Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Ajutor,o informatie

Am si eu o rugaminte,aceste receptoare Echolite 790si770 cu cat la suta vad ma refer la plaja minima.Eu am Humax 2 si vede cu 20% . Vreau sa cumpar pt cineva si are antena mica de aceea ma intereseaza aceasta plaja. Am mai pus la cineva un receptor care era pt. programele FTA dar nu mergea sub 47% ci de aici in sus .Chiar si Strongul 6015 vede peste 40 % semnal.Rog frumos daca vreti sa-mi spuneti aceste receptoare ce plaja au? As cumpara vre-o 3 bucati caci am clienti ce vor programe FTA si aceste receptoare sant acceptabile la pret.Am probat multe receptoare FTA dar sub 2 milioane nu gasesc sensibile la semnal.Aici in nord cu o antena de 0,9 pe Eutelsat W2 este semnalul 60% iar daca pica la 47 % imi ramane o marja mica in caz de ploaie sau alte intemperii.Poate mai stiti ceva marci de receptoare FTA si nu numai dar sensibile la semnal spuneti-mi caci vreau sa le stiu nu ma intereseaza la ele nimic decat sensibilitate la semnal .Multumesc.

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Este mult de filozofat aici dar in esenta indicatiile variaza in functie de patch si cu atit mai mult in functie de marca/model .
    Singurul criteriu ramine ( pt aceiasi instalatie ) daca receiverul de comparat reuseste sa functioneze pe un program la limita de receptie pt care receiverul de referinta functioneaza . ( sistem ,, tot sau nimic " )
    Mai simplu treci la o antena mai mare ( 1.1 m ) .
    Sensibile : Nokia 9600 ; DM 500s ; DM7025

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Pe aceeasi instalatie (a mea ) cu softuri diferite (2.41 & 2.53) nu am sesizat diferente la indicatia semnalului.

Asadar la receptorul meu, macroblocurile incep la 39-40%. Sub acest nivel apare "No signal"

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Pe v2.45 merge minim cu 35%.
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

La Peruvision se gaseste KAON KSF200 care are un tunner comparabil cu cel de la Humax 57euro+tva

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mihaip View Post
    La Peruvision se gaseste KAON KSF200 care are un tunner comparabil cu cel de la Humax 57euro+tva
    Da am studiat lista cred ca voi lua acest receptor daca este asa sensibil la semnal ba este si acceptabil la pret .Eu unul am facut proba cu multe dar Kaonul nu l-am testat ,daca mai este vreunul va sant recunoscator. Cu Humaxul meu am spus misc putin din motor de pe satelit pana ajung la 20-25 la suta si vad fara macroblocuri nu mai spun ca semnalul imi apare in jumatate de secunda in cel mult 3 minute montez o antena fara satfinder sau televizor pe casa asta imi trebuie ; 2 celulare caci am 2000 minute in Cosmote ,dar deacum vad cum e Kaonul ca semnal si crut Humaxul.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by valyp67 View Post
    Pe v2.45 merge minim cu 35%.

Pe v2.43 merge minim 37 % ...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)