Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Unde pot gasi o antena pt DIGI (si nu numai?)

AM comandat la Mirosat un receiver Humax, pe care-l astept intr-una din zilele urmatoare. Din pacate, ei nu au momentat antene. Intrebarea mea este ..de unde pot lua o antena pe care s-o pot folosi pt DIGI, dar pe viitor si pentru programe FTA. Mentionez ca sint incepator in ale satelitilor si poate unele intrebari pot parea stupide, dar sigur ma veti intelege.
    LNB-ul vine odata cu antena sau e separat? se plateste separat?
    La call center DIGI mi s-a spus ca ei nu vind doar antene, iar din alta parte..de unde pot gasi? Mi se pare ca voi avea receiver si ramin sa ma uit la el (luind in calcul si faptul ca nu sint dispus sa dau prea multi bani pe o antena super-performanta samd...deci aspectul pret conteaza.)
    Multumesc!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Daxx View Post
    AM comandat la Mirosat un receiver Humax, pe care-l astept intr-una din zilele urmatoare. Din pacate, ei nu au momentat antene. Intrebarea mea este ..de unde pot lua o antena pe care s-o pot folosi pt DIGI, dar pe viitor si pentru programe FTA. Mentionez ca sint incepator in ale satelitilor si poate unele intrebari pot parea stupide, dar sigur ma veti intelege.
    LNB-ul vine odata cu antena sau e separat? se plateste separat?
    La call center DIGI mi s-a spus ca ei nu vind doar antene, iar din alta parte..de unde pot gasi? Mi se pare ca voi avea receiver si ramin sa ma uit la el (luind in calcul si faptul ca nu sint dispus sa dau prea multi bani pe o antena super-performanta samd...deci aspectul pret conteaza.)
    Multumesc!
    Comanda la nr. telefon: 0259434529 Elstar Oradea

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru raspunsuri, erast!..voi lua in considerare varianta.
    Ramine de stabilit ce anume-mi trebuie (adica ce fel de lnb, antena samd).

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru raspunsuri, erast!..voi lua in considerare varianta.
    Ramine de stabilit ce anume-mi trebuie (adica ce fel de lnb, antena samd).
    pai lnb-ul cu cit este mai scump, cu atit mai performant.
    antena cu cit este mai mare cu atit este mai buna .
    deci depinde de buzunarul tau.
    poti sa iti iei si o antena cu 5o ron cu tot cu lnb, dar sa nu te astepti sa vezi toate programele de pe un satelit...mai ales in conditii meteo nasoale, mai ales daca o instalezi tu. ,
    iti recomand o antena deasta http://www.tehnicb.ro/antene_satelit/boz09.htm si un lnb http://www.dk-sat.ro/home/detail.asp...orii%20satelit
    bafta!
    dm 7000 ,digix2tv ,1.20 fe,montura polara, lnb quadro 0.1. 0.9fe hh. 30V-82E

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

xud, multam pentru sfat. Studiez povestea. In primul rind ma intereseaza sa vad programele digi si mai apoi sa ma 'extind' si pentru alte fta-uri..dar sa stiu ca am cit de cit o 'baza' (adica antena si lnb).

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

xud, multam pentru sfat. Studiez povestea. In primul rind ma intereseaza sa vad programele digi si mai apoi sa ma 'extind' si pentru alte fta-uri..dar sa stiu ca am cit de cit o 'baza' (adica antena si lnb).
    antena de care iti zic, merge foarte bine chiar si pe hh. iar lnb-ul este unu foarte bun!
    dm 7000 ,digix2tv ,1.20 fe,montura polara, lnb quadro 0.1. 0.9fe hh. 30V-82E

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

In primul rand ar trebui sa ne spui in ce zona stai (mai bine zis unde vrei sa instalezi antena). In afara de asta ar trebui sa fi studiat inainte daca ai posibilitatea sa montezi antena undeva unde sa ai vedere spre satelit. In al treilea rand nu esti inca hotarat ce solutie vei adopta (montura fixa cu 2 ,3 LNB-uri, montura polara cu actuator si pozitioner sau HH). Oricum, eu iti sugerez asta:

1. Antena 1,2 m
    2. LNB de 0,3db
    3. Montura (in functie de ceea ce vrei sa faci)

Hotaraste-te si apoi sa vii sa ne spui. Apoi te putem ajuta.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Enetual iei antena si LNB-ul de la acelasi firma (amandoua distribuie ambele), si mai economisesti ceva la taxe postale.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

nrares, locatia mea este orasul Iasi. Despre posibilitatea de a vedea satelitul, pot spune ca am vazut antene digi montate in zona mea si facind comparatie cu amplasarea respectivelor apartamente, pot spune ca si eu pot monta. (sper sa fie in regula logica mea). Obstacole nu exista.
    Despre monturi samd..sincer, nu stiu ce ar trebui sa aleg. Probabil ca ar fi trebuit sa ma documentez mai mult in prealabil, dar nu am avut timp.
    Multumiri!

Edit later: As vrea solutia cea mai simpla pentru un rookie (pe moment), care sa-mi permita sa vad digi si (eventual) ceva fta. In viitor, sper sa ma dumiresc ce si cum si sa mai schimb unele-altele. (ma refer la tipul de montura samd).

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Tu trebuie sa iei antena 1.1sau 1.2 +lnb 0.3db +cablu de calitate[nu de la rusi din piata!]+sistemul de prindere,eventual in plus un suport pt LNB2,si LNB2,pentru programele de pe Hotbird (iti recomand) .

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

iti recomand pentru alte fta-uri sa folosesti un alt receptor decat cel de la DIGI..e mai sanatos!
    DIGI TV(3kituri cu HSS 1160,DIGI+,DIGI II+), FOCUS SAT, DM 500, Echostar 3600 IP, Echosmart 770 cu cardreader,3XEchosmart 790,Echosmart 791 2XKAON KSF100, Optibox CXPVR, 1x offset 1,20, 4 LNB INVERTO 0.2 dB, 5xoffset 0.90x6lnb inverto 0.2 db, 1X offset 0.80X1 lnb Smart Titanium 0.2 db

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Antena de 1,2 m e cea mai recomandata pentru inceput. Comanda prin posta nu iti rezolva decat partial problema. Mai ramane instalarea echipamentelor (antena, LNB, cabluri) care este una dintre cele mai importante operatii. Daca este facuta de un meserias te poate scuti de multe necazuri in viitor.
    Aici apare insa si o alta problema. Sistemul pus la punct de operatorii DTH de la noi pentru furnizarea echipamentelor de receptie nu este cel mai fericit (ca sa folosesc un eufemism). Daca iei echipamentul standard de la ei este relativ OK, desi nici unul nu are estimari corecte ale cererii si raman din cand in cand fara echipamente perioade de timp mai mari sau mai mici (poate cu exceptia Max si Boom). Problema apare cand vrei altceva in afara sistemului standard. Daca vrei sa iti alegi receptorul (ca la Digi) e ca la loterie si un stress aiurea. Daca vrei o antena mai mare este aproape imposibil la toti operatorii (ti se spune fie ca nu se poate - ca la Dolce, fie sa iti cauti si sa iti instalezi una singur - ca la Digi). Nici un provider nu iti poate da o lista cu firmele din zona care iti pot livra si mai ales instala astfel de echipamente. Si aici apare si problema firmelor de profil. Majoritatea sunt niste dughene in care stau de-a valma lighene, cabluri, receptoare si alte minunatii, toate intr-o dezordine desavarsita. In acest domeniu, desi avem 5 (sic!) provideri DTH si acusica trecem de milionul de utilizatori de astfel de servicii, nu a aparut nici o firma mare de profil in genul lanturilor nationale de vanzare electro-casnice (Altex. Domo, etc). Cat despre felul in care acestea comercializeaza serviciile DTH mai bine nu vorbim.
    Daca nu ma credeti, sunati unde vreti la Digi direct sau la dealerii lor si incercati sa comandati urmatorul sistem:
    - receptor Humax II Digi +
    - abonament Extra complet + MaxPak
    - antena 1,2 AL
    - LNB 0,3
    - cabluri + instalare
    si o sa vedeti cate trageti pana sa obtineti asa ceva, daca obtineti (un sistem de altfel de bun simt pentru Digi).

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Aceeasi dilema o am si eu. Ce antena si ce LNB?
    Locatia Bucuresti, antena va fi montata pe un bloc de 10 etaje, eu stau la etajul 4.

Eu ma gandesc la antena asta:
    http://www.tehnicb.ro/antene_satelit/boz09.htm

dar la LNB-uri nu stiu care din astea 2 sa le aleg, pt ce nu ma pricep, asa ca nu stiu ce inseamna
    http://www.tehnicb.ro/convertoare/invertooff.htm
    http://www.tehnicb.ro/convertoare/invertoflansa.htm

Sunt similare? daca da, care este mai bun?
    Pentru cablu, am inteles ca trebuie un cablu mai bun...unde as putea sa gasesc si la ce preturi? As prefera sa fie in Bucuresti, ca sa nu ma mai complic cu posta sau alte chestii...
    Si ca o ultima intrebare, trebuie sa mai stiu ceva avand in vedere ca antena va fi montata pe bloc? sau pot sa-mi aleg oricare din montatorii digi arondati Bucurestiului?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Antena e buna dar daca o iei pentru Digi mai bine iei de 1,2 sa nu ai probleme cand mai ploua mai serios. Daca antena e offset trebuie sa iei si LNB tot offset ca sa mearga jucaria...
    Daca antena e pe bloc pune-o in asa fel incat sa nu ti-o praduiasca baietii. Daca ai mai mult de 50 de metri parca (daca nu ma insel) de pe bloc pana la televizor mai bine pui antena mai jos undeva pe perete sau pe balcon (daca ai vedere libera spre sud-vest). Oricum toate astea ti le va spune instalatorul daca e meserias.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

nu am cum s-o pun decat pe bloc, fiindca am tot ap. orientat spre NV. Din pacate sunt nevoit sa ma risc, fiindca e singura sansa sa montez o antena (ma refer la montarea pe bloc). Tocmai de asta nu as vrea sa mai dau bani in plus pe una de 1.2, ci sa ma limitez la un minim rezonabil. Nu cred ca sunt mai mult de 50 de metri (6 etaje, plus inca vreo 15 metri in casa si pe terasa, ar insemna sa fie 5 metri/etaj si nu cred ca blocurile din Romania sunt asa de mari)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)