Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Juridic - BOOM TV

salut
    as avea nevoie de un sfat de la oricare din voi competent cu legile juridice
    am facut marea greseala de a-mi lua un kit BOOMEXPRESS anul trecut valabil pt.1 an,iar zilele trecute am fost sunat si taiat pe motiv ca am cardul in sharing ,eu vizionand cardul lor local pe dreambox ce e drept dar nu in sharing (adica am platit avans 1 an pt. serviciile lor)
    acum m-am saturat de atatea telefoane si explicatii,ce ziceti merita sa rezolv
    treaba pe cale amicala (adica sa astept ca prin bunavointa lor vreodata sa imi
    activeze cardul inapoi) sau sa intru in joc legal si sa imi apar drepturile de
    cumparator/client cerand ajutorul OJPC brasov mai intai si daca nu se rezolva
    sa-i dau in judecata precum sa pretind si daune sau restituirea integrala a
    banilor (10 milioane)
    precizes ca e un serviciu preplatit,fara contract din partea lor deci nicaieri
    nu scrie ca nu pot folosi cardul in alt receptor,dar ei avand obligatia sa-mi
    ofere serviiciile lor 1 an de zile pe cat am facut eu plata in avans
    Orice sfat ie bine venit,multam

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

In contract e specificat clar ca nu ai voie sa folosesti cardul in alt receiver.
    Daca nu ai contract poti sa faci scandal.

Facand abstractie de acest caz , va sfatuiesc sa nu folositi cartelele celor 5 operatori DTH in cs. In serverul oricarui DTH se pot vedea toate "interogarile" la care este supusa cartela X sau Y si folosirea cartelei de catre minim doi useri simultani este usor de descoperit.
    In cazul lui Boom e chiar mai simplu pentru ca au doar 9000 de cartele din care doar vreo 6500 mai platesc abonament

Fanta
    RDI
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

manuelo, mergi la OPC, ei oricum habar nu au ce e ala sharing. Le spui ca ai folosit cartela normal, in receptorul pe care l-ai cumparat conform facturii XXXX, pe care o prezinti alaturat, si ei abuziv ti-au intrerupt serviciul din motive necunoscute tie.Trebuie sa le explici ca si cum ai explica o problema de "cablist" pentru ca ei aici poate te inteleg mai bine, le e un domeniu mai familiar.

Nu pomenesti ca ai avea un al 2lea receiver,doar ca nu mai poti folosi serviciul pentru care ai platit .80% ai sanse de reusita.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

"in serverul oricarui DTH se pot vedea toate "interogarile" la care este supusa cartela X sau Y si folosirea cartelei de catre minim doi useri simultani este usor de descoperit." Fanta
    Sunt curios cu vad ei asta, din ce stiu eu antena noastra (si echipamentul aferent) sunt doar de receptie . Ca sa le "citeasca" ar trebui ca sa si emita semnal... cea ce ma indoiesc.... Cred ca aici merge mai mult "paratul"...

Manuelo cel mai bine vorbeste cu un avocat, el ti-ar putea spune cel mai bine ce sanse ai. Stiu eu (in Bucuresti) unii foarte ...incisivi.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    In contract e specificat clar ca nu ai voie sa folosesti cardul in alt receiver.
    Aici Max primeste 10 puncte
    Quote Originally Posted by Fanta View Post
    In serverul oricarui DTH se pot vedea toate "interogarile" la care este supusa cartela X sau Y si folosirea cartelei de catre minim doi useri simultani este usor de descoperit.
    A mai fost un topic pe acest subiect...
    Din moment ce semnalul se transmite unidirectional (Statie Uplink->Sat->Receptor) iar cartela nu face altceva decat sa calculeze cheile de decodare pentru streamul ce vine in rec, ia receptorul decodeaza streamul in functie de cheia data de cartela la un moment dat. Nu vad care "fir" ajunge la serveru DTH-ului. Serverul DTH-ului ce face...trimite regulat activari/update pentru fiecare cartela in parte, dar de la cartela nu primeste nimic...ca n-are cum.Singura posibilitate ar fi sa fie infiltrati asa-zisi utilizatori in serverele de sharing si sa stie la nivel low-level programele de sharing astfel incat sa poata sa afle serii de cartele...sa fie oare asa?

Banned

Posts Thanks / Likes

Da . De aceea e bine sa cantariti de 2 ori cand dati o linie unui roman ... Nu generalizez dar e bine de stiut ca te descurci de 100 de ori mai bine cu strainii decat cu multi romani

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Unhappy

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Da . De aceea e bine sa cantariti de 2 ori cand dati o linie unui roman ... Nu generalizez dar e bine de stiut ca te descurci de 100 de ori mai bine cu strainii decat cu multi romani
    Salut, ai dreptate mare, asa suntem noi si au de suferit cei care vor o linie de **** pe bune, fara prostii si alte chestii, si nu le da nimeni oricit s-ar ruga.
    Romanii sunt cum sunt, de aceea nu va fi niciodata la noi cum este in Germania sau Anglia.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Un lucru este cert ,cineva te-a parat si cei de la boom ti-au taiat drepturile,teoretic eu nu pot sa demonstreze ca ei te-au depistat cu seria cardului tau pe share chiar daca o faceai, doar daca nu iai lasat tu intentionat,
    asa cum se scrie este bine sa-ti alegi colegi in rom.
    Personal eu asi renunta la abonament si asi suna si la OPC
    NONE

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Crezi ca se risca Boom sa taie abonamente (si nu e primul caz...) doar pe "auzite" fara sa poata demonstra ceva in caz de proces? La cat de mici is ei pe piata acum, s-ar risca oare sa primeasca plangeri OPC pe un astfel de motiv unde nu pot sa demonstreze nimic?Eu zic ca nu!Ceva-ceva stiu ei...
    Bine zici @pentrutoti...teoretic nu pot demonstra...dar n-as baga mana-n foc. Noi stim mult prea putine lucruri despre gbox de ex.
    Cine poate garanta ca gboxu nu are o portita pentru a afla seria cartelelor de pe un server? Nimeni

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

auditek ai baza si iti sustii afirmatiile,daca ar fi sa pariez as zice ca esti onyx dar nu pt. asta scriu aici
    dupa cum se stie cardul de BOOM/DOLCE merge citit DOAR de newcs,acesta avand comenzi speciale si porturi de acces sprea a putea fi aflata seria cardului (daca se doreste acest lucru de utilizator)
    am auzit si eu fel de fel de povesti cum ca ar fi "fake" ecm-uri care sunt transmise cardului de catre un utilizator infiltrat si acesta scuipa si seria o data cu CW dar asta se avea in vedere cand gbox singur citea/emula cardul;
    ca sa poti vedea seria cardului in reteaua gbox de cei numitii "infiltrati" mai trebe pus la socoteala ca sunt inca 2 intermediari in joc - cs2gbox si gbox
    cs2gbox-un amarat de client intermediar care nici macar nu face AU si gbox care se stie ca are informatia server-client criptata pe mai departe deci in nici un caz nu pot ei afla
    oricum deviem de la subiect,omul nostru de sus NU ARE contract !
    deci asta inseamna ca nu-i pot demonstra nimik din mom. ce nu au avut intelegere cu el ce poate si ce nu poate sa faca cu cardul/echipamentul
    ei au primit 10 mil. pt. care tb. sa furnizeze un serviciu preplatit 1 an
    deci nici un caz nu au voie sa-l intrerupa orice motiv ar invoca
    (la abo. mi se pare normal sa-l intrerupa dar atunci nici clientu nu mai plateste daca nu vede)

PS - cand cumperi o cartela preplatita de tel. scrie undeva ca nu ai voie sa suni sau sa fii sunat de pe un anumit nr.,sau ca nu e voie sa comiti ilegalitati cu ea?

Living an analog lifestyle in a digital world

Banned

Posts Thanks / Likes

Offtopic :
    Eu cred ca genul acesta de subiecte merita atentia la aceasta sectiune , si nu "Cine va fi proprietar la nu stiu cine" sau "de ce imi fura RDI jucariile , precis RDI mi le fura , las` ca stiu eu" ...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Topicul asta imi pare a fi un balivern, nu prea cred ca boom ar taia accesul cuiva cred ca e o noua bomba lansata asa ca sa facem un numar cat mai mare de postari.

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Tema e foarte buna, cazul, cel putin mie mi se pare inventat...

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

numai eu conosc 6 oameni in diferite colturi ale tarii la care le-au fost taiate cardurile pt. acelasi motiv urmand sa le expedieze altele noi cu motiv ca datorita politicii de lucru odata prinse in share NDS decupleaza definitiv cardurile acestea;desigur s-au temut si nici unul nu a deschis topic cu acest subiect dar...mai trageti cu urechea si informati-va inainte sa afirmati ca asa ceva nu exista!
    oricum singurul lucru plauzibil pana acum mi se pare ca Au Fost Parati

Living an analog lifestyle in a digital world

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)