Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default DIGI, hard to get..

Buna seara!
    O sa va expun in cele ce urmeaza aventurile mele in incercarea de a intra in posesia unui kit digi tv (m-ar fi interesat kit cu STB Humax, in custodie).
    Mai intii, merg la 'caserie'..adica la unul din sediile RCS-RDS din orasul meu (Iasi). Acolo, ce sa vezi?..rind fooarte mare si miros foaarte urit. De ce? Oameni din mediul rural (in special), nationalitati conlocuitoare (citeva personaje)..Deh, cerere mare!
    Cum nu am zile intregi la dispozitie pentru a le aloca exclusiv digi, ma gindesc la urmatoarea varianta de a deveni abonatul lor. Sun la serviciul de relatii cu clientii si intreb care e cea mai simpla modalitate de a intra in posesia unui kit. "Pai..sa-l cumparati!"..veni raspunsul prompt. "Bine, multumesc, asta mi-am imaginat si singur..dar..de unde? ca e imposibil de stat la rind la casierie"..In fine, trecind peste umorul (involuntar) de limbaj, mi se spune ca pot face un fel de pre-contract cu ei, telefonic (comdanda, in fapt) si ca peste 3-4 saptamini ma va suna instalatorul sa vina cu obiectele (lucru de care ma indoiesc sincer, deoarece cunosc astfel de cazuri..au asteptat oamenii de li s-a albit peisajul din jur - comanda fiind tocmai din septembrie). Am optat pentru Humax. "Nu se poate..-imi raspunde cel de la call-center-..la noi se pot face comenzi doar pentru Hyundai.()"..
    Intrebare logica..Humax-urile de unde se pot cumpara (daca se pot cumpara de undeva..)..(nici la Mirosat spunea Fanta ca nu sint-intrebasem ceva mai devreme pe forum)..Oare la casierie toti oierii si rromii stateau pentru Humax Ma indoiesc ca fac ei diferenta dintre HY si HU..da in fine..
    Evident, imi voi indrepta atentia catre alti furnizori de astfel de servicii. Asta e! Mi se parea ca digi ar fi raspuns cit de cit rezonabil nevoilor mele (timp petrecut la tv destul de putin, tv CRT, pretul-important si el samd).
    Scuze pentru expozeu..gindindu-ma ca nu au toti prea mult timp pentru povestile altora.
    Numai bine!
    P.S. as dori sa nu fiu considerat partinitor (desi ma indoiesc de asta) sau altcumva..sint doar un simplu (viitor) eventual (fost) client al unui operator DTH.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

asta nu-i nimic in comparatie cu ce se intampla acu 2 ani.
    cata spaga se incasa si cat de greu era de procurat un digi.
    Acum ai alternative, care de care mai atractive.
    oricum digi nu face nimik pentru abonatii vechi, singurul tzel este numarul cat mai mare de abonati.
    HSS1160NA, SRT6125, offset 1.2m(dual feed - Intelsat - Sirius), offfset 0.8m - Hotbird, Smart Titanium 0,2dB

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

DIGI TV(3kituri cu HSS 1160,DIGI+,DIGI II+), FOCUS SAT, DM 500, Echostar 3600 IP, Echosmart 770 cu cardreader,3XEchosmart 790,Echosmart 791 2XKAON KSF100, Optibox CXPVR, 1x offset 1,20, 4 LNB INVERTO 0.2 dB, 5xoffset 0.90x6lnb inverto 0.2 db, 1X offset 0.80X1 lnb Smart Titanium 0.2 db

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Mda, vremuri de demult apuse..dar vai! atit de actuale..
    In curind o sa ne luam digi la fel ca televizoarele Goldstar (mai tineti minte?) dupa revolutie..cu liste de asteptare & more.
    La urma urmei, e vorba despre un serviciu solicitat. Vrei sa beneficiezi de el, stai la rind. Nu, nu!.asta e. Pina aici, nimic anormal. Problema o reprezinta sistemul de spagi-pile-relatii-cunostinte (tipic romanesc) bine pus la punct ce s-a dezvoltat in juru-i si 'multumita' caruia un simplu potential client devine fost potential client. Asta deranjeaza.
    That's all.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Asta a fost unul din motivele ptr care nu am Digi, desi as fi vrut. Al 2lea a fost bumerangul.
    Max TV, Strong 4401, 0,9 si 3 LNB-uri.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Incerc sa aduc la Mirosat cateva sute de Humax-uri in acesta saptamana.Problema e ca cererea pentru acest receivere cel putin la Mirosat este de zece ori mai mare.
    Am sa aloc cateva zeci de receivere userilor RDI.

Va tin la curent.
    Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    Incerc sa aduc la Mirosat cateva sute de Humax-uri in acesta saptamana.Problema e ca cererea pentru acest receivere cel putin la Mirosat este de zece ori mai mare.
    Am sa aloc cateva zeci de receivere userilor RDI.

Va tin la curent.
    Fanta
    Ar fi bine sa deschizi o adresa de e-mail specifica pentru HUmax in care sa primesti comenzi de la userii rdi.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

liviusky, din poza ta care e humax digi1 si care e humax digi2?

Mersi pt. raspuns

I'm the truble man! Expert

Posts Thanks / Likes

primul e humax unu al doilea e humax 2 si al treilea e dvd

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Eram sigur. Am comandat de la Mirosat Humax Digi2+ si in schimb am primit Humax Digi+, pe considerentul ca la acea data, nu se prea stia diferenta (octombrie 2006). Deci aveti grija ce si de unde cumparati. Nu mai zic faptul ca nu am primit contractul pana azi. Unii se bazeaza pe ideea ca toti clientii sunt fraieri. Vom vedea ce parere au cei platiti sa rezolve asemenea cazuri, cand una comanzi si alta primesti. eu am platit coletul venit prin curier rapid inainte sa vad ce e in el. si desi am fost asigurat ca primesc digi2+, totusi cineva m`a luat de fraier. deci asta e mentalitatea. pe banii tai esti bataia de joc a unora

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Unhappy

Ca initiator al topicului, iti multumesc, Fanta, pentru ca te-ai gindit la noi.
    In masura in care ar fi posibil, as dori sa ma inscriu intr-o eventuala 'lista de asteptare' la Mirosat (na, ca tot la asta am ajuns.. ).

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

vezi ca ai un humax bun.eu am si humax+ si humax2 dar primul mi se pare mai bun

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

cateva intrebari pentru fanta si pentru ceilalti, care pot raspunde:

1. daca e mai bun humax digi+, de ce in f. scurt timp a aparut humax digi2+?

2. care e diferenta intre digi+ si digi2+, in afara de aspectul carcasei?

3. de ce pentru digi2+ exista update`uri de soft, iar pentru digi+ ultimul e din luna mai 2006?

4. de ce nu pot salva si eu o lista de canale ca lumea, si dupa doua-trei zile receptorul se restarteaza cu valorile initiale (din fabrica)?

Astept si eu lamuriri, mai ales in privinta diferentei dintre cele doua. Initial am cerut digi+ si cum nu erau mi s`a spus sa mai astept (si am mai asteptat cateva luni) ca apare unul mai bun, pe nume digi2+. Totusi mie mi s`a trimis primul, desi l`am comandat expres pe cel de`al doilea.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Esti norocos daca ai un HumaxI si eu caut in disperare un astfel de receiver dar nici cu pile nu gasesc decat HumaxII.Are un prieten prima varianta de si merge impecabil.

Maul, Darth Maul Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by prodth View Post
    2. care e diferenta intre digi+ si digi2+, in afara de aspectul carcasei?
    Intre altele, pe digi2+ e un tuner mai bun.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)