Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11

Thread: Capac Lnb spart

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Capac Lnb spart

Sal @ll.Temperaturile ridicate ale verilor au casat plasticul capacului unui LNB. O bucata din capac a cazut din buza de jos-cam un sfert chiar mai putin. Antena nu e folosita dar am de gand sa o folosesc. Se impune sa ma urc ( za zic asa: apa de ploaie daca ar ploua in rafale si ar face cumva sa intre are vreo influenta?) sa-i pun un capison sau merge si asa ? (N-as vrea sa urc, e lucru draq). Cum am vazut ca e spart? Cu un binoclu ()
    Mersi @ll

Plictisit Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Cel mai bine ar fi sa-l izolezi sa sa-l schimbi sa nu ai vre-o surpriza sa-ti intre apa si eventual sa-ti buseasca receiverul.

p.s.
    poate LNB-ul ti-a fost luat in catare de unul cu o pusca AC si nu soarele este vinovat, vezi si pe antena daca ai ceva urme...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

De mers merge si asa, dar daca intra ploaie, ori nu mai vezi, ori se strica LNB-ul. Si daca nu intra ploaia intra insectele, si tot aia e. Acopera-l cat inca mai merge, orice plastic care nu se degradeaza e bun.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Am intales ca trebui sa urci pe casa.
    Sfatul meu daca tot urci sus cumpara unul nou (in jur de 10 euroi),ca sa nu urci de doua ori.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Ceva asemanator am patit eu cu un Invacom. Are vreo 4 ani si s-a crapat folia - cine are stie ca aceste LNB-uri nu au plastic ci un celofan frumos colorat in fata. O crapatura suficienta ca sa intre apa. Dupa ce am indepartat carcasa de plastic (aceea din doua bucati), am pus doua straturi de celofan transparent, si pe marginea metalica am pus un strat subtire de silicon. Ce imi pare rau, si nu mai am chef sa desfac ce am pus acolo, e ca nu m-am uitat pe un transponder oarecare, sa vad cu cat a scazut semnalul, dupa ce am pus cele doua straturi de celofan. Oricum pierderile cred ca sunt foarte mici. De stat vad ca sta foarte bine. De tras cu pusca AC sigur n-a tras nimeni in el.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

apa nu poate intra decit prin feedhorn,acolo trebuie f. bine izolat-la antenele offset,pt. ca LNB-ul este inclinat catre in sus si favorizeaza intrarea apei.la cele circular simetrice feedhornul nu trebuie izolat pt. ca este inclinat catre in jos,cel mult intra paianjeni sau alte insecte cum a spus si KROKI.capacul de plastic nu are nici o importanta,pt. ca are o carcasa metalica din doua bucati,prinse intre ele cu o garnitura de cauciuc,prin horsuruburi .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu in Invacom, din cauza ca mi-au gaurit pasarile plasticul si-si facusera cuib in el, am ajuns la un moment dat sa am pe RAI1 de pe Hotbird 20% semnal. Am inlocuit LNB-ul cu unul din ala minune (de-ala de 02 db). De fapt un rahat, aveam semnal in medie cu 15% mai mic decat cu Invacomu. Concluzia a fost clara, folie noua (taiata dintr-un plic pentru documente) pe capat lipita cu poxipol si reinstalare Invacom.

PS. Atentie la pasari, sunt perverse.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nrares..daca tu esti TATA lui gbox ..ma intreb cine este MAMA o fi Kill Bill

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Gelozie? Poate vrei sa fi tu mama, prapadita mica

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

era vorba de curiozitate nu de gelozie...il las pe kill bill sa fie mama in continuare, si o viatza fericita in continuare

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Mersi pt informatii, la ploaie ma gandeam, acum pt insecte e prea frig.Deocamdata il las asa,(merge, semnal ok) pentru cand o veni vremea sa escaladam.
    De pe o cladire vecina am facut si o poza pentru dosar

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)