Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default astra 19,2 si hot bird 13 pe aceeasi antena

buna
    pot vedea cei 2 sateliti pe aceeasi antena?acum sunt in timisoara,antena off-set 1,2m
    daca da,ce am nevoie?care este un lnb bun?am vazut lnb-uri universale,avand aceleasi caracteristici,insa unele sunt cu 200.000 altele 2mil
    ce diferenta este intre ele?
    multumesc

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Ai nevoie de 2 LNB Inverto sau Smart Titanium si 1 suport pentru cele 2 LNB-uri (ca in antena neagra a mea din stanga) sau un LNB monobloc ca cea de mai jos :

Diferenta la bani este la unele firme nesesizabila la calitate fata de cele de 2 mil .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

multumesc de raspuns
    am intrebat de diferenta deoarece am un pearl twins de 0.3 si nu sunt prea multumit de el,cu toate ca am platit apraope 700 de mii.acest lnb il pot folosi,si sa mai adaug inca unul din cele enumerate de tine,sau neaparat trebuie sa fie ambele varianta ta?
    am un lnb grundig de 0.6 cu care am semnal mai bun decat cu acel twin,insa nenorocirea este ca am nevoie de 2 iesiri pe hot bird.insa acel grundig l-as putea folosi pe astra.e posibil?

Banned

Posts Thanks / Likes

Am si eu un Grundig si e ok .

Daca zici ca vrei neaparat cu 2 iesiri (twin), atunci trebuie sa le schimbi pe amble cu una din marcile mentionate de mine . Sau daca nu te deranjeaza acel Pearl , poti sa il lasi si sa iei doar 1 twin .

E decizia ta : Grundig 1 iesire sau altul twin.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

ce parere ai
    lnb-ul grundig este de 0,6db
    ma ajuta sa vad astra 19,2 cu offset de 1,20m?este diferenta intre 0,2db si 0,6db?
    timisoara

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cyp123 View Post
    ce parere ai
    lnb-ul grundig este de 0,6db
    ma ajuta sa vad astra 19,2 cu offset de 1,20m?este diferenta intre 0,2db si 0,6db?
    timisoara
    pearl ala cred ca l-au cumparat de la mondo stile.. ca ei au lnb din alea acolo ... in alta oarte nu am vazut!
    0,2.... 0,3 ... 0,6 e factorul de zgomot si cu cat e mai mic cu atat e mai bine .. adik cu atat are un randament mai bun lnb-ul !

pune domle 2 lnb inverto de la tehnic b si o sa fi multumit !

cu un suport astra -hotbird.. o sa ai semnal pe toti transponderii cu o antena reglata ok!

Daca nu te descurci da-mi un p. m si treba se rezolva! am inteles ca esti din timisoara
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@cyp123
    Vezi ca la antena ta de 1,2m nu merge monoblocul pentru Astra-HotBird (merge pana la max 90cm).
    Pune LNB-ul twin in centru pe HotBird si cu Grundig in dreapta lui (vazut din spatele antenei) la vreo 12cm (distanta intre centrele LNB-urilor).

Banned

Posts Thanks / Likes

Imi cer scuze , nu am stiut ca monoblocul e pana la 0.9m ....

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Antena de 90cm este cazul limita, cu putina indemanare se poate face un compromis si prinde astra/hotbird. Peste 90cm distanta intre LNB-uri trebuie sa fie mai mare si un monobloc nu mai face fata.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)