Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9

Thread: Antena 1,8 AL

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Antena 1,8 AL

Salutare,
    Detin o antena simetrica de 1,8m din Aluminiu.Nu este deformata , dar nu prea mai are vopsea pe suprafata reflectoare. As vrea sa o reconditionez,dar nu stiu ce vopsea sa folosesc,si daca este cazul sa curat ramasitele vechi.....
    Multumesc !
    Per aspera ad astra !

Vu+ solose v2, Emme esse 115cm, Technisat 33cm, Triax td-78, Sky Zone 2 Triax Dish, Digipower HH SG2100

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Trebuie sa-i dai o vopsea care sa fie mata,nu lucioasa din cate stiu eu. Parca s-a mai discutat pe aici treaba asta mai de mult,uite aici http://www.rdi-board.com/showthread....=vopsit+antena
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Vopsea auto la spray alb simplu, nemetalizat. E mai usor de vopsit utilizand spray-ul. Si trebuie sa o cureti inainte de vopseaua veche care se desprinde sau de galme. Nu insista insa prea tare la curatare sa nu o deformezi...

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

corect ...sa nu folosesti in nici un caz ptr. curatire scule gen flex ... totul manual cat se poate cu un smirghel fin , pentru decapare spal-o putin inainte cu un diluant ca sa se exfolieze vopseaua veche cat mai mult , apoi dupa curatare cu smirghel , o stergi cu o carpa umeda in diluant , o lasi putin sa se ususce si apoi dai un strat subtire cu spay alb sau gri MAT , apoi o lasi cel putin juma de ora si dai al doilea strat cu aceeasi vopsea ... ai grija la scursuri ... depinde de cat esti de maestru in vopsit..... cam asta este

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Cand mi-am reconditionat parabola de fibra, am avut un pistol de vopsit electric rusesc. Pulverizarea destul de buna (mai dadea si stropi), dar rezultatul a fost bun. Vopsea auto, in doua - trei straturi. Cand am dat-o a fost lucioasa, dar s-a matuit rapid.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default 1,8

Multumesc tuturor pentru sfaturi.
    Ma apuc de treaba....
    Per aspera ad astra !

Vu+ solose v2, Emme esse 115cm, Technisat 33cm, Triax td-78, Sky Zone 2 Triax Dish, Digipower HH SG2100

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default vopsea

Sfatul meu este sa o dai cu grund Silverpol 2K. Este net superior din punct de vedere calitativ vopselelor de doi bani la spray. Acest grund este auto, cu intaritor si este gri deschis la culoare. Dupa uscare este mat iar rezistenta in timp nu se compara cu a vopselelor la spray avind in vedere conditiile extreme in care lucreaza antena. Inconvenientul (daca se poate spune asa ) este ca trebuie sa-l dai prin pulverizare si vei avea nevoie de un pistol de vopsit si o sursa de aer comprimat. Grundul este produs de Policolor si il gasesti la magazinele de piese auto sau la reprezentante Policolor.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Talking

corect dar nu e la indemana oricui sa aiba acasa un compresor ( 3-5 mil )si de asemeni sa cumpere asa ceva :
    sprit chitauto =aprox3-4 sute mii lei /kg
    diluant +intaritor =tot cam asa
    ...asa ca mai bine te lasi int-un spray mai ales daca vrei s-o rezolvi pe moment..

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Spray-ul este pt retusuri, nu pt vopsit 2 mp. Ai sa termini un tub inainte de primul strat. Cauta mai bine un service auto ce are si vopsitorie.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)