Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Parabola in viscol

Voi cei care aveti antena - mai ales offseturi - in locuri greu accessbile, ce faceti cand ploua sau ninge? La mine apa si zapada se aduna (si in scrut timp incepe sa devina gheata) pe LNB-uri si calitatea semnalului dispare. Merg afara, sterg LNB-ul si totul e OK. Noroc ca la mine antena nu e pe acoperis, dar sunt curios cei care au acolo ce fac. Astept ca vremea sa se incalzeasca? Folosesc o solutie magica ca apa si zapada sa nu sta pe LNB? Si ce face rz+ in gradina cand la Brasov cade 1 m de zapada?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    in primul nr. pe acest an al revistei infosatelit este prezentata o solutie tocmai buna pentru astfel de situatii;pe spatele antenei se aplica o folie cu conductori care la o anumita temperatura sub 0 grade sau la o umiditate prea mare acestia sae incalzesc nepermitind depunerile de gheata,zapada,ect.mai multe detalii in infosatelit nr 1/2007.Spaniolul
    Buna idee, dar acela incalzeste si LNB-ul La mine acolo aparea problema.

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default lnb gheata

ai incercat sa introduci pe lnb un pet gol de la o coca cola de 2 litri?
    desigur dupa ce ai tai gatul!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mmm1967 View Post
    ai incercat sa introduci pe lnb un pet gol de la o coca cola de 2 litri?
    desigur dupa ce ai tai gatul!
    Mo, parca-ai fi ca ala de-si cumpara BMW si-i pune carton la radiator ..ca deh, asa a invatat el ca se procedeaza din mosi/stramosi cu Dacia 1300...
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Pe offset nu prea se pune zapada. Pe lnb daca de pune nu sta prea mult ca se duce la primele raze de soare.
    Gigel

Einstein Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

...daca ai un LNB de culoare inchisa... (negru)

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gigelsat View Post
    Pe offset nu prea se pune zapada. Pe lnb daca de pune nu sta prea mult ca se duce la primele raze de soare.
    Eu am doua LNB-uri cu cap glaben, si unul gri deschis (cel de la Digi). In zilele trecute cand cadea zapada, s-a depus vreo 2 cm pe ele, si incepea deja sa inghete. Pe antena aproape nimic. Soarele nu se vedea deloc. Acelasi problema cu calitatea am observat si de doua ori cand ploua lent si picaturi mari s-au depus pe capul LNB-ului. Pt. mine e usor sa curat, ca ies pe usa, doua pasi la dreapta si am ajuns deja la antena. Dar ce fac cei care nu au access usor la antena, asta era intrebarea.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Smile

Problema e mai mare atunci cind ai parabola.Eu am avut si 15 cm de zapada pe ea dar se pusese uniform si semnalul scazuse numai cu vreo 40% si functiona inca bine..apoi a intervenit ...matura.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by zmeura View Post
    De obicei la antene mai mari de 1m nu sunt probleme cu picaturile de apa de pe LNB-uri,doar la cele mai mici de 1m.Un alt motiv ar fi pozitionarea antenei sub acoperis exact intr-o pozitie in care apa de pe acoperis cade direct pe LNB.
    Bingo. Ai fost pe aici? Da, antena este sub acoperis, dar nu in totalitate, si s-ar putea ca picaturile sa cada de pe acoperis exact pe LNB. Si diametrul antenei este sub 1m.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Am parabole de peste 15 ani, si n-am avut niciodata probleme cu zapada. La cat ninge in Timisoara ...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Si eu am avut o problema asemanatoare pe un LNB in focar secundar situat pe Thor cand mi-a picat semnalul, dar pe focarul principal pe Hotbird totul era ok in ciuda picaturilor, solutia am facut o copertina de aluminiu in partea superioara a lnbului, e ca si o caciula cu cozoroc.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)