Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 143
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Ajutor contra cartitelor

Baieti, vreau un sfat. De ceva vreme o cartita (sau mai multe) face musuroaie pe la mine prin gradina. Pana acum isi vedea de treaba ei pe la gard si nu ma prea deranja, dar acum vad ca inainteaza spre mijloc si devine enervanta. Stiti vreun mijloc eficient de a le goni? Am incercat cu vibrator (nu va ganditi la prostii! ) infipt in pamant, cu bile mirositoare (luate din comert) sau bucatele de carbid aruncate in galerie, rezultat nul, apar noi musuroaie.
    Treaba nasoala este ca sunt ocrotite de lege si nu exista mijloace oficiale de combatere ci doar de alungare, dar care nu au efect. Cica un pamant cu cartite este sanatos. Sa fie sanatos la ei, nu la mine in curte. Este foarte neplacut, gazonul moare sub musuroi daca nu iei pamantul si ramai cu locuri chelite.
    Apreciez atat raspunsurile serioase, cat si pe cele la misto (nici eu nu m-as putea abtine), poate iese totusi ceva.
    Traiasca victoria impotriva teroristilor subterani!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Sincer, iti recomand sa nu faci nimic, in afara de aranjarea pamantului scos de el daca nu-ti place "peisajul". O pisica buna poate ar prinde cateva din ele, dar poate ca si aste e nelegal. Aveam si noi in curte, dar au disparut c-am pe la toamna. Poate vor reveni la primavara...

Senior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

@Kroky incearca sa citesti aici
    http://forum.fermademelci.ro/viewtop...806f0b3b9eb4c2
    Si eu am avut in gradina, dar le-am alungat cu o planta (nu stiu cum se numeste), avea niste frunze ca si crinii cu niste dungulite albe de-a lungul frunzei.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Austria aia e data naibii : Satwien avea bursuci , tu ai cartite , care are crocodili ?

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Sunt ocrotite prin lege din pacate asa ca nu le poti impusca.
    Dar am gasit alte metode, ele nevazind bine, dar mirosind f. bine le poti alunga cu ciorapii nespalati de 3 sapt.

Deci avem asa :
    Sehr wirkungsvoll für die Vertreibung der Maulwürfe sind verschiedene Duftbarrieren, da Maulwürfe zwar nicht gut sehen, aber umso besser riechen können: Bewährt hat sich Seifenlauge, aber auch eine Mischung aus Molke und Buttermilch, die in die Tunnel gegossen werden. Auch mit Heringsköpfen oder Knoblauch ...

Molke und Milch 1:3 gemischt und in die Gänge geschüttet ! GARANTAT 100%
    Cea mai efectiva metoda este :Zeama transparenta de la iaurt amestecat cu lapte 1:3. Apoi turnat la intrari

Exista si niste aparate vibratorii, dar care nu sunt efective (Ultraschall).
    Poti incerca si cu asta Maulwurfsverteiber

Sau:
    Da Maulwürfe sehr geräuschempfindlich sind kam mir die Idee ein laufendes Radio zu vergraben. Also altes Badradio her und in zwei Gefriertüten wasserdicht verpackt und am Anfang des Gangsystems eingegraben. Und es wirkt. Mit guten Batterien oder Akkus läuft das Radio etwa 5 Tage. Diese Sache teste ich jetzt schon seit ca. 3 Monaten und durch die wechselnde Musik setzt beim Maulwurf auch kein Gewöhnungsprozess ein.

Scuze ca nu am mai tradus dar "crocodilul" nostru intelege ...
    Esti insa sigur ca nu ai
    Wühlmäuse, ca atunci se ingroasa gluma

MULT SUCCES

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default reply

Bunicii mei au avut probleme cu niste animale numite "cateii-pamantului".Nu stiu daca sunt inrudite cu cartitele.Faceau galerii subterane precum si musuroaie si ieseasu la lumina(probabil noaptea) de mancau zarzavaturile.Erau o pacoste.Solutia clasica este inundarea cu apa a galeriilor.Se toarna acolo circa 10 galeti cu apa sau se pune furtunul pana se inunda galeriile.Atunci aceste animale ies cu greu din vizuina intrucat au corpul imbibat cu apa si le poti prinde cu usurinta pentru ca nu mai au putere sa fuga.
    Nu stiu daca si cu cartitele este valabil,dar pot spune ca aceasta metoda a dat rezultate excelente.De asemenea, in 2005 cand au fost inundatiile mari pe camp au fost descoperite multe asemenea specimene moarte la gurile de intrare.Desi daca ar mai fi mers 10-15 metri ar fi putut da de pamant neinundat,totusi nu au mai reusit sa faca asta.

"Say hello to my little friend"

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

@lauri te rog sa traduci textul pentru ca ma intereseaza problema.multumiri
    boy2good

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Singura solutie pe care nu am incercat-o (pentru bursuci, ce-i drept) au fost generatoarele de infra/ultra sunete. Aveau la Conrad, dar nu-ti pune mari sperate in ele.

Banned

Posts Thanks / Likes

Macar bursucii sunt mai draguti decat sobolanii aia mineri . Eu cred ca Satwien i`a luat in casa si i`a facut animale de companie . Hai recunoaste ca ii dresezi sa iti aduca berea si telecomanda

Kroky , ia problema in mana , cine iti poate face ce ? Ia o lopata si stai la pândã . Ce naiba,ai camere video in gradina,ca sa te toarne ? E enervant sa vezi gradina ca dupa bombardament ....

P.S. Nu te-as vedea pe tine killer de cartite,dar na,merita incercat si toate au un inceput

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

KROKY,i-ti rezolv eu problema,il anunt pe BUSCH ca ascunzi 2 teroristi in curte s-au gradina si i-ti trimite 2 rachete marchal(sau patriot)si t-ea rezolvat ,dar trebuie sa spui cand nu esti acasa, ca sa nu patesti nimic.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

E n-as omori saracul animal, care face shi el ce face dupa legea naturii. Mai bine ia si tu lopata si acopera musuroaiele, ca te-ai ingrashat de la atita sedentarism. La banii tai echipezi perimetru' cu gazon de trei ori pe zi, daca te enervezi bine. Deci TRAIASCA GROUNDHOG-UL!

Banned

Posts Thanks / Likes

Cresti cartite in acvariu ? Esti de la asociatia : Salvati sobolanul de pamant ?

Da`ne adresa ta sa iti trimitem 50 de cartite sa le pui in beci .
    Kroky daca lasi dupa ei o sa arate curtea ta ca linia intai .

The Master of the Beasts Mentor
    Posts Thanks / Likes

Incearca Ultrasonic , este un aparat generator de ultrasunete care cica alunga rozatoare ,eu stiu ? poate si cartite. eu mi-am luat pt. sobolani , un timp am avut liniste , apoi cred ca s-au invatat cu ultrasunetele si "dansau " prin curte pe ritm si am fost nevoit sa recurg la ... setter irlandez , care a dat roade tata nu numai la sobolani ci si la dihori care imi cam dadeau iama in pasari , iar setterul n-avea greturi , si nu are nici acum fiind si eu linistit iar pusca fiind bine unsa la locul ei , ca in disperare am recurs si la asa ceva...

S'altare si s'ucces !

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Blana, eat a groundhog's tail and die.

Banned

Posts Thanks / Likes

Ii fac caciula .

Il vedem azi-maine pe Kroky la ORF Nachrichten : filmat din elicopter , cu o pusca in mana tragand dupa harciogi

Urmeaza luarea de ostateci

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)