Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Si totusi, de ce clientii prefera Dolce...

De cand a aparut dolce, lucrurile s-au schimbat... in rau pentru DigiTv...
    In Bucuresti, pentru ca aici toata lumea are abonament la romtelecom, a inceput sa fie preferat Dolce in detrimentul Digi. Am discutat cu 10 persoane, care nu se cunosc intre ele si s-au abonat in ultima luna la Dolce. Ce ce:
    - la Dolce, vin repede si-ti instaleaza, la Digi...ti se lungesc urechile...
    - la Dolce, nu sunt probleme cu "note" la receptor
    - la Dolce, se promit programe radio, jocuri etc
    - la Dolce au AXN Sci-Fi, AXN Crime, vor veni alte canale inedite...la Digi, vin TVCraiova, Iasi, WestTv si alte canale cu rating de 0,0000000001. Nu zice nimeni sa nu fie ridicate la satelit, dar ce facem cu canalele tv insistent cerute de abonati
    - la Dolce, clientul poate plati fara sa innebuneasca la cozi, are factura la timp...la Digi, nebunie totala, bataie de joc; abonatul se simte ca un sclav...
    - la Dolce, o ploaie nu te lasa pe intuneric...la Digi, semnal zero...
    - ar mai fi cateva chestii, dar va las pe voi sa le scrieti...

Oricum, in orase, lumea incepe sa prefere Dolce... Digi trebuie sa gaseasca rapid masuri TEHNICE de contracarare, altfel Dolce le va ameninta suprematia. Nu acum, ci peste 1-2 ani cand expira contractele cu ofertele gratia baza un an... Digi, ai grija, Dolce vrea sa-ti ia caimacul
    Salut Prieteni!

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

800.000 vs 27.000

Mie personal imi place Dolce(desi nu va voi abona la ei vreodata) , isi fac treaba ca lumea nu ca ceilalti doi provideri cu manageri de toata jena.Din pacate pentru Dolce lupta lor se da pentru locul 2.Cu Digi TV , stii si tu , nu poti concura.
    Are si Dolce marile lui minusuri pe care crede-ma nu vreau sa le reamintesc.

Bravo Dolce

Fanta
    RDI Team

Gepeto , retine totusi ca in 40 de zile de la lansare Dolce are 27.000 de abonati , tot in aceleasi 40 de zile Digi TV a facut peste 63.000 de abonati noi.Daca reusesti sa analizezi acest amanunt vei observa totusi care e diferenta si de ce pentru Digi TV Dolce e un simplu concurent pe piata dar nu si un pericol.
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

O intrebare : Digi a facut in primele 40 zile de la lansare 27.000 de abonati ?
    offset 1.2Fe ruginit pe alocuri. LNB Sharp 0.5 dB, 2XSS1 + VDR linux standalone( fara monitor etc) cu pozitioner SRT V50 / HSS 1160NA DigiTV / 2xDolce / DM500S

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

E greu sa comparam conditiile de acum si cele din decembrie 2004 cand Digi TV avea un singur dealer (Mirosat) si doar cateva casieri cec distribuiau receivere.Totusi Digi a avut un mare avans deoarece era primul DTH din Romania.
    Sa-ti raspund la intrebare , in prima faza Digi TV a avut 50.000 de receivere HSS 1120 NA , vanzarea a inceput pe 24 dec 2004 (stiu asta pentru ca Mirosat a fost shopul care a avut abonatul 1 din istoria DTH-ului romanesc) iar din cate imi aduc aminte pe data de 17 ianuarie stocul a fost 0.Apoi a urmat marea criza de receivere...liste...si asa mai departe.
    Inca odata repet , e nedrept sa comparam Dolce de azi cu marele avantaj ce l-a avut Digi TV.
    La fel de adevarat este ca exceptand Digi Tv, Dolce TV a avut cel mai puternic start.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Si totusi de ce este inca acea criza puternica de echipamente(sta lumea la rand cate o luna de zile).
    Thor6 -offset de 0,9 , lnb inverto de 0,2 db
    Hot Bird--offset de 0,8 , lnb titanium de 0,2 db
    Orange TV

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Nu stiu cum sta Dolce cu echipamentul dar in unele zone e in criza de instalatori. La noi in oras mi s-aspus ca se poate astepta o luna pina sa ina echipa de instalatori.
    offset 1.2Fe ruginit pe alocuri. LNB Sharp 0.5 dB, 2XSS1 + VDR linux standalone( fara monitor etc) cu pozitioner SRT V50 / HSS 1160NA DigiTV / 2xDolce / DM500S

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gepeto View Post

Nu te supara dar citeste si tu pe aici sa vezi citi sau plins ca nu au venit sa instaleze nici dupa 3 saptamini(partial adevarat)
    -"la Dolce au AXN Sci-Fi, AXN Crime, "
    Sint si la Max de mult.
    -" la Dolce, clientul poate plati fara sa innebuneasca la cozi,"
    Ce te face sa crezi ca la bancpost nu sint cozi?

Ca orice DTH are parti rele si bune.
    Atuurile lor sint oferta cu doua receptoare si pretul destul de mic.
    Receptorul nu are rost sa-l lauzi ca nu e departe de cel de la digi.

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Gresit ... fara suparare Fanta Dolce are peste 30.000 de activari daca nu mai multe si inca cereri in asteptare peste 60.000 mii ... ei se confrunta cu o mica mare problema Dolce vreau sa zic .... 500.000 lei per instalare care se dau doar dupa incheeierea luni plus alte probleme ale instalatorilor de aceea inca mai sunt probleme cu instalarile... in rest o intrebare iao cum vrei ironica sau retorica sau..... ai vazut cum arata DOLCE in interior sti EXACT ce STRATEGIE au ?!.... sunt foarte sigur ca nu ... nu vreau sa intram in polemica dar l-a cat s-a investit in Dolce si cat se va investi in momentul de fata nimeni nu va tine poasul cu DOLCE ....am mai zis 50 bulioane la inceput de euroi dupa care investitia se va dubla asa ca sa fim seriosi ..... ce mama dr....ui sa va mai spun cum ma numesc ce functie am de unde stiu ce sex am cu ce ma ocup sau sa iti zic ca pe BUNE nu isi are rostul polemicile doar dupa o luna de Dolce vorbim dupa 6 LUNI OK ?

Si inca ceva asta e valabil pentru toi Dolce isi doreste pentru inceput sa acapareze famili cat mai multe si calitatea programelor si a transmisiei ... nu isi doreste milioane de ACTIVARI deocamdata nu.

P.S. Te rog daca esti domn FANTA scoate -mi banul pe IP-ul de romania sa nu tot routezi adresele cand intru pe forum ....MULTUMESC

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

-" la Dolce, clientul poate plati fara sa innebuneasca la cozi,"
    Ce te face sa crezi ca la bancpost nu sint cozi?
    Factura Romtelecom poate fi achitata la mai multe banci si la oficiile postale si cel mai comod poate fi achitata cu cardul.

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by 21mediastudio View Post
    Gresit ... fara suparare Fanta Dolce are peste 30.000 de activari daca nu mai multe si inca cereri in asteptare peste 60.000 mii ... ei se confrunta cu o mica mare problema Dolce vreau sa zic .... 500.000 lei per instalare care se dau doar dupa incheeierea luni plus alte probleme ale instalatorilor de aceea inca mai sunt probleme cu instalarile... in rest o intrebare iao cum vrei ironica sau retorica sau..... ai vazut cum arata DOLCE in interior sti EXACT ce STRATEGIE au ?!.... sunt foarte sigur ca nu ... nu vreau sa intram in polemica dar l-a cat s-a investit in Dolce si cat se va investi in momentul de fata nimeni nu va tine poasul cu DOLCE ....am mai zis 50 bulioane la inceput de euroi dupa care investitia se va dubla asa ca sa fim seriosi ..... ce mama dr....ui sa va mai spun cum ma numesc ce functie am de unde stiu ce sex am cu ce ma ocup sau sa iti zic ca pe BUNE nu isi are rostul polemicile doar dupa o luna de Dolce vorbim dupa 6 LUNI OK ?

Si inca ceva asta e valabil pentru toi Dolce isi doreste pentru inceput sa acapareze famili cat mai multe si calitatea programelor si a transmisiei ... nu isi doreste milioane de ACTIVARI deocamdata nu.

P.S. Te rog daca esti domn FANTA scoate -mi banul pe IP-ul de romania sa nu tot routezi adresele cand intru pe forum ....MULTUMESC
    Daca e asa, atunci imi arata a strategie sanatoasa. Sunt convins ca au sanse mari sa ajunga operatorul nr.1 in romania. Cel putin la capitolul calitate sunt convins ca nu va mai fi mult si vor fi NO1.

Succes Dolce

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Are rost sa mai spun ? Factura Digi Tv se poate plati la orice oficiu postal din tara.Daca e coada la posta asta nu pot sa va zic

Burtos Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gepeto View Post
    De cand a aparut dolce, lucrurile s-au schimbat... in rau pentru DigiTv...
    In Bucuresti, pentru ca aici toata lumea are abonament la romtelecom, a inceput sa fie preferat Dolce in detrimentul Digi. Am discutat cu 10 persoane, care nu se cunosc intre ele si s-au abonat in ultima luna la Dolce. Ce ce:
    - la Dolce, nu sunt probleme cu "note" la receptor
    - la Dolce, se promit programe radio, jocuri etc
    - la Dolce au AXN Sci-Fi, AXN Crime, vor veni alte canale inedite...la Digi, vin TVCraiova, Iasi, WestTv si alte canale cu rating de 0,0000000001. Nu zice nimeni sa nu fie ridicate la satelit, dar ce facem cu canalele tv insistent cerute de abonati
    - la Dolce, clientul poate plati fara sa innebuneasca la cozi, are factura la timp...la Digi, nebunie totala, bataie de joc; abonatul se simte ca un sclav...
    - la Dolce, o ploaie nu te lasa pe intuneric...la Digi, semnal zero...
    - ar mai fi cateva chestii, dar va las pe voi sa le scrieti...

Oricum, in orase, lumea incepe sa prefere Dolce... Digi trebuie sa gaseasca rapid masuri TEHNICE de contracarare, altfel Dolce le va ameninta suprematia. Nu acum, ci peste 1-2 ani cand expira contractele cu ofertele gratia baza un an... Digi, ai grija, Dolce vrea sa-ti ia caimacul
    @ GEPETO ce grijuliu ai devenit dintr-o data pentru digi

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by snow View Post
    eu n-am vazut cum arata factura digi tv
    Ori ai achitat in avans abonamentul, si in cazul asta nu se mai trimite factura, ori adresa de corespondenta difera de cea din contract. Cel putin mie asa mi s-a intamplat. Cand plateam avans nu vedeam facturi. Cand intarziam 1,2 luni cu plata, imi sosea factura pe 3 luni

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

''Oricum, in orase, lumea incepe sa prefere Dolce... ''

In Brasov (in oras) devine din ce in ce mai vizibil!

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rz + View Post
    ''Oricum, in orase, lumea incepe sa prefere Dolce... ''
    Stai sa vezi ca si la tara ca lumea o sa prefere Dolce.Omul de la tara bate drumul pana la oras sa plateasca facturile pe la caseriile RDS,pe cand cu Dolce va platii la postas cand vine cu pensia.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)