Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Anonymous
    Guest
    RDI - Board Default Avatar

Default Creare subtitrare wide letterbox

M-am lovit de o problema urata de tot. Am facut back-up la un dvd9 cu dvd shrink, apoi am extras informatia video, audio si subtitrarile din el cu vobedit si am adaugat o subtitrare in romana. authoriting am facut cu ifoedit 0.96. Pe PC merge foarte bine, insa cand am pus dvd-ul pe un dvd player mustek nu mi se vedea subtitrarea (adica daca subtitrarea era pe 2 randuri se vedea randu de sus, daca era pe un rand nu se vedea nimic). Daca cineva stie cum pot crea subtitrarii wide letterbox il rog sa imi spuna cum se face. Am uitat sa spun ca subtitrariile pentru ifoedit sunt sup-uri iar pentru a face supuri am un programel fara GUI sau cu SRT2SUP. In nici unul dintre programe nu poti specifica acest lucru (banuiesc ca subtitrariile sunt in format 4:3 si mie imi trebuie subtitrari in format 16:9)

Daca am setat filmu la 4:3 si l-am repus pe dvd player-ul cu pricina totul e ok cu subtitrarea, insa imaginea e deformata bineintzeles.

Mersi pentru orice ajutor sau informatie....

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

nu am reusit sa fac sup cu srt2sup (dupa ce fac authoriting cu ifoedit nu apare subtitrarea)
    incearca sa folosesti DVD Subtitle Tools http://web.quick.cz/FKasparek
    are DVDSupEncode.ini care se pune in c:\Documents and Settings\'user' si se seteaza pt ce fel de format vrei subtitrarea.
    probl majora e fontul care e greu de descifrat (inca nu am gasit unul bun )
    viteza de transformare din sub (txt) in sup e impresionanta la dvdsubtitletools.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

La dvd-urile pe care le am aici singura diferenta intre cele 2 streamuri de subtitrari e aceea ca suburile 16:9 sunt putin mai sus in bitmap, cu .6 - 0.7 cm. Pe monitor nu ai overscan, ca la tv, asa ca de asta vedeai subtitrarea.

Daca folosesti Scenarist e simplu sa faci un track 16:9, trb sa apesi butonul Wide.

Anonymous
    Guest

@sergiu

subtitrarile cu acelasi program ca si tine le fac. Fontu e bun arial ala care e default. tre sa pui paletele de culare pe care le zice el in readme.txt si merge ok.

@danielp

de unde pot lua scenarist daca se poate sau are acelasi regim ca si dvd maestro....

Alta intrebare. Cu DVDMaestro se pot creea astfel de subtitrari

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)