Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default DIGI TV - intoarcerea la comunism

Citesc acest forum de 2 ani, tot de 2 ani sunt abonat gigi.
    Nu ma dumiream de unde supararea unor useri cu privire la serviciile gigi.
    nu pot spune ca sunt multumit, dar am facut tot posibilul sa evit toate neplacerile mentionate pe forum - mi am luat antena mai mare, am schimbat LNB,
    etc.
    Acum insa am ajuns la capatul rabdarii. sunt beneficiarul nesimtirii totale a acestui furnizor:
    nu am primit nici macar o factura in aceasta perioada.
    am platit ca un bun crestin factura, la sediul rcs, cateodata chiar si in avans.
    ei bine - in ultimele 2 luni nu am reusit sa mai ajung la casierie
    in final - mi au taiat accesul....

am vrut sa platesc dar nu sunt sanse - la sediul rcs e mai rau decat pe vremea lui ceasca - coada de 30-40 de oameni
    dar asta nu i mare lucru
    sistemul PCR merge din plin, pe langa coada trec cate 1, 2 care au probleme la "firma" si care nu respecta randul....
    am stat 30 min. dupa care mi am bagat picioarele ...
    am sa ii sun sa imi spuna cand sunt liberi sa le predau cartela si ... pace...
    HSS1160NA, SRT6125, offset 1.2m(dual feed - Intelsat - Sirius), offfset 0.8m - Hotbird, Smart Titanium 0,2dB

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Stii .... Azi isi sarbatorea Ceausescu ziua de nastere...

Plictisit Teacher

Posts Thanks / Likes

Mda dar la gaz, curent, banci, primarie nu sunt cozi niciodata nu-i asa? Ar trebui sa-ti bagi picioarele si in utilitati si restul institutiilor unde sunt cozi. Tie ti se pare incorect ca ti-au taiat macaroana ca nu ai platit sau ca ai stat la coada Indiferent de optiune tot nu mi se pare ca ai dreptate. Am stat si voi mai sta la cozi pentru ca asa e la noi dar asta nu ma face sa renunt la gaz, curent sau credite. Iar faptul ca au taiat semnalul e corect daca nu ai platit. Nu trebuia nimeni sa-ti dea o medalie pina acuma ca ai platit la timp si sa te lase fara sa platesti in continuare.
    Digi - Humax , Kathy 910

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu cred sa fie greseala operatorului neaparat . A facut si face el multe alte greseli , nu e capital faptul ca taie un abonament care nu s-a platit .
    Incearca sa nu platesti abonamentul la Orange sau la Vodafone sa vezi cum a doua zi e taiat . A doua zi nu a doua luna .

Inca o data , are multe alte probleme si vini Digi pana sa ajunga la aceasta .

P.S. Bine ca mi-ati adus aminte , am prima factura la RDS scadenta maine . O platesc luni . Daca nu ma mai vedeti inseamna ca mi`au taiat si mie netul

zzzzzzzzzzzzz Expert
    Posts Thanks / Likes

Faptul ca esti abonat de 2ani si ca platesti de 2 ani nu este normal ca tu sa nu platesti sau sa sari 1-2 luni de neplata.

Dupa contract esti obligat de lege sa fii la zii cu plata serviciilor prestate de DIGITV

Mi se pare corect ca dupa 2luni de neplata sa-ti taie craca.

Hai sa fim seriosi in aceste 2 luni nu ai avut drum la caserie?

Daca stii ca nu ai posibilitatea sau nu vrei sa mai platesti in fiecare luna

faci ca mine ..platesti in avans 1-2 an/i de zile si adio cozi note si alte probleme

Ultima factura am platit-o in martie anul trecul..si platit in avans pana in

august 2007.

Am ajuns la aceasta solutie doar pentu un singur motiv drumul de acasa
    de la mine pana la prima caserie RCS este foooooarte lung

Sunt abonat de 3ani de zile facturi la zi si nici o problema cu acest provider.

Nu am beneficiat ca voi de 1 an baza gratuit unica chestie gratuita care

am primit a fost Telesport,Cinemax si Hbo.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

voi cititi printre randuri ?
    si intelegeti doar ce vreti...
    am zis ca am platit fara ca sa primesc macar o factura

ei bine nesimtirea nu se termina aici...
    am sunat la activari... mi-au spus motivul pentru care am fost deconectat - neplata a 2 facturi...
    dar stupoare - cica mai am de plata 2 facturi de prin apr/mai 2006 numa de 54 ron si ca pana nu le platesc si pe acelea nu imi dau drumul...
    solutia lor - in caz ca le-am platit cumva - sa le trimit copii la chitante
    dupa negocieri si au dat cu batul in balta cum ca s-au emis 2 facturi cu acelasi NR si una e platita, alta nu.

azi o sa le platesc pe baza datelor ce mi au fost comunicate telefonic
    si mai vedem ce se intampla
    HSS1160NA, SRT6125, offset 1.2m(dual feed - Intelsat - Sirius), offfset 0.8m - Hotbird, Smart Titanium 0,2dB

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Eu ii dau drepatet lui markos06 .
    Eu cred ca ce vrea el sa spuna este ca nu se simte ca un client respectat. De-a lungul timpului a dovedit fatza de Digi ca este un client serios, iar ei il trateaza ca pe un hotz. In plus e f. probabil ca cei de la Gigi sa fi uitat sa-i trimita factura sau sa o rataceasca(s-a mai intamplat) si el sa aiba probleme din cauza asta. Cred ca un mic anunt inainte de a bloca accesus ar scapa pe multi abonati si pe provideri de multe frustrari.

cum ca s-au emis 2 facturi cu acelasi NR si una e platita, alta nu.
    nu am mai auzit asa ceva... eu inteleg ca DigiTV emite facturi cu acelasi numar... e ilegal in primul rand, Ministerul Finantelor poate se sesizeaza si o mica amenda de le-ar ajunge....
    Este extrem de grav ce se intampla...
    Last edited by cde34; 27th January 2007 at 12:51.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

La gaze, Electrica, Romtelecom ma duc frumos la bancomat, bac cardul si platesc de pe el direct factura.

Am inteles ca si GIGI TV au bagat sa platesti fractura la orice oficiu postal.

Toate cele bune!
    @Serpiko

Anunturi AUTO site de anunturi auto gratuite

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by zmeura View Post
    Da,se poate,dar de unde factura?
    Cineva ar trebui sa scaneze o factura Digi sa vedem si noi cum arata.
    Serios, sper ca tot mai multa lume sa faca reclamatie la ei si eventual la ANPC in privinta lipsei facturii. Si tot sper ca pana in vara sa rezolve aceasta problema ori din propria lor initiativa sau fortati, ca atunci se termina primul an gratuit pt. mine Cred ca va fi scandal daca nu primesc factura sau macar o avertizare ca sunt restant si imi taie subscriptia. Faptul cu pierderea facturilor nu prea sta in picioare, ca cum se face ca facturile de RTC, Orange, Telemobil, gaze, electrica nu se pierd? Si daca ei spun ca se pierd, de ce nu trimit recomandat si sa mareasca abonamentul cu 1-2 RON

Ca tot e vorba de facturi, am o intrebare pentru abonatii celorlalti DTH (in afara de Dolce, ca ei spun ca apare pe factura telefonica): acolo totul e OK din acest punct de vedere? Sper ca da, si nu e o practica generala...

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

a nu se intelege gresit, eu am de plata 2 facturi pe nov si dec., dar sunand la activari mi s-a comunicat ca mai am si restante din apr/mai, ca ulterior tot ei sa imi spuna ca au gresit si ca am platit doar ca la ei s-au emis 2 facturi cu acelasi nr

acum, ca sa pot beneficia in continuare de minunatul dth, am procedat la plata celor 2 facturi restante, prin virament bancar in contul specificat pe contract ( si pe site-ul lor) si conform indicatiilor primite de la activari am incercat sa trimit fax cu copia chitantelor.

aici iarasi incepe calvarul, numarul de fax ba nu raspunde, ba este ocupat, ori raspunde - merge pana la jumate si <<hang>> crapa.

in disperare de cauza, si cu facturile platite la zi, sun iarasi la activari unde imi raspunde o cuconitza careia ii transmit direct problema in speranta unei convorbiri cat mai scurte si cu rezultate. o rog sa imi comunice o adresa de e-mail la care sa ii trimit chitantele scanate, dupa 5 min de asteptare imi spune ca optiunea asta nu mai este posibila si singura varianta este sa trimit pe fax. si dupa 24 de ore ma vor activa.

dupa ce ma dau peste cap si reusesc sa trimit fax, inca nici un semn din partea lor

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Stimati colegi,o spun cu toata raspunderea ce scriu si este adevarat 100%,cel putin la mine.

-in legatura cu facturile....eu nu am mai primit de vreo opt luni,sa fiu mai exact,daca intr-un an primesc doua facturi de la ei este mult.

serpiko:Am inteles ca si GIGI TV au bagat sa platesti fractura la orice oficiu postal.
    -Nu este adevarat,este o minciuna grosolana,cu parere de rau.O spun ca la mine in Comuna(distanta de 7km de Cluj) la oficiul postal nu se poate platii chiar daca as avea factura,cind am intrebat la caseria RDS,de ce nu se poate in com''oficiul postal''ptr ca nu au nustiu ce contract incheiat cu ei...ceva cod de inregistrare sau asa ceva. Aceiasi situatie este si in momentul de fata.

Asa ca,nu-mi ramine decit in fiecare luna''CA UN ABONAT CORECT'' trebuie sa platest factura...ca nu cumva sa-mi taie semnalul.Nu ma deranjeaza ca ma deplasez 7km,lipsa de timp de stat la coada de la caserie rds,citeodata iti vine sa tot mergi.....

Eu ma prezint sa platesc factura din buna initiativa''traiasca calendarul,imi notez data pe cind...'' ca nu cumva....sa am surprize.

mai bine ma opresc.
    Cred ca Dumnezeu a pierdut Romania la poker!
    Suntem o natie de cersetori...

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

FOCUS-cumperi cartela-razuiesti-0214067220-spui codul -si le urezi o zi buna.
    Totul dureata 5 minute.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Nu vreau sa comentez modul in care rcs trimite (sau nu) facturile de la digi, pentru ca nu sunt abonat digi.
    Vreu doar sa precizez ca platile pot fi facute de la orice banca, prin ordin de plata. Eu am internet banking de cativa ani si am platit foarte multe facturi (gaz, curent, internet, tv cablu, etc) pe internet si niciodata nu am avut probleme.
    Costurile sunt ok, abonamentul la IB este 0 si comisioanele la OP sunt acceptabile (acestea depind de banca unde ai IB).
    Cand nu am avut factura, am sunat la relatii cu clientii si ei mi-ai spus datele necesare pentru a putea face plata (in cazul rds&rcs este nevoie de cod iban, suma si cod abonat).
    Nu inteleg de ce unii prefera sa calatoreasca km si sa stea ore in sir la cozi cand exista si alte solutii.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Da man , e corect dar pe factura scrie asa : (cel putin la Fiberlink) :

Plata se face in contul IBAN : RO51INGB000....
    Va rugam la plata mentionati codul client : 103xxxx si numarul facturii 285xxxxxx

Daca nu primesti factura de unde sa stii numarul facturii ?

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Aoleouuu... Pai si eu, in doi ani si cu doua abonamente, nu am primit nici macar una factura Asa, ca sa vad si eu cum arata. Daca ma trezesc ca am de platit nu stiu cat si imi taie abonametul

Norocul meu ca am pastrat cele patru chitante, 1 chitanta un an platit x 2 ani x 2 abonamente.
    Cred ca pot sta linistit

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)