Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default ADSL si share ok sau nu?

Ciao,

Multumesc anticipat pe aceasta cale celor ce imi vor raspunde aici sau prin PM si scuze moderatorului daca a mai fost un post identic,rog sa-l duca atunci acolo. In ultima vreme nu mi-a mers prea bine din motive personale,insa am avut surpriza azi sa aflu ca in cateva zile o sa am ADSL.Cum eu stau la tara unde numai dial-up exista ca net,as vrea sa stiu de la cei care au trecut sau au auzit de asta daca modemul Speed Touch sau asa ceva poate sa fie compatibil cu share,daca e greu de configurat Gbox sau ce share o sa imi permit.Atat stiu acum,o sa revin cu date despre modem daca e cazul,mi-a spus ca are router incorporat cel de la Romtelecom.

Scarface2

ER' MEJO Moderator - Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by scarface2 View Post
    Ciao,

Multumesc anticipat pe aceasta cale celor ce imi vor raspunde aici sau prin PM si scuze moderatorului daca a mai fost un post identic,rog sa-l duca atunci acolo. In ultima vreme nu mi-a mers prea bine din motive personale,insa am avut surpriza azi sa aflu ca in cateva zile o sa am ADSL.Cum eu stau la tara unde numai dial-up exista ca net,as vrea sa stiu de la cei care au trecut sau au auzit de asta daca modemul Speed Touch sau asa ceva poate sa fie compatibil cu share,daca e greu de configurat Gbox sau ce share o sa imi permit.Atat stiu acum,o sa revin cu date despre modem daca e cazul,mi-a spus ca are router incorporat cel de la Romtelecom.
    Scarface2
    salut.adsl cu ip dinamic este solutzia cea mai buna pt share.

treaba e sa ai acces tu la deschiderea porturilor pt ca unele adsl sunt limitate in sensul ca nu potzi deschide anumite porturi deoarece sunt controlate de provider si trebuie sa le ceri lor sa ti le deschida.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Baietii de la romtelecom mi-au spus ca nu restrictioneaza nici un port.In ceea ce priveste modemul de la romtelecom e OK pt. sharing si dream.

Moderator Expert

Posts Thanks / Likes

Default eu

Am si eu asa ceva si merge pe gbox cu mici exceptii si anume ca din cand in cand mi se opreste netul la dream si cumuta Ip real pe PC. Mentionez ca folosesc un switch prost si se poate ca asta sa fie cauza intreruperi netului dar crek si modemul are bube si anume desi am assignat ip real la mac dream el il comuta pe PC.Astept si eu niste sfaturi!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Eu am adsl de la romtelecom,nu folosesc modemul de la ei,am achizitionat un modem adsl wireless cu switch de la surecom din comert,merge beton share cu gbox si folosesc IP-ul real ,nu au restrictii la porturi .

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Cat costa modemul cumparat si cum se cheama exact Eu vreau sa iau abonamentul de 512 light si nu vreau sa dau bani pe jaful lor de modem.....
    O sa iau configuratia minima si apoi o completez cu ceva mai performant. Merci thnx..
    yoghin
    Dreambox5oo ,skystar2,strong4155.dolce tv

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default ADSL si share OK?

Ciao,

Iata ca inca nu a murit RDI si multumesc baietilor care au postat,toti dovediti ca sunteti profesionisti in ceea ce stiti si ma bucur ca nu au plecat toti cei valorosi de pe forum.E drept au plecat multi,regret asta,mai sunt si printre noi care cunosc mai multe despre acest lucru,dar sunt convins ca din lipsa timpului,cum mi se intampla si mie sau tuturor nu au avut ocazia sa ne impartaseasca experientele lor.Acum eu promit sa va tin la curent daca o sa am ADSL cu comportamentul si concluziile mele pe acest subiect.Sigur o sa am nevoie de ajutor si la configurarea conexiunii de share,dar toate la timpul lor,maine merg la directorul de la Romtelecom Galati sa vad cat de repede imi rezolv instalatul.Multumesc inca o daca celor ce au scris sau vor scrie.

Scarface2

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Cat costa modemul cumparat si cum se cheama exact Eu vreau sa iau abonamentul de 512 light si nu vreau sa dau bani pe jaful lor de modem.....
    O sa iau configuratia minima si apoi o completez cu ceva mai performant. Merci thnx..
    yoghin

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up multam fain

Merci frate am mers pe adresa si am vazut la producator ca au mai multe modele sper sa pot cumpara unul destul de performant incat sa aiba 4 iesiri .....nu neaparat cu wireless. Thnx
    yoghin
    Dreambox5oo ,skystar2,strong4155.dolce tv

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)