Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Red face dm500s vs. dbox2

imi poate spune si mie cineva care este diferenta intre un dream 500s si un dbox2 . multumesc

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Varsta

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

daca sar putea va rog putin mai detaliat daca mar putea informa cineva
    daca se mai merita sa ai dbox si care ar fi mai bun

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

diferenta dintre ele este procesorul care la dbox2 este doar de 66MHZ pe cand la dm este de 252mhz +ca la dbox2 viteza de eth este de doar max 10mega pe cand la dream este de 10/100(viteza asta o simti daca vrei sa faci recording pe lan in comp) ,dbox2 este ok la sharing daca nu esti unul din aceia care are mania de a butona mult receiverul deoarece se inccalzeste destul de tare db2 si se blokeaza destul de des ,la db2 daca mai ai o kartela apoi trebuie sa iti iei si multicam pe cand la dm NU,singurul lucru mishto la db2 este displayul de pe panoul fronteal ceea ce dm500 nu are ..sfatul meu e sa strangi din buci si sa iei un dm

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

si care dbox ar fi mai bun nokia sagem sau philips?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Pentru maxim 50 de euro diferenta eu zic ca nu merita sa te complici cu dbox2.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tastatura View Post
    +ca la dbox2 viteza de eth este de doar max 10mega pe cand la dream este de 10/100(viteza asta o simti daca vrei sa faci recording pe lan in comp)
    hai ca ma doare burta deja!La Streaming (recording) dboxul e dublu de rapid.10/100 e numa teorie la dm500.Vreau sa vad cum inregistrezi tu ZDF sa ORF cu dm500.mai potzi baga si IDE in DBox.
    Da! Doar la furat e mai bun dm500 cu ceva.Da cu Ccam nu mai ai treaba nici cu dboxul.
    Inca n-am vazut dm500 la 140 Euro.
    Respect
    ciolpan

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@ciolpan
    Poti sa ne dai ceva amanunte legate de experienta ta cu IDE respectiv hdd in dbox2 ?
    Adica:
    ai asa ceva? (IDE si hdd)
    daca da,
    la aiia 140 euro (nu stiu unde mai gasesti daca nu se mai fabrica dbox2) mai adauga cost IDE si cost HDD. Nu comparam mere cu pere. Sau la tine sunt pe degeaba?
    hdd -> de care, ce capacitate, rot/min
    imagine. Ai testat mai multe? La care ai ramas.

Numai bine.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu mai nene:eu m-am referit ca n-am vazut dm500 la 140 de Euro in sensul ca trebe sa dai mai mult de 50 in plus pt un dm500.Dat fiind faptul ca un DBox2-Sagem potzi sa-l iei cu 90.Si eu chiar inca n-am vazut oferta mai mica de 160 pt un dm500 uzat.
    Da de ce trebe neaparat sa am eu DBox cu IDE.Adica nu e adevarat ce se scrie pe forumull Tuxbox si pe altele.sau ce mere si pere ?Ce nu e adevarat din ce am scris?
    Dar daca vrei neaparat amanunte despre experienta mea in leg cu IDE la Dbox mai asteapta un pic ca saptamana ce vine trebe sa-mi apara Boxul cu IDE si multicam(pretz 200).Hard am "pregatit" pt el un Samsung SP1604N.Dar daca pe Tuxbox se scrie ca merge orice Hard atunci potzi sa crezi ca-i adevarat pt ca baietzii de-acolo au inventat IDE-ul pt DBox.
    Toate cele bune!
    ciolpan

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

dapoi acuma na...depinde si ce db2 nimeresti la cumparare..o fi el 90Euro dar asta nu implica sa aiba by default in el multicam si nici adaptor IDE ca sa nu uitam si acestea costa...iara cat priveste viteza lan-ului eu zic ca totusi la dm500 e superioara..tested by me

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tastatura View Post
    dapoi acuma na...depinde si ce db2 nimeresti la cumparare..o fi el 90Euro dar asta nu implica sa aiba by default in el multicam si nici adaptor IDE ca sa nu uitam si acestea costa...iara cat priveste viteza lan-ului eu zic ca totusi la dm500 e superioara..tested by me
    Acum la repezela am gasit:http://www.dream-multimedia-tv.de/bo...?threadid=3071
    dar stiu si de la proprietari si de pe alte forumuri ca pt streamen dm 500 nu e bun.Cum si ce ai testat tu nu pot sa-mi imaginez.
    Si citeste mai bine:am scris ca pe un DBox(Nokia) cu MC si IDE am dat 200 nu 90.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)