Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Exclamation new site RDI -propunere!!

poate nu sunt singurul care m-am gandit la asa ceva ...adica... la un nou site RDI , un tip mai general dar zic eu poate cel mai util mai ales celor ce nu au cunostinte complete despre ce se intampla la ora actuala( eu unul nu cred ca exista cineva care sa le stie pe toate)...
    mai bine zis as dori un site tip dictionar ( binenteles in limba Ro) care sa explice cat se poate de clar orice termen tehnic din limbajul tv analogic si digital coroborat cu limbajul PC eventual link-uri spre detaliere ...
    Adica :
    - la litera:
    a: ATR= ce inseamna
    b: brodcast= ce inseamna
    c:CAM=ce inseamna
    d: DCW=ce inseamna
    e:EMM=ce inseamna...
    ...
    ...
    s: STB=ce inseamna...
    share= ce mam draq este
    ...
    v:viaccess=ce inseamna
    ...
    ...etc, etc

si eu zic ca abia atunci se va putea numi acest site un adevarat MEGASITE pentru care oricare roman oriunde ar fi el in europa ar fi incantat sa-l acceseze ...

stiu ca este f. mult de munca dar ... cu totii stim ca nimic nu se face fara munca ... asa ca astept asa ceva ... eventual pareri pro si contra ...

Numai bine in Ro si Eu oriunde a-ti fi , fiti uniti si nu cred ca aveti nimic de pierdut

Banned

Posts Thanks / Likes

rdi-wikipedia

Mi se rupe Expert
    Posts Thanks / Likes

eu zic ca daca s-ar citi Coltul incepatorului , s-ar gasi raspunsurile la nedumeririle de mai sus.
    dar din pacate , nu se citeste.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Red face ...!!??...

... se pare ca n-am fost bine inteles ...
    va rog nu comparati un sticky cu un site (b.d.v. am citit coltul prostului dar nu mi se pare elocvent , adica trebuie sa citesti pas cu pas , sa vezi daca cineva se milogeste sa-ti raspunda..) ... eu ma refer la un SITE interactiv in care sa poti accesa rapid orice informatie in limba ROMANA si care sa aiba link-uri spre alte pagini daca nu esti edificat asupra continutului...
    ...deja ma simt marginalizat pe acest forum ... adica chiar unii poarta ochelari de cal ... haideti fratilor ar fi cazul sa fim mai comunicativi in limba romana ... am aderat... ne integram ...cred ca nu e cazul sa mai fim invidiosi pe ce pot unii si chiar sa devenim empatici putin ... n-ar strica

Inca mai astept reply de la oameni cu suflet ... sau si l-au vandut

Banned

Posts Thanks / Likes

Eu as fi de acord cu un site gen wikipedia cu diverse informatii . Dar daca e ca wikipedia , pot apare , si cu siguranta vor apare articole eronate , iar ca admin si Fanta sa faca singuri baza de date , e cam mult pentru ca e chiar mult de munca .

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Unhappy

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Eu as fi de acord cu un site gen wikipedia cu diverse informatii . Dar daca e ca wikipedia , pot apare , si cu siguranta vor apare articole eronate , iar ca admin si Fanta sa faca singuri baza de date , e cam mult pentru ca e chiar mult de munca .
    ... Da asa este KB ... sunt sigur ca munca ar fi titanica dar abia atunci se poate spune ca este un MEGASITE ...mai ales ca ar fi in limba romana ...
    deja devin trist...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Pai si cine te opreste sa incepi chiar tu asa ceva? Sunt sigur ca Fanta ii va gasi un loc in mult prea stufoasele sale domenii.

Mi se rupe Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    Daca citesti prospectul de la receptor ai sa gasesti termenii de care spui mai sus detailati,orcine intra pe site trebuie sa citeasca mai intii un manual de utilizare a unui receiver ca sa inteleaga anumiti termeni care sunt aici,Spaniolul
    deci , daca tu-mi arati mie un prospect de receptor in care-ti explica ce-i ala
    ATR , DCW , share , EMM , VIACCES

eu ma alatur lu @Blana si o sa-l ajut sa manince tonele alea de capsune , cind o sa-i aduci DM 7500.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

@gabone

Tu de fapt vrei un site care sa fie un fel de DEX in domeniul satelitilor.E interesanta propunerea ta dar trebuie sa se gaseasca si cei care sa aiba timp si rabdare pt a umple continutul asa cum trebuie.Eu m-as putea ocupa cu explicatul tuturor termenilor insirati de tine (si multi multi altii) dar trebuie timp pt a concepe explicatia si insemnatatea lor intrun mod complet si cat mai profesional cu putinta.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Pare interesanta propunerea lui gabone si poate vom face un astfel de site dupa ce vom termina cu priectele actuale.
    Nu ma intereseaza accesarile pentru ca un site exclusiv pentru Romania iti aduce un maxim de 2-3% din totalul accesarilor.

Desi situl este romanesc 45% din accesari vin din Spania si Portugalia.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Thumbs up

eu as fi 100% de acord sa-mi aduc aportul la acest site ( daca va fi ) dar se ivesc cel putin 2 probleme :
    1. timpul necesar editarii informatiilor;
    2. impartirea sarcinilor ( presupunind ca nu as fi singur ) , adica fiind in alfabet cam 27-29 de litere ar trebui ori impartit pe litere cate o litera unui user , ori pe cunostinte generale - cunostiinte specifice si apoi selectate si organizate de un administrator .
    ...eu unul nu ma pot erija intr-un mare cunoscator in-door dar pe partea de out-door cred am destule cunostinte ( antene, lnb, monturi , automatizari ptr. antena, ... si cam tot ce tine de partea pana la receiver)
    ... chiar daca momentan nu este o chestie urgenta , totusi usor usor ar trebui facut ceva in acest sens.
    Numai bine

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Cautati pe net "Newton's Telecom Dictionary" si o sa gasiti pe rapidshare un fisier Newton_s_Telecom_Dictionary_20th_-_CMP_Books.rar. In interior este un fisier help care contine toti termenii pe care ii vreti explicati din telecomunicatii si sateliti, inclusiv acronime si alte alea.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

1.4 Al, Invacom 0.3, DM500, SS2, 42E - 30W

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Smile

fratilor... haideti va rog nu vreti sa terminam cu atacuri de acest gen ...? chiar deja suntem saturati ... avem o bogata experienta in acest sens ... fiecare cu ale lui ...chiar daca unii o mai iau pe aratura , asta nu inseamna ca este contra ... la urma urmei si acest hoby face parte din viata noastra ... buna .. rea ... totul este sa fim mai comunicativi si mai ingaduitori cu ceilalti ... ce ziceti?

Banned

Posts Thanks / Likes

Gata , eu promit ca ma ocup de literele W , Ş si Ţ

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)