Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Boom-...........

Acum ceva vreme se scria pe aici ca Digi instaleaza antene pe unde apuca, adica stilpi de curent. Cineva lauda Boom ca sunt cei mai buni. Vreau sa zic ca azi am vazut antena de Boom montata pe un stalp de curent la vreo 5 metrii de gard si pe sosea europeana (Timisoara - Lugoj ) . Daca ma ajuta cineva sa pun si pozele ............. Sincer am ramas fara cuvinte !

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Te duci aici : http://www.imageshack.us/ bagi poza si copiezi linckul asta :"Hotlink for forums (1)" dupa care faci paste in mesaj.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Poate asa a cerut clientul, de vreme ce si camera de supraveghere tot acolo si-a montat-o.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Lorand View Post
    Poate asa a cerut clientul, de vreme ce si camera de supraveghere tot acolo si-a montat-o.
    Asta e tot un fel de lipsa de profesionalism..iar tu ca instalator...ce sa mai vorbim...
    Salut Prieteni!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

nu eu am montato, gepeto. eu am atras atentia numa celor de la boom si celor de pe forum. stiu ca antenele lor proprii si le monteaza cu echipe autorizate.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bmihai500 View Post
    nu eu am montato, gepeto. eu am atras atentia numa celor de la boom si celor de pe forum. stiu ca antenele lor proprii si le monteaza cu echipe autorizate.

Scuze, m-am exprimat eu gresit...Cand am spus "tu ca instalator" ma refeream, doar la acele persoane care au obiceiul sa monteze antene pe stalpi in 10 minute, pentru a face cat mai multe instalari, netinand cont de nimic...
    Salut Prieteni!

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Pe bune, nu sunt inst. Boom dar chestia aia nu se poate monta in 10 min.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu zilele trecute am dat jos o antena Boom de pe pilonul unei antene colective... clientul a avut probleme de receptie pe timpul vanturilor
    Firma/echipa care a instalat-o lucreaza 90% pentru un alt operator (cu 7 instalari de echipa pe zi) si se pare ca a confundat instalarea lor cu instalarea Boom (foloseau cabluri de 2 lei, mufe de 3 lei, si orice pilon intalnit in cale, pentru fixare antena)
    Este a doua oara cand repar dupa ei... de toata jena dar macar e sigur 100% ca nu vor mai primi instalari Boom de acum incolo
    E un pas inainte si Boom, asa cum e el acum, tot nu renunta la calitatea instalarilor
    Imi pare rau sa spun asta pe RDI dar verificati ce firma a montat aiurea o antena Boom si o sa observati ca ''intamplator'' firma respectiva este in top-ul vanzarilor... Digi
    Se poate recunoaste usor... antena montata pe stalpi, console, copaci si apoi cablu turcesc, inadituri, cablu nepozat, etc.

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rz + View Post
    Imi pare rau sa spun asta pe RDI dar verificati ce firma a montat aiurea o antena Boom si o sa observati ca ''intamplator'' firma respectiva este in top-ul vanzarilor... Digi
    Se poate recunoaste usor... antena montata pe stalpi, console, copaci si apoi cablu turcesc, inadituri, cablu nepozat, etc.
    Deja esti penibil... Sa intelegem ca toate antenele BOOM care sunt montate necorespunzator sau in locuri nepotrivite sunt instalate de instalatorii DIGI, nu ? Sigur ca da...

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Inainte de a face anumite afirmatii despre montajul antenelor aducetiva aminte ca nu politica firmei conteaza ci muncitorul care ajunge la fata locului.Nu conteaza la ce firma lucreaza ,conteaza cit chef de lucru are si cum e obisnuit sa lucreze.Daca unul lucreaza prost ,normal ca va pune rau antenele si la digi si la boom.Factorul uman are inca mentalitatea comunista :"lasa ba ca merge asa".Asta nu inseamna ca nu sint si echipe care lucreaza bine.Odata cu scaderea numarului de instalari vor disparea si echipele astea aparute ca ciupercile dupa ploaie.
    Nu ar fi rau sa se ceara pentru o astfel de meserie si un atestat cum ca muncitorul respectiv a facut macar un curs de o saptamina cu practica de rigoare si examen practic final .

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Poate nu am fost bine inteles... o instalare aiurea Boom seamana izbitor de bine cu o instalare normala Digi
    Intamplator, cele mai nasoale instalari Boom in orasul meu au fost de la o firma mare, axata pe Digi
    S-au verificat mai mult de 5 instalari si s-a ajuns la concluzia ca nu corespund standard-ului... nici macar nu foloseau materialele primite de la Boom
    Deci, nu vreau sa mai continui... le urez succes in continuare respectivilor si la cat mai multe instalari pe zi pentru megaoperator
    Nu vorbim aici de instalarile ok care exista inclusiv la Digi (tot respectul pentru instalatorii adevarati) ci vorbim doar despre instalarile facute de amatori si de cei care instaleaza la norma...

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Stiu poate singurul caz al unei firme care instaleaza pentru toate cele 4 DTH-uri de la noi (fara Dolce).In luna ianuarie a avut 10 instalari Boom si Focus , nici un max si peste 300 de Digi.

rz+ , indiferent cum a pus antena instalatorul lui Digi TV semnal tot a avut asa ca iti spun din experienta nici 1% din clienti nu sunt interesati de cum e intins si pontat cablu coaxial prin casa.Nu toata lumea are vile si vrea cablu ascuns prin pereti.Am retinut ideea ta si daca e nevoie o "bolduiesc" : Tot ce e bun la Boom e bun , tot ce tine de Digi e dezastru
    Sa ma cauti dupa ce dispare Boom pentru a intra instalator la Digi si iti spun ca faci o afacere : 300 instalari X 25 USD = 7500+TVA Adevaratele afaceri se fac doar cu megaoperatorul nu cu provideri ce au 10 abonati noi pe zi.

Fanta

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@Fanta, semnal a avut dar la primul vant mai puternic antena aia colectiva a inceput sa se balanseze iar semnalul de la Boom... pauza
    Nu stiu daca ma crezi dar nu am primit nici macar un telefon de la clientii instalati de mine, dupa vijeliile din Brasov... a fost cel mai bun test si s-a dovedit inca odata cat de bune sunt aceste antene Gibertini
    Multumesc pentru invitatie dar sincer nu pot sa fac 300 instalari pe luna caci nu pot renunta la calitatea instalarilor... optiunea mea e clara, indiferent de profitul ce il voi obtine, voi instala numai la cei mai scumpi operatori si pentru asta am si decis ca voi instala exclusiv pentru Boom... nu stiu daca am precizat dar venituri am din afaceri imobiliare asa ca nu ma deranjeaza profiturile lunare de numai 400-500 euro, obtinute din instalarile de antene
    Deocamdata, e vorba tot despre un hobby dar combinat de data asta cu utilul... pana la urma, parte din profiturile din instalari se duc tot pe echipamente satelit

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)