Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 65
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default sat finder profesional

Ma poate ajuta cineva sa gasesc un sat finder profesional?
    Astept recomandari si link-uri va rog!

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

am auzit ca exista sat finder digital care iti arata ce satelit este si calitatea semnalului e adevarat?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    Da,exista asa ceva,iar calitatea semnalului ti-o arata pe transporderul pe care il setezi.Spaniolul
    Bun,si asta care zici tu de la www prosat.ro la 285000 lei are asa ceva? Sau daca nu,unde putem gasi? Ca vreau si eu unul care sa-mi arate digital si satelitul gasit. Adica ceva care sa lamureasca exact ce a gasit si eventual sa-si faca alimentarea direct din tensiunea receptorului. Multumesc.
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    Cel digital la-m vazut in emisiunea Dr. dish de pe hotbird 13,nu stiu daca are vre-o firma pe aici prin ro.Spaniolul
    Stiu ca ar fi la Micromedia sat finder produs de firma spaniola Televes la 35eu+tva,dar nu stiu daca imi multumeste cerintele. O fi asta?http://www.mst.ro/amfsm.html si http://www.mst.ro/produse/aparate/televes.swf
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by valyp67 View Post
    Stiu ca ar fi la Micromedia sat finder produs de firma spaniola Televes la 35eu+tva,dar nu stiu daca imi multumeste cerintele. O fi asta? http://www.televes.com/ingles/librer...n=sat%20finder
    uite unul adevarat http://www.satellitesuperstore.com/install.htm

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Da,supermisto. Digisat LCD asta parca l-am vazut in oferta la Peruvision http://www.peruvision.ro/products.php?action=&id_cat=5 ,dar nu stiu cat o fi pretul lui si daca arata si satelitul gasit. Celelalte unde le putem gasi in Romania? Thanx.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by valyp67 View Post
    Da,supermisto. Digisat LCD asta parca l-am vazut in oferta la Peruvision http://www.peruvision.ro/products.php?action=&id_cat=5 ,dar nu stiu cat o fi pretul lui si daca arata si satelitul gasit. Celelalte unde le putem gasi in Romania? Thanx.
    Pe asta il am eu..doar ca al meu are mufe pt 2 LNB-uri ....e foarte sensibil..si indica semnalul inainte ca receptorul sa-l miroasa(hyundai-ul de la Digi)...face toti banii...
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

Na ala da profesional cam scump dar face

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mariuss View Post
    Na ala da profesional cam scump dar face
    ...nu e chiar asa scump..cel cu conectica pt 2 LNB-uri nu sare de 300 lei...
    ..eu am incercat mai multe( si cu leduri, si cu ac) de la Peruvision pana l-am oprit pe asta cu ecran LCD...
    ..dupa ce te obisnuiesti putin cu el, reglezi aproape instantaneu antena (bine'nteles avand si multa experienta in spate)...tot cu el poti face si ajustarile fine de semnal, inclinatia LNB-uli, eu il recomand..

..pacat ca activitatea profesionala nu se impaca si cu pasiunea...si nu prea mai am timp sa ma joc cu el..
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Pei pana la urma eu nu inteleg care e pretul lui Digisat LCD asta primul de sus de aici http://www.peruvision.ro/products.php?action=&id_cat=5 din tabelul asta de preturi de aici http://www.peruvision.ro/_files/pret...ri_satelit.pdf care zic eu ca ar fi mai accesibil ca pret pt noi romanii si de calitate buna cred.

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

pai eu vb de ala de 250 de lire sterline ca e scump la 100 euro merge unul digital si asta cu activitatea profesionala cam asa e...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

..cel cu 2 LNC-uri...67,1 Euro + TVA...

..cel de 250 lire poate ca ar merita daca faci instalari zilnic..daca lucrezi in domeniu...daca nu...cel mentionat de mine e foarte bun...
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by yanq View Post
    ..cel cu 2 LNC-uri...67,1 Euro + TVA...
    Si astea Digisat LCD iti arata satelitul gasit si cum se alimenteaza,de la receptor sau cu baterie? Thanx.

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

tentant...si ce iti arata pe lcd?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

...are si acumulator....deci poti regla fara receptor(mai greu e ca nu stii pe ce satelit esti)...dar daca ai o busola si esti obisnuit cu valorile ce trebuie sa ti le afiseze pe satelitul cautat..reglezi fara probleme...de exemplu pe Intel 10.02 semnalul orientativ e de 61-64%....deci daca il gasesc pe acesta stiu sigur ca sunt pe satelitul respectiv fara sa mai folosesc si un receptor..

..de asemenea se alimenteaza si prin coaxialul de la receptor...

pe ecran iti afiseza un indicator de semnal (o linie..si in procente)...de asemenea are si semnal sonor pt cresterea intensitatii semnalului...
    .."stie'" sa memoreze cel mai bun semal receptionat la un moment dat si il poti folosi comparativ la ajustari...

..foarte util de reglat Max-ul cu 2LNB...le reglezi in paralel/simultan...are indicatoare individuale de semnal pt fiecare LNB...

..de asemenea poti misca motorul HH..
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)