Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61
    Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Post antena 2.2 m fibra resuscitare ... please help!!

... azi m-am hotarat in final sa-mi instalez noua( e veche) antena din fibra sticla de 2.2 m ( util 2.15m) prime focus ...
    ...i-am facut pilonul de baza fi 0.60 ( cred ca e de ajuns- fiind aproape de sol)- sper sa pot posta si ceva foto pe masura ce o instalez ...
    -locatie Mangalia Sud Est extrem

... am aceasta antena cam de 2 ani si a stat in conservare ... la prima vedere pare OK dar inca nu am probat-o , folia pare OK chiar daca din loc in loc este sarita ...
    ...proba de foc ( prima va fi pe Astra 19 gr. E si pe 13 gr. E spot SKY It care aici in zona sunt cam slabe ....abia dupa aceea voi trece pe 23 gr. E si altii..)
    ...prima problema + nu am LNB -> cred ca-mi trebe unul universal cu flansa la 120 gr. ... rog un sfat ... vreau un LNB BUN la un pret LA FEL DE BUN ( eventual din Bucuresti - un magazin - info - multumesc anticipat)

OK!
    detalii despre montaj , reglaj sper sa ma descurc... nu este prima antena dar cea mai mare pina acum si din cate stiu cu cat e mai mare cu atata e mai directiva si trebe umblat cu atentie ... sper sa ma descurc)

Acum va rog frumos sa ma ajutati in restaurarea ei ... adica este bine ce fac ?
    1. prima faza
    - dupa spalare, stergere , uscare vreau sa-i dau cu o spatula un chit auto de uniformizare , apoi smirghel , finisare .
    2. a doua faza
    -lipire folie autoadeziva din Al ( am gasit latime 20 cm )
    3. a treia faza
    -vopsire la pistol cu o vopsea mata nuanta gri deschis in doua straturi la inteval de o zi

Va rog daca aveti ceva observatii nu va jenati...
    cam intr-o saptamana voi posta ce prind cu ea ...

P.S.
    am pus ochii si pe una de 3 M din plastic cu fibra insaertata made in USA dar inca nu stiu proprietarul...
    Mai vorbim ...

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Thumbs up

azi am reusit sa fixez antena pe pilon , deocamdata montura clasica fixa , poate reusesc in curand sa pun si ceva poze
    ...maine fac calculul ptr. distanta focala si montez bratele lnb-ului , poate fac si o proba... am insa o mica problema ... nu am lnb pentru prime focus , o sa incerc intai cu unul ptr. off-set si voi mai vedea ...
    Numai bine

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Remember

Remember,

in '88, i-mi pushcase folia pe o antena parabolica de 1.8m
    La vremea aceea , in lipsa de materiale "performante"(folie autoadeziva) am recurs la clasica folie de Al, a bucatareselor.Am trasat un cerc de ~ 30 cm, apoi radial , am lipit trosoane de 30*( la unghiul ascutit), pe toata suprafata parabolei.Si in ziua de azi e in regula.

Ca vopsea: nu folosi culori inchise!(de preferat mate)

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Question

@ first zipper
    multumesc ptr. info ... chiar ma gandeam cum sa incep lipirea foliei ...in benzi verticale de la stanga la dreapta...sa fac o cruce centrala si apoi sa lipesc in stea ... chiar nu stiu care ar fi cea mai buna metoda

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Thumbs down

...naspa ... azi am facut prima proba si...-> esec total
    probabil cel putin 2 motive :
    1. lipsa lnb adecvat
    2. folia cred ca este in proportie de 90% compromisa
    deci va trebui sa comand un lnb si sa ma apuc de munca ( frecare , lipire , frecare...naspa..)
    mai vorbim
    Numai bine

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Daca vrei LNB bun, eu iti recomand Invacom. Nu e bomba, in cazul twin-ului, nu sunt diferente pe iesiri, merge excelent pe toata banda.
    Eu sunt foarte incantat, am avut surprize placute cu el.

Daca ti se pare scump, poate gasesti un second-hand.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Exclamation

ma intereseaza urgent un lnb ptr. antena simetrica , eventual cu flansa inclusa sau chiar demontabila , ceva intre 0.3 -0.5 db chiar si second hand dar sa fie functional , preferabil posta cu ramburs sau un link spre un magazin din Bucuresti...
    pe paginile din reclama site-ului RDI n-am gasit nimic interesant .
    astept PM urgent

Banned

Posts Thanks / Likes

Scuze de offtopic : mai exista acea antena de pe Casa Tineretului , sau cum ii spune acelei cladiri de la sensul giratoriu ?

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Thumbs up

salut KB ... se pare ca nu ai mai fost de mult in zona ... intr-adevar la sens este Casa Tineretului dar acum este si sediul CATV al fostului Astraltelecom devenit mai recent membru al UPC ...
    ref. antene .. acum cred ca sunt vreo 10 ... poate iti postez o poza sau poate in vara 2007 vii pe litoral..!
    Numai bine

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

asa cu spune si ''first zipper'' se poate folia si cu folia de bucatarie de aluminiu.dar,este mai bine daca poti sa tai sectoare de cer cu raza de 0,9m(triunghiuri isoscele,ca sa zic asa ,cu baza de 10-15 cm si lungime de 0,9m), cu cit au baza mai mica se aseaza mai usor,iar apoi dai pe parabola pe portiunea care urmeaza a fi foliata cu lac de vopsea de bronz.(daca lasi o sticla cu bronz in ea ,se separa lacul de bronz,apoi il scurgi ).apoi pui triunghiul cu virful in centrul parabolei si abia dupa ce il pui pe al 2-lea,s.a.m.d ai sa vezi de ce merita oboseala cu ''lacul'' pt ca poti sa-l plimbi(triunghiul) pe suprafata parabolei fara sa faca cute si fara sa se rupa cind unesti triunghiurile fara sa lasi spatii intre ele.bulele de aer ce ramin intre folie si parabola le intepi cu un ac.
    asa am foliat eu o parabola cu multi ani in urma, in doua zile.trebuie vopsita neaparat altfel cind este soare puternic iti arde LNB-ul.culorile de preferat mate si deschise.
    succes.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Unhappy

...cu ce ar fi cel mai indicat sa lipesc folia daca ma hotarasc sa renunt la cea autoadeziva care nu prea arata bine ...
    -lac( ce tip ) ?
    -un adeziv care sa nu se usuce prea repede ... dar care ar fi ?

...cu vopsitul am rezolvat-o , am imprumutat un compresor , dar ca vopsea ma gandeam sa folosesc un spritchit auto gri , din cel care se da pe piesele noi ( aripi , praguri ...) de Dacie ... ce ziceti , ar fi OK

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gabone View Post
    ...cu ce ar fi cel mai indicat sa lipesc folia daca ma hotarasc sa renunt la cea autoadeziva care nu prea arata bine ...
    -lac( ce tip ) ?
    -un adeziv care sa nu se usuce prea repede ... dar care ar fi ?

...cu vopsitul am rezolvat-o , am imprumutat un compresor , dar ca vopsea ma gandeam sa folosesc un spritchit auto gri , din cel care se da pe piesele noi ( aripi , praguri ...) de Dacie ... ce ziceti , ar fi OK
    Ca adeziv, initial am folosit UHU-Plus (foarte scump de cumparat, dar l-a procurat tata din industria ceausista). E foarte puternic, dar la a doua operatie l-am blestemat: s-a facut sticla. De aceea nu recomand lacurile, ci mai bine un adeziv elastic: eu am folosit la a doua operatie prenandez, si a fost excelent. Trebuie lucrat cu putina atentie, avantajul e ca se curata usor si upa uscare. Doua borcane cred ca iti vor fi suficiente.

Daca ai facut rost de compresor, te-ai scos. Sprit-chitul e excelent ca strat suport, dar sa nu fie strat final pentru ca e poros si se zgaraie usor. Dupa ce se usuca matuieste-l cu un smirglu fin (400), dupa care da doua trei straturi de vopsea (orice culoare deschisa). Sa nu-ti inchipui ca va iesi oglinda, asa ca poti folosi linistit si vopsea lucioasa. Daca chiar vrei, cand e uscata o poti matui cu o pasla da matuit. Se gaseste la magazinele de vopsele auto.

Spor la munca !

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

LNB gasesti in Constanta la 1A langa posta eu am luat acum 3luni cu 36 lei ca asta http://prosat.ro/shop/product_info.p...products_id=53. ghid de unda la ELMA cu 20 lei.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Wink

...multumesc tuturor pentru help ... as avea nevoie si de o parere ref. LNB , am gasit de vanzare ( nou) INVERTO 0.3 db cu flansa cu tot la 1.2 mil , ce parerer aveti raport pret / calitate , se merita ? ( invacom prin posta ma ajunge aproape 2 mil )
    ...n-are nimeni un second-hand in plus

numai bine

Senior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MariusT View Post

Daca ai facut rost de compresor, te-ai scos. Sprit-chitul e excelent ca strat suport, dar sa nu fie strat final pentru ca e poros si se zgaraie usor. Dupa ce se usuca matuieste-l cu un smirglu fin (400), dupa care da doua trei straturi de vopsea (orice culoare deschisa). Sa nu-ti inchipui ca va iesi oglinda, asa ca poti folosi linistit si vopsea lucioasa. Daca chiar vrei, cand e uscata o poti matui cu o pasla da matuit. Se gaseste la magazinele de vopsele auto.

Spor la munca !
    Eu am vopsit o antena offset de 1,2 m cu sprit-chit (in doua straturi) si o am de doi ani pe casa si nu s-a zgariat deloc. Am gresit cand am ales suruburile de prindere a antenei pe suport(au ruginit intre timp). E alegerea ta daca vrei sa o mai vopsesti si cu vopsea sau doar cu sprit-chit. Sa ai spor la munca.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)