Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
    MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Angry Digi mi-a intrerupt abonamentul!

Hi to all,
    Pana acum nu m-a deranjat Digi in nici un fel...mai putin ieri cand mi-a intrerupt abonamentul de baza platit in avans pe un an din cauza ca am 220 mii lei restanta de la pachetul extra pe care nu i-am platit de 3 luni...evident ca nu i-am platit nu ca nu am vrut ori nu am avut..ci pur si simplu mi-a venit factura pe adresa de pe buletin si acolo nu mai sta nimeni. Ideea este ca macar aveau nr. de tel. si puteau sa ma avertizeze intr-un fel ca mi se va intrerupe accesul. In alta ordine de idei dece nu mi-au itrerupt decat pachetul extra? si operatorul mi-a zis ca am si alte optiuni de DTH...
    In fine cert este ca nu mi se pare normal sa se taie accesul al ceva ce ai platit.
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

nimeni nu cere sa i se de-a digi gratis, dar in momentul in care semnezi un contract il respecti, ori acel contract nu este semnat doar de o singura parte - clientul - mai este si furnizorul care nu prea isi respecta contractul si nu trimite facturi pentru serviciile furnizate. Acest lucru sper ca se va schimba, altfel voi fi nevoit si eu sa imi caut alt provider, numai pe motivul sistemului defectuos de plati de la digi.
    si mai zic ca poti plati la oficiile postale - tare comic - as vrea sa il vad pe badea gheorghe cum trimite fax. cu chitantele sau suna la activari pana invata pe de rost textul si melodia de "welcome"
    HSS1160NA, SRT6125, offset 1.2m(dual feed - Intelsat - Sirius), offfset 0.8m - Hotbird, Smart Titanium 0,2dB

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu cind m-am mutat am comunicat la Digi schimbarea de adresa si m-a taxat cu cit scrie in contract, nu mai stiu exact suma, putin.
    SHALOM

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by the the View Post
    din cauza ca am 220 mii lei restanta de la pachetul extra pe care nu i-am platit de 3 luni...
    .
    Pai daca ei nu-ti taiau baza tu ce interes aveai sa platesti extra?
    Dreptate ai si tu ca nu ti-a venit factura.
    In concluzie aveti dreptate amindoi cu diferenta ca tu nu vezi nimic la tv.

Posts Thanks / Likes

Pai era mai simplu sa-mi taie decat extra iar la sfarsitul contractului imi oprea mai devreme baza in caza ca nu plateam extra.
    DVB-S:
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    DVB-T:

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Haideti sa va spun cum sta treaba .... serverul lui Digi Tv scaneaza toate subscriptiile autorizate si in cazul depistarii a unei restante de numai 1 RON se transmite automat secvanta de dezactivare.
    Chiar daca aveti 2 ani de contract , 10 abonamente platite la zi ,chiar daca te numesti Fanta sau orice alt dealer sistemul e astfel conceput ca pentru orice restanta sa ramai cu ecran negru.
    Asa am patit si eu cu unul din multele abonamente ce le am pentru mine sau prietenii mei cei mai buni.Chiar daca n-an primit factura am ramas fara imagine.Am trimis pe cineva la casierie si in maxim 2 ore am avut imagine.
    De obicei luna de luna indiferent daca primesc sau nu factura trimit pe cineva sa-mi plateasca netul si abonamentele de la RCS si astfel astfel de surprize neplacute sunt evitate.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@fanta
    o intrebare un pic offtopic:din cauza asta nu au mers activarile simbata si dumineca?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gymi View Post
    @fanta
    o intrebare un pic offtopic:din cauza asta nu au mers activarile simbata si dumineca?
    sambata si duminica... e de la server care.. pina la urma el e master si noi servant..al dreakului server...servus!
    DIGI TV(3kituri cu HSS 1160,DIGI+,DIGI II+), FOCUS SAT, DM 500, Echostar 3600 IP, Echosmart 770 cu cardreader,3XEchosmart 790,Echosmart 791 2XKAON KSF100, Optibox CXPVR, 1x offset 1,20, 4 LNB INVERTO 0.2 dB, 5xoffset 0.90x6lnb inverto 0.2 db, 1X offset 0.80X1 lnb Smart Titanium 0.2 db

Plictisit Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ntire2000 View Post
    ai avut in 2 ore tocmai pentru simplul motiv ca te numesti fanta...
    Daca te numeai cola aveai intr-o ora.

Din nou aceleasi probleme binenteles intr-un topic nou. Nu v-ati plictisit inca
    Digi - Humax , Kathy 910

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

daca serverul actioneaza doar atunci cand intalneste restante la plata, atunci cum se explica dezactivarea acelor abonamente la pachet de baza cu 1 an gratis cu 1-2 luni inainte de a se implini anul
    m-ai multi cunoscuti s-au plans ca au stat de sarbatori fara digi cu toate ca implineau anul in ianuarie 2007
    HSS1160NA, SRT6125, offset 1.2m(dual feed - Intelsat - Sirius), offfset 0.8m - Hotbird, Smart Titanium 0,2dB

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by markos06 View Post
    daca serverul actioneaza doar atunci cand intalneste restante la plata, atunci cum se explica dezactivarea acelor abonamente la pachet de baza cu 1 an gratis cu 1-2 luni inainte de a se implini anul
    m-ai multi cunoscuti s-au plans ca au stat de sarbatori fara digi cu toate ca implineau anul in ianuarie 2007

Nu cumva acei "cunoscuţi" au "uitat" să plătească pachetele Extra? Că au fost relatate cazuri similare....
    Humax DIGI2+, Strong 6155, SRT2100, 1,2m Al, 0,2 Inverto

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Patit de mine.

Abonament pentru ai mei la tara, cu optiunea Extra1. Facut, pe data de 08.08.2006, cerere scrisa si INREGISTRATA la RCS Bacau pentru a renunta la optiunea EXTRA1.
    Ca sa ma trezesc sapt trecuta ca taie macaroana sub motivatia ca am semnat contract pe 2 ani si nu am voie sa renunt la Extra1 pana nu expira contractul. Eu stiindu-ma ca nu am semnat contract pe 2 ani, caut contractul si le dau numarul alora de la call center. Ei o tin sus si tare cum ca am semnat contract pe 2 ani.

In aceeasi zi ma duc la RCS (sperand sa rezolv problema "on the spot") si le trimit astia din BC prin fax o copie a contractului in care scrie negru pe alb ca incheiem contractul pe o perioada de 1 AN. Plec de acolo, crezand ca s-a rezolvat problema cand colo "indivizii" de la call center nu reactiveaza cartela ca cica nu au primit fax-ul. Nici eu nu pot sa le trimit fax pentru ca, vezi doamne, trebuie sa il vada maretii lor angajati din BC.

A doua zi ma prezint din nou la datorie la RCS si dupa 2 telefoane date de cineva de acolo (a fost de mare ajutor angajatul lor) intr-un sfarsit reactiveaza cartela in jurul orei 17.30.

Acum vin si eu si pun o intrebare. Cum este posibil ca dupa un contract semnat si dupa o cerere inregistrata la ei, totusi sa fie suspendata subscriptia pentru cartela respectiva? Si daca onor DigiTV, imi va prelungi subscriptia cu alea 48 de ore cat mi-au taiat accesul? (pentru simplul motiv ca nu au catadicsit sa isi verifice faxul)
    Taranul de oras, e cel mai prost animal. (Parazitii)

Posts Thanks / Likes

Thumbs down

Exemplu concret acum dupa ce am platit de cca. 6 ore si tot ecran negru. Am sunat si mi-au zis ca in 24 de ore se reactiveaza cardul....
    si totusi putea da un click...
    DVB-S:
    DVB-T:

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu am intrerupt Extra 1 dupa cateva luni de la semnarea contractului (pe 2 ani), fara probleme. Esti obligat sa platesti 2 ani doar BAZA

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by the the View Post
    Exemplu concret acum dupa ce am platit de cca. 6 ore si tot ecran negru. Am sunat si mi-au zis ca in 24 de ore se reactiveaza cardul....
    si totusi putea da un click...
    De fapt se spune că n 48 de ore, asta nu nseamnă că durează 48 de ore, ci doar că n acest interval degeaba suni la call-center, că nu ţi se promite nicăieri că primeşti acces imediat. De obicei durează sub 24 de ore, şi asta din cauza numărului mare de activări. E doar un simplu click, dar nu se face asta numai pentru un client, şi aceştia trebuie verificaţi... deci e vorba de mai multă treabă, nu chiar numai un click cnd dai tu telefon...
    Humax DIGI2+, Strong 6155, SRT2100, 1,2m Al, 0,2 Inverto

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)