolby ca este emis in dolby digital. Dar restul ce "spun"? (in principal cea cu NA, care ma seaca fiindca apare pe toate canalele si nu imi dau seama ce vrea sa spuna)

2. Receptorul este conectat la TV prin euroscart. Sonorul se aude cu paraituri, (un fel de zgomot de fond). Din ce cauza apare chestia asta si cum as putea s-o inlatur, fiindca este destul de deranjant?

3. Ce fac canalele de Service si test?

4. Cum pot vedea ce versiune de soft am si daca este vreo versiune de soft mai noua?

edit: nu-mi dau seama cum se poate atasa un fisier

Plictisit Teacher

Posts Thanks / Likes

RTFM

Sau in traducere libera ar fi frumos sa citesti prima data manualul.
    Digi - Humax , Kathy 910

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

am facut acest lucru...pentru verificare, manualul este in format pdf la miro sat pe pagina. Ee, eu ma refer la iconitele prezentate la pagina 18 din pdf, numerotata ca pagina RO 17. Explicatia manualului este... "pictograme"

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Iconita cu NA inseamna ca programul e codat in NAgra.
    SHALOM

Plictisit Teacher

Posts Thanks / Likes

Hmmm... eu stiam ca sunt explicate. Eu am humax 1 dar nu mai gasesc manualul. Dar eu de acolo le stiu. In sfarsit ... in ordinea de la stanga la dreapta ar fi (am presupus ca ai humax 2):
    1. program rezervat
    2. limita de varsta
    3. canal blocat (cu parola)
    4. sistemul de codare
    5. programul are subtitrare/subtitrari scrisa/scrise
    6. programul are teletext
    7. programul este dolby stereo
    8. dolby digital (poate fi stereo sau 5.1)

La intrebarea 2 eu zic sa-ti verifici cablul euroscart ...daca nu e posibil sa fie defect receptorul desi sunt sanse mici.

Canalele service si test nu fac nimic. Sunt in teste.

La ultima intrebare versiunea de soft o vezi la pag. 25 sau RO24 in manual cap 7.4 subcap. 1 Stare. Daca au aparut update-uri in general ele se fac automat ..in special la humax si nu poti sa stii decit de pe forum daca au aparut sau nu.
    Digi - Humax , Kathy 910

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Smile

Apasa Menu, apoi Preferinte, Control A/V si alege CVBS si va disparea zgomotul de fond

2. Receptorul este conectat la TV prin euroscart. Sonorul se aude cu paraituri, (un fel de zgomot de fond). Din ce cauza apare chestia asta si cum as putea s-o inlatur, fiindca este destul de deranjant?

Plictisit Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by marisca View Post
    Apasa Menu, apoi Preferinte, Control A/V si alege CVBS si va disparea zgomotul de fond

CVBS in mod normal tine de setarea semnalului video. Nu prea ar trebui sa aiba legatura cu semnalul audio.
    In alta ordine de idei acum mi-am adus aminte. Daca ai televizorul conectat si cu alt aparat (DVD, calculator ...) deconecteaza celelalte aparate si vezi daca mai ai zgomotul. Sau deconecteaza chiar cablul de la antena (daca il ai conectat).
    Digi - Humax , Kathy 910

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by solver View Post
    CVBS in mod normal tine de setarea semnalului video. Nu prea ar trebui sa aiba legatura cu semnalul audio.
    In alta ordine de idei acum mi-am adus aminte. Daca ai televizorul conectat si cu alt aparat (DVD, calculator ...) deconecteaza celelalte aparate si vezi daca mai ai zgomotul. Sau deconecteaza chiar cablul de la antena (daca il ai conectat).
    tv cat mai incet receptorul cat mai tare

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Thumbs up

Quote Originally Posted by solver View Post
    Eu il am legat si cu tv tuner la calculator. Imi facea aceleasi probleme cu zgomotul de fond, i-am facut setarea cu CVBS si a disparut neajunsul. La o resetare a Humaxului a reaparut zgomotul si a disparut cu aceleasi setari. Tehnic nu stiu ce se intampla.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Fa ce a spus armand 25 si este in ordine.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

5. Daca scot sunetul prin boxe, am nevoie si de amplificator pentru boxe pasive sau are humaxul un simulacru de amplif?

Multumesc frumos pentru raspunsurile anterioare.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Rover View Post
    5. Daca scot sunetul prin boxe, am nevoie si de amplificator pentru boxe pasive sau are humaxul un simulacru de amplif?

Multumesc frumos pentru raspunsurile anterioare.
    Tu ce crezi Poate o conserva sa tina loc si de amplificator
    Iti trebuie amplificator, equalizer etc...
    Salut Prieteni!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

6. Pe forum am vazut ca se tot vrobeste de "nota 10" la canalele taiate. la canalele unde nu am eu acces nu imi apare nici o "nota", imi spune ceva de genul "nu sunteti autorizat sa vizionati acest canal"...Sunt chestiile similare?
    sau nota 10 se refera la altceva?

Si OFFTOPIC, pot sa fac vreo setare ca atunci cand dau "new post" sa imi arate doar mesajele noi de pe DTH ROmania si RDI-Romania?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

nimeni?

7. Am vazut ca w/e asta mi-a aparut de o gramada de ori "lipsa semnal sau semnal slab"...Avnd in vedere ca alte canale se vedea ok, buba este de la mine sau de la ei?
    8. De fapt, poate sa-mi explice cineva, pe scurt ce fac puterea semnalului si calitatea semnalului?
    9. Am vazut ca eu am versiunea de soft din mai 2006, iar pe al thread am citit ca exista si o versiune din octombrie/noiembrie. Am incercat sa fac upgrade, dar nu a vrut. Versiunea respectiva se poate instala OTA sau cum? SI de ce nu vrea s-o instaleze?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Rover View Post
    6. Pe forum am vazut ca se tot vrobeste de "nota 10" la canalele taiate. la canalele unde nu am eu acces nu imi apare nici o "nota", imi spune ceva de genul "nu sunteti autorizat sa vizionati acest canal"...Sunt chestiile similare?
    sau nota 10 se refera la altceva?

Si OFFTOPIC, pot sa fac vreo setare ca atunci cand dau "new post" sa imi arate doar mesajele noi de pe DTH ROmania si RDI-Romania?
    Da la Hyundai apare "Nota 10" si la Humax mesajul "nu sunteti autorizat sa vizionati acest canal".

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)