Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Intrebare despre montatorii DIGI TV

Am cumparat toate echipamentele. La firma de unde am cumparat antena si LNB-ul, am vobit daca lucreaza cu vreun montator autorizat DIGI ca sa nu mai alerg eu dupa unul, mi-au zis ca da. A venit un nene l-am intrebat care e treaba cu montarea si imi zice ca montarea este gratuita doar daca am antena de 0.8 si nu mi-o recomanda, daca am antena de 0.9 trebuie sa platesc 180 ron pentru instalare.
    Fanta, si cei care mai aveti contacte cu digi stiti cum sta treaba in realitate? Mie mi se pare total aiurea (stau si ma intreb, daca aveam antena de 1.2 sau 1.5 imi lua 3 milioane?). Digi specifica faptul ca montarea gratuita este doar pentru antenele de 0.8?
    In caz ca da, este vizibil castigul de la antena de 0.8 la cea de 0.9? Receptorul este Humax.
    Precizez ca ma intereseaza in principal programele digi, nu o sa ma omor dupa fta-uri (de altfel nici n-o sa montez al doilea LNB)
    Va multumesc,

Rover

PS. apropo, lnb-ul asta (http://www.tehnicb.ro/convertoare/invertooff.htm) este ok?

Haiduc Expert
    Latitude: 44.202°, Longitude: 27.322°, Bărăgan City
    Posts Thanks / Likes

Dacă cer 180 ron pentru o antenă puţin mai mare > că sunt nesimţiţi...spunele să monteze antena originală DIGI. O să ai mici probleme când plouă torenţial şi când sunt nori groşi pe cer....
    Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Rover View Post
    Am cumparat toate echipamentele. La firma de unde am cumparat antena si LNB-ul, am vobit daca lucreaza cu vreun montator autorizat DIGI ca sa nu mai alerg eu dupa unul, mi-au zis ca da. A venit un nene l-am intrebat care e treaba cu montarea si imi zice ca montarea este gratuita doar daca am antena de 0.8 si nu mi-o recomanda, daca am antena de 0.9 trebuie sa platesc 180 ron pentru instalare.
    Fanta, si cei care mai aveti contacte cu digi stiti cum sta treaba in realitate? Mie mi se pare total aiurea (stau si ma intreb, daca aveam antena de 1.2 sau 1.5 imi lua 3 milioane?). Digi specifica faptul ca montarea gratuita este doar pentru antenele de 0.8?
    In caz ca da, este vizibil castigul de la antena de 0.8 la cea de 0.9? Receptorul este Humax.
    Precizez ca ma intereseaza in principal programele digi, nu o sa ma omor dupa fta-uri (de altfel nici n-o sa montez al doilea LNB)
    Va multumesc,

Rover

PS. apropo, lnb-ul asta (http://www.tehnicb.ro/convertoare/invertooff.htm) este ok?
    din cate am observat eu .. chestia cu instalarea gratuita se aplica doar la echipamentele cumparate de la casieriile rcs&rds .. iar la echipamentele cumparate de la "dealeri" care nu sunt si instalatori nu se face instalarea gratuita ! Asa am auzit observat eu ca merg lucrurile ... cel putin pe la mine in oras!
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up

foarte interesant modul de a face bani la digi ...

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Pai cum sa fie gratis antena furnizata de altcineva ,nu de Digi,mi se pare logic sa platesti pt. ea.
    Ideile exprimate de userul acestui cont reflecta opinia personala si trebuie tratata ca atare.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Tzapa !

Salut baieti !
    Eu am fost Instalator DigiTV timp de 6 luni !
    Echipamentul este total Gratis !
    Care contine tot pentru a putea viziona DigiTV
    Cine va cere banii sunt niste Tzepari
    Plus ca ai 2 Luni abonament gratis ! adica primele 2 luni
    nu 1 Luna ci 2 :P

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu cand am intrebat la firma respectiva, am intrebat despre instalator digi, nu despre alt tip de instalator. Si nenea ala cand a venit mi-a spus ca este instalator digi. De asta repet intrebarea: instalatorul digi este obligat sa vina sa-mi monteze indiferent de marimea antenei (ma refer la o antena pana intr-un metru, nu la una de 1.5 m)?
    Ca o intrebare, daca echipamentele sunt cumparate de la casieriile digi, vin ei cu ele? Sau cum stiu ca e luat de la casierie si nu din alta parte?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Bust3D View Post
    Salut baieti !
    Eu am fost Instalator DigiTV timp de 6 luni !
    Echipamentul este total Gratis !
    Care contine tot pentru a putea viziona DigiTV
    Cine va cere banii sunt niste Tzepari
    Plus ca ai 2 Luni abonament gratis ! adica primele 2 luni
    nu 1 Luna ci 2 :P

tzepari?

nu sunt de acord cu tine...
    de exmplu eu am o antena de 2,2 metri .. nu o folosesc... ai fi pus tu o astfel de antena gratis la mine ... doar ca esti instalator autorizat?
    daca ai fi facut asa instalare gratis...eu consider ca numai tu esti cel care pierde!

mis e pare drept ca instalarea gratis sa fie doar a antenelor care pleaca de la casieriile rds!
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Mi se rupe Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tylk View Post
    Pai cum sa fie gratis antena furnizata de altcineva ,nu de Digi,mi se pare logic sa platesti pt. ea.
    foarte corect.

agitatie degeaba.
    cumperi echipamentul de la mine , i-ti montez totul gratis.
    cumperi doar abo de la mine iar restul echipamentului il ai , ti-l montez , dar te taxez.

e logic si asa-i peste tot.

chiar daca aveai o oala de 80 si instalatorul stia ca nu-i cumparata de la Digi , tot avea dreptul sa te taxeze.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by badboy View Post
    foarte corect.
    chiar daca aveai o oala de 80 si instalatorul stia ca nu-i cumparata de la Digi , tot avea dreptul sa te taxeze.
    Asta depinde de contractul facut cu Digi. Daca Digi plateste instalatorului pt. montare si atunci cand antena nu e cumparata de la ei, atunci e imoral (si poate ilegal) sa perceapa inca o taxa de instalare.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default da

Quote Originally Posted by amandigi View Post
    Asta depinde de contractul facut cu Digi. Daca Digi plateste instalatorului pt. montare si atunci cand antena nu e cumparata de la ei, atunci e imoral (si poate ilegal) sa perceapa inca o taxa de instalare.
    are dreptate !:P
    pe contract aparea de cine ese instalat !
    Dar eu in fiecare situatie i-am lasat echipamentul original chiar daca avea o alta antenna !
    Eu fac contracte si le dau totul gratis ! pentru asta sunt platit de RDS :P

Mi se rupe Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by amandigi View Post

asa da , e cu totul si cu totul alta mincare de pastrav.

contractu-i contract daca e specificat.

de acord cu matale.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

instalatorul stia ca oala nu e de la digi, de vreme ce era langa nenea care imi intocmea factura pt oala. Asa ca asta ma nedumereste: daca oala e de 80, mi-o monteaza gratis, daca e mai mare imi cere bani. Asta in conditiile in care stia clar ca oala nu e de la Digi...
    Si acuma stau si ma gandesc, ok, ii dau bani pe instalare (in definitiv e munca lui). Si daca imi vine sa-i semnez formular cu antet digi/RDS cum ca mi-a instalat-o, ca sa se duca sa ceara bani si de la ei, ii bag formularul pe gat?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Rover View Post
    instalatorul stia ca oala nu e de la digi, de vreme ce era langa nenea care imi intocmea factura pt oala. Asa ca asta ma nedumereste: daca oala e de 80, mi-o monteaza gratis, daca e mai mare imi cere bani. Asta in conditiile in care stia clar ca oala nu e de la Digi...
    Si acuma stau si ma gandesc, ok, ii dau bani pe instalare (in definitiv e munca lui). Si daca imi vine sa-i semnez formular cu antet digi/RDS cum ca mi-a instalat-o, ca sa se duca sa ceara bani si de la ei, ii bag formularul pe gat?
    Antenna de la digi oricum trebuia sa-ti-o dea tie ! :P
    Daca nu ti-o dat-o atuncia ai luat tzeapa !
    Chit ca ai optat pentru oala mai mare care este de la nenea instalatorul :P

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Instalare=0 lei pt. orice situatie
    Antena=0 lei daca decodorul este luat in custodie si se specifica pe proc.verbal predat antena +LNB
    Antena=~7,14 ron daca decodorul a fost cumparat sau luat in rate.
    Pt antena achizitionate din alta parte decat RCS&RDS pretul depinde de firma care o vinde iar instalatorul specifica in proc verb "fara antena".

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)