Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
    Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Cool sh**ing... intre moda si necesitate !? e cazul?

ce ziceti de o discutie in principiu ...?
    TEMA : intre legalitate si ilegalitate !
    daca sunt interesati pe aceasta tema voi continua acest topic...!
    ... sper sa nu ajunga din start la OFFTOPIC!
    Numai bine pe noul an 2007 tuturor userilor mai vechi sau mai noi!

la inceput Friend
    Posts Thanks / Likes

ca drept al fiecaruia la informare eu zic ca sharingul e o necesitate,in schimb daca ne gandim la banii ce se baga in productii ..... nu stiu cat e de moral, dar avand in vedere ca majoritatea celor ce folosesc sharingul detin cel putin un abonament oficial la un dth local, eu zic ca nu e o paguba chiar atat de mare ca mai trag cu ochiul la un premiere sau sky ( asa ca informare)
    focus&upc etc etc

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Sharingul e cea mai josnica metoda de piratare...si cea mai putin accesibila..dar cea mai sigura...

Eu sunt contra...
    Salut Prieteni!

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

... ok ! am inteles deci conteaza cat de morali sau nu suntem !
    dar tema este care ar fi limita intre moral si imoral?
    sunt de acord cu dreptul de autor si ...celelalte ... dar daca spre ex. EU vreau sa vad un prog. in doua locatii diferite folosind acelasi card ... este legal sau nu ? ... generalizam ... acum sunt acasa ... plec in vacanta la munte si vreau sa vad prog. de pe card care a ramas acasa .... -> am cu mine receptorul ( ex. DM 500) ... acasa card-ul l-am bagat intr-un phoenix conectat la un card-server si din intimplare, la munte ... am posibilitatea sa leg receptorul de o antena sat orientata pe acelasi sat ca acasa ( si am si o linie de conectare la internet - chiar si dial-up -> e ok)...
    E legal sau nu ? ... mai vine un prieten cu acelasi tip de receptor si se conecteaza la aceeeasi antena ...pot sa-l refuz ? ... sa-i cer ceva in schimb ? ... intru in ilegalitate ?...de ce?
    ... ps ... acest topic l-am deschis numai in scop educational. Daca cineva se simte atins in vreun fel de aceasta tema si considera ca l-am jignit cu ceva ...rog inchiderea acestui topic!

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Este ilegal sa folosesti cardul ( proprietatea lor ) in alte conditii decit cele contractuale .
    O ilegalitate nu vad cum ar putea fi morala .
    Pe d'alta parte o furaciune nobila o faci cu emu sau cu card , nu josnicia de sharing .
    Dar sti vorba cu tot ce e bun este sau ilegal sau imoral sau ingrase .

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Arrow

...adica poti sau nu sa folosesti card-ul tau SHARE pentru tine dar in alt loc ?
    tocmai asta ar fi problema ...
    este sti****t intr-un contract exact chestia asta?
    eu consider ca ilegalitatea apare in momentul in care vrei sa obtii un beneficiu de la altii... folosind abonamentul tau ... ceea ce unii o fac ...probabil inconstienti de riscuri... !

Chestia interresanta este ca au aparut free-servere care nu-ti cer nimic in schimb... unde este smecheria ?!... oare generozitate , oare teribilism ... sponsorizare...? ...oare...? oricum pare OK ... trist este ca nu tin prea mult.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gepeto View Post
    Sharingul e cea mai josnica metoda de piratare...si cea mai putin accesibila..dar cea mai sigura...

Eu sunt contra...

Te contrazic, nu este cea mai josnica, ci cea mai simpla, pentru ca nu necesita prea multe cunostinte. Daca lipsa de cunostinte te face josnic, ma rog, nu mai continui ...
    Imorala, da, dar poate la limita, pentru ca atat timp cat nu obtii un venit din sharing, nimeni nu te poate acuza de nimic ilegal. Eu personal mi-am pus cardul la bataie, il "imprumut" altora, care-mi dau si ei la randul lor ce au sau ce pot. Stiu ca in contractele cu furnizorii de DTH-uri e clar sti****ta interdictia de a face asa ceva, dar intre a incalca o prevedere contractuala si a ajunge in penal cu asa ceva, e cale lunga. Inca o data, sunt si eu impotriva sharingului pe bani, in rest, eu o vad ca pe imprumut unei carti personale catre prieteni. Nimic mai mult!
    PS
    In urmatoarele zile nu o sa am acces la forum, sa nu credeti ca am fugit in mijlocul dezbaterii.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Discutiile astea imi aduc aminte de o faza super tare dintr-un film italian cu Fantozzi, Superfantozzi parca ii zicea. Tare comedie. Statea Fantozzi asta si cersea pe jos in fata unei biserici din Anglia in Evul Mediu cand se trezeste deodata cu o sageata intre picioare. Apare un tip in verde pe o liana dintr-un copac si ii spune "Sunt Robin Hood si iau de la bogati si dau la saraci" si ii arunca o punga cu bani. Fuge Fantozzi acasa, isi cheama nevasta si ii arata punga de bani de pe masa si incepe sa strige "Sunt bogat, sunt bogat". Deodata pe masa poposeste o sageata si apare tipul in verde cocotat pe o franghie. "Sunt Robin Hood si iau de la bogati si dau la saraci" si ii ia punga de pe masa si dispare.
    Cam asa si cu discutiile stea despre moralitate. Depinde cum privesti lucrurile...

Banned

Posts Thanks / Likes

Nu cred ca exista negrul negrului . Ori e negru si pace , ori e alb . Dublu negru nu se poate . Asa si cu piratarea . Ce conteaza ca prelungesti cardul , si nu mai platesti la operator , sau clonezi cardul si iar nu mai platesti la operator sau il pui in sharing si iar nu mai platesti la operator , sau furi cardul din vitrina (exemplu) , intre toate aceste ipoteze se pune DOAR semnul de egalitate , nu si semnul de > sau < .

Metodele de piratare nu pot fi mai "josnice" unele decat altele pentru ca la toate e acelasi rezultat : neplata -> ecran colorat . Modalitatea prin care ecranul se coloreaza , conteaza CATUSI DE PUTIN .

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

La Dr.Dish TV un arabete prezenta un receiver Fortec. Spunea ca viitorul model va avea si posibilitatea de IP-sharing, pt a putea vedea acelasi abonament si in alta camera sau in casa de vacanta. Parea foarte relaxat, nu dadea impresia ca ar fi ceva ilegal.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Sau vizionezi pachetele romanesti in strainate, sau vinzi kit-uri prin Spania sau cine mai stie pe unde, sau vinzi carduri pentru pachete straine in Romania, sau clonezi carduri, sau faci bani din piratare, sau...
    Toate sau-rile astea nu sunt legale dar unele sunt mai ilegale si mai nocive ca altele. Una e prapaditul din Spania care se uita si el sa mai vada ce e in tara si sa mai boceasca putin si alta e "descurcaretul" care duce receptoare si cartele cu dubita si le vinde acolo. Depinde cat de mult te doare de providerul respectiv si de constiinta pe care o posezi. Dar cum la noi constiinta e cum e...
    Si apropo, chiar si publicarea unor chei de decriptare poate fi privita ca un lucru ilegal de catre unii. Sau aparitia unor softcam-uri. Asa ca discutia e lunga!

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gepeto View Post

Eu sunt contra...
    Cea mai Josnica?!? Hmmm, de ce oare? In ochii mei ar fi (depinde de cum e folosit) cel mai putin ilegal mod de a folosi cardul si anume: In momentul cind fac un abo la X-provider, am un receiver dar copilul meu vrea sa vada si la el in camera pe pc ceva (minimax, etc) de ce sa iau alt receiver sau altceva complicat cind se poate si simplu sa-i dau cardul din calalta camera prin share? Si despre partea legalitatii, acum de ilegal va fi el ilegal sharing-ul, dar eu zic ca nu e chiar cel mai josnic, deoarece si un cd il poti da legal unor prieteni imprumut dar n-ai voie sa-l copiezi ocolind sistemul de protectie, deci daca in share sint carduri originale eu zic ca e mult mai "ne-josnic" decit sa clonezi cardurile sau stiu eu ce. Pentru ca si in share se dau cardurile (liniile) doar prietenilor (sau la buni cunoscutzi), bineinteles nu la share platit. Parerea mea.
    Bafta tuturor si un an mai bun!
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default mda

Hai ca o luam pe aratura de la inceputul anului 2007
    Ce e moral si imoral
    Da e moral sa nu avem salarii europene?
    Eu de exemplu as cumpara legal pachetul de programe care il vreau.
    1. nu e din tara *imi plac TPS urile
    2. nu am posibilitate financiara, pentru ca pe langa pachetul acela pe care il vreau, trebuie sa am acasa CABLU sau DTH pentru aia mica / deh JETIX sau cartoon.
    3. no mai pun la socoteala pe aia @[email protected] nevastamea, care vrea Reality TV, sau CLUB TV.
    4. intr/un pachet nu intotdeauna sunt alese canalele pe care le vrei, vrei poate o muzica buna su un film bun, iar ei iti dau filme vechi sau fara noima
    5. ce e ilegal e ce spunea cineva mai sus si mia placut, acel individ care vinde si face bani frumosi cu receptoare, cartele duse in Spania sau altundeva.
    6. La noi de abia incepe sa inmugureasca DTH -ul, pentru ca multi au 2/3 Tv uri / eu am 3 TV.
    7. Sharing e moral spun eu mai mulr decat a baga kei pirat, pentru ca asa cum spunea cineva mai sus, cei ce sunt conectati au cel putin 1 abo oficial pentru fiecare pachet, plus ca poate sunt prieteni, tineri, fara prea multi bani, care de abia isi cumpara un blug, sau fac o facultate, etc.
    Pe de o parte frumos topicul ca asa aflam multe pareri pertinente sau abuzive chiar, dar THAT IS DEMOCRASY!
    Personal cand imi pica in mana cate o cheie a unui pachet, sau program era MANA CEREASCA, de ex. TPS urile.
    Nu faceam altceva decat urmaream Muzica de pe cateva canale de acolo, si ce am castigat?
    In primul rand mi am facut o idee despre cum e un pachet european occidental adevarat, calitate si toate alea.
    Daca nu vedeam mai stateam 1000 ani in negura DTH ului romanesc care se misca si el, dar deocamdata e doar responsabil cu RETRANSMISIA CANALELOR, JUST THAT.
    Se pare ca se fac mici miscari. Dar se vinde en gros la oricine si oricum, fara un sfat, fara explicatii cat de cat, minime, vb aia DAI SA MEARGA.
    Asa ca hai s arevenim cu picioarele pe pamant si DOAMNE DA sa avem multi euroi salariu sa putem cumpara pachetele si sa nu le pir....tam.
    pana atunci PLEASE GIME ME SOME KEI, PLSSSSSSSSSSSs
    pa

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Red face

...adica sa intelegem ca noi ... proaspetii europeni am avea o scuza ptr. ca avem nivelul de trai mai scazut ?!

... spun asta ptr. ca atunci cei din vestul adevarat de ce mai fac CS ...doar ca este o moda ? nici ei nu au bani suficienti ... sau ...ESTE MAI COMOD ... ca sa ai un card valabil si sa intri intr-un grup fiecare membru avand ceva ce altul nu are si astfel pare o mare familie care contribuie fiecare cu ce are si in final toti au de toate ! deja intram in sfera idealului si al perfectiunii ... !

... mai trist ptr. uniii ca nu au ce sa dea la schimb .

Concluzia mea este ca in afara de faptul ca deja este o moda , odata cu intrarea internetului in casa , devine o solutie foarte COOL .

Ramane doar sa trasam linia intre legal si ilegal ...

Dupa parerea voastra cam unde s-ar situa ?

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Arrow

...revin si afirm , respectiv intreb urmatoarele:

-atat timp cat orice pachet nu ofera tot ce ar vrea fiecare ...chiar e imposibil... si asta inseamna sa investesti f. mult in abonamente , unele f. scumpe ... -> VA EXISTA aceasta varianta pe langa altele clasice ...pe care deja le stim ...!

-ar fi bine sa se stie riscurile la care se expune cel care depaseste limita si in primul rand cei care fac CS contra cost ... -> din curiozitate am dat de un site unde pretul pe 6 luni ar fi fost cam 60 euro pentru anumite pac. bune : Arabesq , Sv , MCT , Cyfr. C+ holl )

- ca si client care sunt riscrile la care se expune acesta ?

E bine de stiut !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)