Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12

Thread: Suport?

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Suport?

Am suportul acesta pentru antena. Am momentan o antena Al 0,9 no name cu montura HH. Am primit ieri Triax-ul comandat TDS 110. Oare ar tine acest suport sau trebuie sa-l mai intaresc. Mentionez ca nu am aparat de sudura!

Multumesc pentru raspunsuri

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

E ok...am pus mai multe si vad ca rezista bine acest tip de suport,numai peretele sa fie bun...
    Not Me!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by twetty View Post
    E ok...am pus mai multe si vad ca rezista bine acest tip de suport,numai peretele sa fie bun...
    Nu e el chiar foarte bun. e caramida, dar am bagat diblurile destul de adanc si fortat.
    toate suruburile tin, dar mi-e putin frica la vant, si chiar asa in timp. Ar trebui intarit suportul? cu fixare suplimentara?

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

merge fara probleme!
    succes
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Vad ca este un suport de 45 cm din aluminiu, la dimensiunea asta de obicei talpa de prindere pe perete este mai mare (au facut economie, golanii!). Suportul e OK, nu se rupe, totul depinde de perete si de dibluri.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    Vad ca este un suport de 45 cm din aluminiu, la dimensiunea asta de obicei talpa de prindere pe perete este mai mare (au facut economie, golanii!). Suportul e OK, nu se rupe, totul depinde de perete si de dibluri.
    Suportul este de fier (desi pare de Al. peretele de caramida, diblurile cred ca sunt ok, dar de plastic. oricum eu le-am pus de 12 bagate cu multa forta si rabdare in gauri de 10 sa fie cat mai fixe. Evident ca gaurile de 10 nu cred ca au iesit de 10 ci un pic mai mari.
    Suportul este perfect vertical, dar daca pun 10 - 12 kg pe el nu se deplaseaza deloc (numai din teava, telpa sigur ramane fixa). ma gandeam sa adaog o platbanda fixata in colier metalic pe teava si cu un diblu in perete pentru sustinere. e buna ideea sau sa o las balta ca nu are rost.
    Victor

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mvictor View Post
    Suportul este de fier (desi pare de Al. peretele de caramida, diblurile cred ca sunt ok, dar de plastic. oricum eu le-am pus de 12 bagate cu multa forta si rabdare in gauri de 10 sa fie cat mai fixe. Evident ca gaurile de 10 nu cred ca au iesit de 10 ci un pic mai mari.
    Suportul este perfect vertical, dar daca pun 10 - 12 kg pe el nu se deplaseaza deloc (numai din teava, telpa sigur ramane fixa). ma gandeam sa adaog o platbanda fixata in colier metalic pe teava si cu un diblu in perete pentru sustinere. e buna ideea sau sa o las balta ca nu are rost.
    Victor
    Pune o talpa mai mare intre suport si perete, altfel la perete de caramida
    si dibluri de plastic sigur vei avea probleme la vant puternic.
    Presupun ca pentru TDS 110 e vorba nu ?
    o placa de 300x300x5(6) mm cu gauri pentru dibluri la colturi ar fi suficienta pentru problema ta. Pe placa asta dai gauri care sa se potriveasca cu cele de pe suportul tau, 4 surub+piulita M8 si totul va fi OK
    Daca peretele ar fi fost din beton mergea si solutia din fotografie.
    Eu asa as proceda.
    O zi buna !
    Costi

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

La un perete de caramida fara izolatie termica, este bine ca inainte de a da gaurile sa razuiesti tencuiala pana la caramida si sa potitionezi talpa astfel incat gaurile sa cada pe mijlocul caramidei. Acum e prea tarziu, dar ar fi bine sa pui in partea de sus a suportului (deasupra locului unde se fixeaza antena de el) un brat in forma de V care sa se prinda in zid (bineinteles in 2 locuri), pe cat posibil in mijlocul caramidei.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Costi Guy View Post
    Pune o talpa mai mare intre suport si perete, altfel la perete de caramida
    si dibluri de plastic sigur vei avea probleme la vant puternic.
    Presupun ca pentru TDS 110 e vorba nu ?
    o placa de 300x300x5(6) mm cu gauri pentru dibluri la colturi ar fi suficienta pentru problema ta. Pe placa asta dai gauri care sa se potriveasca cu cele de pe suportul tau, 4 surub+piulita M8 si totul va fi OK
    Daca peretele ar fi fost din beton mergea si solutia din fotografie.
    Eu asa as proceda.
    O zi buna !
    Costi
    Am pus-o pe suportul meu asa cum este fixat si tine pe moment, dar a mai trebuit sa stang suruburile de sus.
    Ma gandesc sa iau iseea ta cu placa, dar daca in loc de suruburi as pune (sudand) niste prezoane de 8 pentru placa existenta si intre placa existenta si cea noua as pune piulite M8 cu care as puta sa o fac si perfect orizontala si verticala? Ar tine instalatia, sau sa nu ma prostesc si doar sa fixez placa asta direct pe cea de 30x30cm (40x40 cm).
    Victor

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mvictor View Post
    Am pus-o pe suportul meu asa cum este fixat si tine pe moment, dar a mai trebuit sa stang suruburile de sus.
    Ma gandesc sa iau iseea ta cu placa, dar daca in loc de suruburi as pune (sudand) niste prezoane de 8 pentru placa existenta si intre placa existenta si cea noua as pune piulite M8 cu care as puta sa o fac si perfect orizontala si verticala? Ar tine instalatia, sau sa nu ma prostesc si doar sa fixez placa asta direct pe cea de 30x30cm (40x40 cm).
    Victor
    Salut,

Eu ti-am oferit o solutie in ideea ca nu ai ap. de sudura.
    Se poate si cum vrei tu, numai ca cel care va face sudura trebuie sa fie
    meserias.
    La solutia mea nu-ti trebuia decat bormasina.
    Apropo cum prinzi Astra 19,2 si cam ce TP sunt OK ?
    Alea cu MTV free intra ?

Merci.
    Costi

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Costi Guy View Post
    Salut,

Eu ti-am oferit o solutie in ideea ca nu ai ap. de sudura.
    Se poate si cum vrei tu, numai ca cel care va face sudura trebuie sa fie
    meserias.
    La solutia mea nu-ti trebuia decat bormasina.
    Apropo cum prinzi Astra 19,2 si cam ce TP sunt OK ?
    Alea cu MTV free intra ?

Merci.
    Costi
    Asa e si merci pentru ea, dar m-am gandit si am zis ca gasesc eu cum sa sudez numai niste suruburi pe undeva.
    Astra intra foarte bine si MTV-urile imi intra cu cca 75 - 79% semnal se pot vedea. Nu stiu daca sunt chiar free, parca sunt codate CW, dar au chei publice
    Imi intra ORF, MTV, Cannal Digitaal, si toate celelate cu semnale mai puternice. Va trebui sa ma mai joc cu ea, pentru ca sunt convins ca pot avea semnal mai bun, mai ales ca spre capete "drumului" antenei semnalul e mai slab. Victor

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

fix suport d'ala am si eu si l-am prins in cosul de aerisire al blocului (cam 4 cm de beton - asa pare). m-am suit pe suport dupa si nu misca nimic (deci mai mult de 10-12 kile mentionate mai sus).

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)