Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Cartela PREPAID mobil-care PROVIDER in RO. e cel mai avantajos?

As vrea sa imi iau in curind o cartela cu un nr.de tel. mobil dar sa fie in sistem Prepaid.Precum cunoastem cu totii, incarci cartela si telefonezi cit te tine bugetul "incarcat", fara alte obligatii.
    Din toata jungla asta de Provideri pe piata ROM. actuala, ce mi-ati putea sugera?
    Telefonez mai mult pe mobile in cursul saptaminii. Dar si oferte de weekend ar fi binevenite.
    La cine sa cumpar cartela: CONNEX-Vodafone, ZAPP, Cosmote etc. voi cu cine ati facut cele mai bune experiente PRET-OFERTA ?

Multumesc anticipat

Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Ca pret, daca nu sunt probleme de semnal la tine in zona, cel mai bine e cartela Cosmote. Are tarif unic 16 eurocenti in orice retea. Beneficiezi si de un numar favorit pe care il poti apela cu 10 eurocenti. Cea mai tare chestie e ca poti schimba numarul favorit gratuit o data pe luna(de exemplu daca iti pui numarul favorit in 31 ianuarie, in data de 1 februarie il poti schimba gratuit cu altul). La aceste tarife se mai adauga si actuala oferta cu 300 min si 300 sms-uri in retea pentru 3 euro/luna(de pe catrela iti iau doar 2,52 euro pt ca tva-ul il platesti la cumpararea cartelei de reancarcare). Nu au interconectare cu UPC.
    La Orange poti alege tarif unic cu 18 eurocenti/min in orice retea si beneficiezi de bonusul la 100 minute primite(nu stiu cat se da acum bonus dara pana acum la numerele noi se oferea 1$, la cele mai vechi se oferea pana la 1,5$).
    Zapp-ul nu are prepay.
    Nu mi-a placut niciodata Connex-Voda asa ca nu stiu ofertele dar chesti cu happy number e de kkt.

PS:
    Mai adaug: La Cosmote si cea mai mica cartela de reancarcare(3 euro) are valabilitate de un an, in timp ce la Orange cea de 5$(acumaprox 4 euro) are o luna. La Orange ai bonusuri mari daca reancarci repetat in mai putin de 30 de zile.

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

@VASILIS multumiri pt. rezumatul concludent !

Se pare ca COSMOTE are cea mai buna oferta, avind in vedere si cele 300 min. libere pe luna !
    Reteaua este insa buna ?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Reteaua este cam de rahat, dar totusi se aude acceptabil, oricum e cel mai ieftin. Eu am cartela cu 2000 de minute de mai demult.

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Din cate am inteles probleme mai mari cu reteaua sunt in judetele din Moldova. In Timisoara nu am mai prins network busy de anul trecut din martie cand am activat si eu optiunea cu 2000 de minute in retea. Vezi ca optiunea 300min+300 sms-uri in retea se mai poate activa doar pana in 14 ianuarie! De luni o sa apara o noua oferta, nu stiu care v-a fi, poate mai buna, poate mai rea( se vorbeste de o extraoptiune cu minute+ sms-uri+mms-uri in retea). Totusi se pare ca s-a amanat lansarea mms-ului care a fost anuntata pentru luni. Pe acest forum http://forum.wirefree.ro/index.php?s...80&#entry10711 e un tip(nsec) care are acces tot timpul la informatii despre noile oferte cosmote si le posteaza inainte sa fie lansate asa ca daca te hotaresti sa iti iei cartela Cosmote iti recomand sa o cumperi acum si sa nu o activezi(sa nu o bagi deloc in telefon pt ca cei de la cosmote ofera extraoptiunile ceva de genul: extraoptiunea x minute+x sms-uri este valabila pt cartelele activate in perioada 06.12.2006-14.01.2007 sau 15.01.2007-x.x.2007) pana duminica seara cand nsec a promis ca o sa ne arate noua oferta ce v-a incepe luni. Daca e mai slaba o activezi duminica seara si iti activezi si extraoptiunea(parca se trimite un sms gol la numarul 300), daca cea noua e mai buna o sa-ti activezi cartela de luni cand o sa activezi si extraoptiunea.

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Tocmai acum am citit acolo ca:
    "La abonamente s-a prelungit oferta pana pe 31 ianuarie 2007 iar la cartela pana pe 21 ianuarie 2007 ! "

Asa ca noua oferta o sa apara in 22 ianuarie.

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Vasilis View Post
    Tocmai acum am citit acolo ca:
    "La abonamente s-a prelungit oferta pana pe 31 ianuarie 2007 iar la cartela pana pe 21 ianuarie 2007 ! "
    Asa ca noua oferta o sa apara in 22 ianuarie.
    Atunci astept cu cumpararea cartelei pina pe 20 ianuarie si speram ca @nsec ala ne da stirea cea mare cu o promotie si mai buna de 300 min.
    Multzam fain @Vasilis. Dau o bere cu prima ocazie !

#/usr/sbin/remuser root Teacher

Posts Thanks / Likes

orange iti da la 20 min vorbite valoarea a 10 min. (nu stiu daca mai e valabila oferta)
    matematica: la nr favorit la ei ai tarif pe jumatate, vorbesti 20 min. cu un favorit la pretul a 10 min. ai vorbit 20 min, primesti valoare a 10 minute (aia nu stiu ca a fost favorit), si de valoarea celor 10 min, vorbesti iar 20 cu favoritu' ... etc
    deduceti voi rationamentul (ca sa nu zic moka la orange in titlu)
    Am doar doua saituri (Jocuri Gratuite Online si Free flash games for girls and boys)
    -------------------------------------

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Da am uitat de aceasta promotie. Cele 10 minute(1,8 euro) se acorda in limita a 75 euro(deci poti primii de 41,666 ori bonusul), apoi promotia se termina. http://www.orange.ro/prepay/spec-off...te-new-ro.html Daca esti sau stii o persoana care e student(a) mergi cu el la orange shop(cu carnetul de student al respectivului) si iti inscrii cartela in programul Orange Student iar apoi iti poti trece cartela pe planul tarifar Orange Click (e doar pentru cartelele in orange student), care iti ofera tarife foarte avantajoase si ce e fain e ca ramane si promotia cu 10 minute la 20 vorbite. Astia de pe softpedia au facut niste calcule si au ajuns la concluzia ca pot vorbii aproximativ 800 minute gratis in orice retea nationala, vezi pe forum. https://www.your.orange.ro/click/ock...ick&mfunc=1387
    Tarife: https://www.your.orange.ro/click/ock...jsp?mfunc=1388
    Ce e dezavantajos la Orange Click e faptul ca nu mai poti reancarca cartela decat cu card bancar. Nu mai poti utiliza cartelele de reancarcare, si nici nu mai beneficiezi de nici un fel de bonus(nici la 100 min primite, nici la reancarcare de 30 zile...).

Haiduc Expert
    Latitude: 44.202°, Longitude: 27.322°, Bărăgan City
    Posts Thanks / Likes

Verificaţi interconectarea Cosmote cu RDS şi invers...Cineva a īncercat să activeze o cartelă DIGI sunānd de pe Cosmote şi nu a reuşit....
    Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu cred ca are cu UPC si RDS ....

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Cu UPC am scris ca nu au interconectare. Aveti aici lista cu retele fixe cu care au interconectare: http://www.cosmote.ro/ro/pricelist.a...0000&cid=17181

"Prin reţele naţionale se inţeleg reţeaua COSMOTE şi reţelele de telefonie de pe teritoriul Romāniei cu care COSMOTE are īncheiate acorduri de interconectare, şi anume: Romtelecom, Orange Romania, Vodafone Romania, Telemobil, RCS & RDS, MediaSat, NetConnect Internet, Atlas Telecom, Dial Telecom şi Netmaster Communications. "

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Ca pret, daca nu sunt probleme de semnal la tine in zona, cel mai bine e cartela Cosmote. Are tarif unic 16 eurocenti in orice retea. Beneficiezi si de un numar favorit pe care il poti apela cu 10 eurocenti. Cea mai tare chestie e ca poti schimba numarul favorit gratuit o data pe luna(de exemplu daca iti pui numarul favorit in 31 ianuarie, in data de 1 februarie il poti schimba gratuit cu altul). La aceste tarife se mai adauga si actuala oferta cu 300 min si 300 sms-uri in retea pentru 3 euro/luna(de pe catrela iti iau doar 2,52 euro pt ca tva-ul il platesti la cumpararea cartelei de reancarcare).
    Deci aceasta oferta de la COSMOTE cu 300min. incluse este valabila numai un an de zile sau tine pina moare cartela
    Apoi ce se intimpla ? Se trece la tariful normal sau cum procedeaza ?

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Oferta cu 300 de minute tine doar 12 luni. De exemplu daca ceri la serviciul clienti sa iti dezactiveze optiunea in luna iulie sa zicem(esti plecat in strainatate sau alt motiv si nu vrei sa dai 3 euro degeaba) atunci extraoptiunea e valabila doar 11 luni, perioada in care ceri intreruperea serviciului nu iti prelungeste extraoptiunea. Ce o sa fie peste un an nu se stie. Si noi cei cu optiunea 2000 de minute asteptam sa vedem ce o sa fie din martie cand ne expira extraoptiunea. Cel mai probabil noua o sa ne dea posibilitatea unei extraoptiuni cu 2-300 minute(speculatii, nimic oficial). La cartelele nou activate probabil peste un an cand o sa expira optiunea, daca nu o sa aibe Cosmote-ul un numar considerabil de clienti or sa bage alte extraoptiuni, insa daca mai aduna multi clienti atunci cine stie, poate pofta-n cui. Oricum eu mi-am facut abonament pentru ca aici extraoptiunea 500 minute+500 sms-uri e pe viata.
    Sa fii foarte atent duminica seara pe forumul respectiv sa vezi ce optiune iti convine mai mult, cea actuala sau cea care urmeaza. Asta desigur daca nu se vor face de kko si or sa prelungeasca iara oferta actuala. Totusi nu cred ca o vor face.

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Sa fii foarte atent duminica seara pe forumul respectiv sa vezi ce optiune iti convine mai mult, cea actuala sau cea care urmeaza. Asta desigur daca nu se vor face de kko si or sa prelungeasca iara oferta actuala. Totusi nu cred ca o vor face.
    Iata ca m-am inselat si au amanat lansarea noii oferte. Acum au zis ca o lanseaza in 28 ianuarie.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)