Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 2 of 2
    andii
    Guest
    RDI - Board Default Avatar

Default Suport 3 LNB-uri mai "flexibil"

Salut,

Sunt abonat Maxtv, si de curand m-am "pasionat" putin asa ca mi-am cumparat si o montura HH ca sa vad tot ce se poate vedea FTA. Am renuntat in schimb la montura fixa pt. 3 LNB-uri cu care vine pachetul max (Eutelsat W2, Hotbird si Sirius) pentru ca montura HH are ea grija sa roteasca si sa incline toata antena a.i. atunci cand ajunge sa fie pozitionata pe Hotbird celelalte 2 LNB-uri sunt in niste pozitii aiurea, presupun ca intelegeti de ce (stiu ca nu am explicat prea bine). Ideea e, pot sa gasesc pe undeva o montura suficient de flexibila si desteapta ca sa o pot regla pt. 16E si 5E atunci cand motorul HH imi pune LNB-ul central pe 13E, si antena este deja rotita (cu totul, nu doar LNB-ul) cu 13 grade?

Multumesc.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu prea am inteles eu bine ce vrei dar uite ce scrie in manualul de instalare de la Max TV.

" Reglajul antenei

- se conecteaza cablurile coaxiale de aproximativ 1m lungime intre LNB-urile antenei si comutatorul DISEqC, LNB-ul pentru SIRIUS la portul 1, cel pentru HOTBIRD la portul 2 iar cel pentru EUTELSAT la portul 3.
    - se instaleaza antena pe suport si se realizeaza conexiunea dintre comutatorul DISEqC si receptorul de satelit
    - antena se orienteaza pe satelitul HOTBIRD la cca. 20o Vest fata de Sud (azimut) si cu un unghi de inclinatie a antenei (cel indicat pe gradatia de pe montura antenei) de aprox 37o (elevatie) in conditiile in care stalpul de fixare este instalat drept, in caz contrar se vor lua in calcul corectiile de rigoare
    - pentru reglajul final al antenei exista 2 posibilitati:
    - utilizarea unui analizor de spectru pentru satelit - reglarea cu ajutorul receptorului de satelit si a unui televizor
    - prin miscari fine, succesive (Est – Vest, fata – spate) ale antenei se va cauta obtinerea unui nivel maxim al calitatatii si semnalului
    - de asemenea pozitia corecta a LNB-ului fata de verticala (rotit in sens invers acelor de ceasornic, spre vest, cu cca. 15o) influenteaza in mod pozitiv obtinerea unui maxim de calitate a semnalului
    - dupa reglarea antenei pe satelitul central (HOTBIRD) se va trece la verificarea celorlalti sateliti, SIRIUS si EUTELSAT W2 si efectuarea reglajelor finale."

Deci reglajul se face pe Hotbird si apoi pe ceilalti sateliti asa ca poti folosi suportul de 3 LNB dat de ei. Dar daca muti antena pe alti sateliti celelalte 2 LNB-uri devin inutilizabile. Si o antena mobila cu 3 LNB-uri mi se pare o tampenie...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)