Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Noutati de la Focus

Linistea e singurul lucru care razbate de la Focus in ultimile luni.
    Sambata seara m-am intalnit total intamplator cu "capul limpede" ce raspunde de parte DTH din cadrul UPC-ului.
    Iata pe scurt cam care este situatia la Focus in acest moment :
    UPC-ul este axat cu precadere catre catv+net+telefonie iar segmentul DTH nu intra in planul de relansare al acestui an.
    Firma mama a UPC-ului a hotarat preluarea lui Focus SAT doar ca modalitate de raspuns a intrarii lui Digi pe piata maghiara.
    Mi-a fost reconfirmat ca in momentul preluarii de catre UPC , Focus SAT era la pamant cu datori mari catre Telenor,Kaon si alti furnizori.Cei ce au lucrat cu Focus stiu de marile intarzieri in livrarea receiverelor si chiar a smartcardurilor.
    In acest an cu siguranta NU vom avea un alt transponder la Focus SAT si implicit alte programe noi.
    Vestile bune pentru Focus vin odata cu jumatatea lui 2008 cand pe satelitul Sirius 4 vom avea una dintre cele mai mari platforme europene UPC Europa , platforma ca va fi destinata Romaniei,Cehiei,Ungariei si inca unei piete noi.
    Toti actuali abonati UPC/FOCUS vor primi gratuit receivere noi si gratuit antenele vor fi orientate catre noua pozitie orbitala.
    Cand am adus vorba despre canale proprii mi s-a spus ca e prematur sa discutam despre asa ceva dar mi s-a sugerat ca politica UPC-ului este aceea de a prelua canale de afara si a le localiza (dubla/subtitra) pentru tara respectiva.
    Intre altele am aflat de impactul devastator pentru UPC care l-a avut intrarea lui Digi pe piata maghiara.In Ungaria in afara ca abonamentul a trebuit sa fie redus intre 25-40% , luna de luna numarul abonatilor scade iar distanta fata de Digi Tv se mareste.UPC a incercat mici trucuri care au pus ceva piedici lui Digi TV dar lupta este dura in continuare.
    Concluzia , Focus SAT are un spate puternic , dar inca cel putin un an si jumatate afacerea va fi "inghetata" dar dupa 2008 noul pachet va fi cu adevarat o optiune importanta pentru piata romaneasca si nu numai.

Fanta

PS.Programele PPV nu intra in calcule iar la un moment dat s-a discutat ca noua platforma sa fie codata in ****** 3 (noua norma de codare care pune mai probleme celor ce incerca sa foloseasca aceste cartele in cs).Odata cu cumpararea lui Cryptoworks de catre ****** si mai nou piratarea si noilor cartele BIOS 5 aceasta varianta devine tot mai plauzibila.
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

deci pina Sirius 4 ... have a break, have a kit/kat

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@FANTA
    E serios ce spui?Pt ca eu stiam altceva(vor sa lanseze tp4 ,prin martie)!
    P.S.Pina la momentul contrar,nu pot sa te contrazic,asa incat ai dreptate!
    FOCUS-UPC;RCS-digital cablu;Digi Net;Digi mobil;BAYERN MUNCHEN &ACMILAN;
    .de

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Oare anunta pe la TG-Ocna la afisierul local miscarile lui Focus ?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Oare anunta pe la TG-Ocna la afisierul local miscarile lui Focus ?
    No comments ...!Sa ne vedem linistiti de...subiectul topicului!
    FOCUS-UPC;RCS-digital cablu;Digi Net;Digi mobil;BAYERN MUNCHEN &ACMILAN;
    .de

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Sa nu comparam totusi piata TV din Ungaria cu cea din Romania. In timp ce durata medie de vizionare a programelor TV in Ungaria se apropie de media tarilor civilizate (adica nu stau oamenii holbati ore in sir cu ochii in televizor inghitind tot felul de ineptii si mai fac si altceva), la noi avem inca cel mai mare numar de ore pe saptamana de vizionare din Europa. Asta spune multe daca stai sa te gandesti...
    Si revin cu ce am mai spus. Digi este si va ramane cat va exista ca brand un provider regional, cu toata expansiunea asta a lui. Asta daca nu o sa il cumpere chiar UPC la un moment dat. In domeniul asta orice este posibil.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    Focus SAT are un spate puternic , dar inca cel putin un an si jumatate afacerea va fi "inghetata" dar dupa 2008 noul pachet va fi cu adevarat o optiune importanta pentru piata romaneasca si nu numai.

Pentru ei, va fi prea tarziu...In 2007, apele se vor limpezi. Singura sansa a UPC sa mai revina pe piata va fi cumpararea unuia dintre principalii jucatori: Digi sau Dolce. Desi nu-mi place sa recunosc, Dolce poate face diferenta...
    Salut Prieteni!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)