Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
    -nomad- Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Ce aparat foto sa imi cumpar ?

Am si eu o intrebare ce ma sfatuiti sa cumpar ?
    Sony DSLR-A 100,
    Canon 350D,
    Canon 400D ?
    Sunt amator si nu prea am avut deaface cu fotografia dar dornic sa invatz ..

Ce imi recomandati ?
    #N#

„…acest delir, această lume nebună a gadgeturilor, a fetişurilor care încearcă fiecare să imprime eternităţii o valoare şi să facă dovada unei mîntuiri prin lucruri şi a lipsei mîntuirii prin har.“ - JEAN BAUDRILLARD ¶Root is a state of mind¶

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Din lista de mai sus eu as recomanda un Canon. Sony parca a preluat Minolta si am un prieten care a avut probleme cu un Minolta, si inca mai umbla dupa banii pe care acum Sony ar trebui sa dea inapoi pentru ca aparatul era defect din fabrica (toata seria aceea avea un defect). Poti incerca si un Nikon D50, am citit ca e bun. Sau daca ai bani D80 si vei avea 10MP. Oricum in aceasta categorie conteaza foarte mult obiectivul.
    Deci numara banii, uita te la oferte, si alege din Canon sau Nikon ce poti aforda.

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Categoric Cannon...eventual 350Dam niste poze facute cu acel aparat si sunt cel putin ok ca si calitate ..nu recomand Cannon doar pt faptul ca am eu acele poze ci pt ca sony ..nu mai e ce a fost...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Pentru SONY ala e primul DSLR. EU zic ca mai au de invatat. Ia Canon 400D . Pentru un incepator insa nu ar fi mai bine o camera P&S din categoria advanced nu chiar sapuniere? DSLR-urile sunt mai pretentioase.
    offset 1.2Fe ruginit pe alocuri. LNB Sharp 0.5 dB, 2XSS1 + VDR linux standalone( fara monitor etc) cu pozitioner SRT V50 / HSS 1160NA DigiTV / 2xDolce / DM500S

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Parerea mea e ca astea merita: sunt in oferta la Selgros (lichidare de stoc- sper ca nu sunt produsul de pe raft, azi am primit oferta de la ei)-
    1. Redus cu 25% acum la pretul de 500 RON- OLYMPUS SP320 cu 7,1MP
    Zoom optic doar 3x si digital 5x.
    http://www.dpreview.com/news/0601/06...mpus_sp320.asp
    2. Redus cu 33% acum la pretul de 550 RON- OLYMPUS SP500 cu 6MP.
    Asta are zoom optic 10x si digital 5x.
    http://www.f64studio.ro/det.php?id=154&pid=2358

Pe pliant e scris un singur pret, de aceea ma tem ca se mai adauga si tva-ul.

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Am scanat pliantul si il pun aici. Au si alte chestii interesante.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Orice aparat foto e bun cu conditia sa fie Canon.
    Dintre 400D si 350D evident ca 400D stie mai multe (e si mai scump), dar pentru incepatori 350D mi se pare mai potrivit.
    Dar orice aparat ai alege, sa nu cumva sa-l cumperi dintr-un hipermarket, pentru ca acolo se vand doar ciurucuri.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Pentru cei care sunt in dilema , ii ajut sa se adanceasca in ea :

http://rapidshare.com/files/8804780/...al_Camera_.rar
    (E o revista cu comparatii intre aparate )
    Parola : www.devilived.com

Exista acolo chiar o comparatie detaliata intre Canon EOS 400D si Nikon D80 , la pagina 18 parca ....

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

In primul rand, daca vrei poze ia Canon...n-o spun doar eu, ci si multi altii.Ai ai putea alege din D-urile de la Nikon.O optiune buna ar mai fi Pentax K10D deoarece are stabilizator de imagine CCD-shift system.

In al doilea rand, vad ca vrei D-SLR. Iti recomand sa tragi cateva cadre cu un D-SLR si sa-l studiezi putin inainte sa cumperi unu.Eu am avut o sapuniera (Canon A60) apoi un Konica-Minolta Z3 si actualmente am in 350Dcu canon18-55+tamron55-200 de care sunt foaaarte multumit (exceptand obiectivul din kit 18-55...si pe aceasta cale te sfatuiesc sa iei orice altceva in afara de asta..alege un alt wide...sigma,tamron...orice da nu asta). Dar trecerea de la Point-And-Shoot la DSLR n-a fost usoara. In primul rand trebuie sa tii cont ca la SLR nu vezi poza decat dupa ce e facuta.Iar daca il folosesti doar pe Auto...nu merita sa bagi atatia bani. Ia un DSLR-Like, cum ar fi Panasonic Lumix DMC-FZ50 (sau altele din seria Z) sau Sony Cyber-shot DSC-R1.

Inca ceva...la DSLR o sa iti doresti tot timpu chestii noi...obiective(wide,tele,fixe,luminoase,cu ImageStabilizer),filtre(musai polarizare),blitz extern(f util de altfel ).

La DSLR va trebui sa cureti senzorul din cand in cand.Daca schimbi des obiectivele intra praf, se pune pe senzor,apare pata pe poza.Aici are 400D un plus ca are dust-reduction system.Dar 350d sta mai bine la sharpness.La noise stau cam la fel din cate stiu.

Canon 350D si 400D sunt mici...mai mici ca celelalte DSLR-uri. Ia in mana un Canon 350D si un Nikon D50 si vei vedea diferenta. Multi care au maini mai mari s-au plans de marimea lui 350D.

La 400D nu ai display monocrom pt setari. Trebuie folosit display-ul mare care si consuma pe masura.

Ar mai fi multe de spus...dar mai multe poti intreba si afla aici sau aici

Bafta in alegere si sa ne spui si noua ce ai luat pana la urma!
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu iti recomand sa-ti iei un aparat care sa foloseasca memorii SD, am eu un card care mi-a mancat zilele (detalii aici: http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=42349)

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Nanok View Post
    Sony DSLR-A 100,
    Canon 350D,
    Canon 400D ?
    Sunt amator si nu prea am avut deaface cu fotografia dar dornic sa invatz ..

Ce imi recomandati ?
    #N#
    Eu as zice canon 350 dar vezi ca au mai aparut de la nikon D80 si D40. Merita sa arunci o privire si la alea. Dar inainte de a cumpara vezi review-uri cu comparatii la poze. Ce e foarte important la un DSLR este sa aiba zgomotul cat mai mic (de iso 800 in sus), calitatea culorilor redate, si usurinta de a gasi obiective cat si pretul acestora. Si ca sa-ti recomand si un obiectiv bun si care nu e scump e sigma 17-70 (dar si la astea vezi review-uri). Sigma produce obiective cu diferite monturi pentru DSLR-uri produse de firme diferite. Incearca sa eviti obiectivele care vin in kitul de baza. De obicei au performante mediocre si poate la un pret putin mai mare poti gasi ceva mult mai bun.
    Eu am un nikon d50 si obiectivul de mai sus. Sant multumit de ele.

Cu stima,
    Atlas

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

CANON pour TOUJOURS !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Nanok View Post
    Sony DSLR-A 100,
    Canon 350D,
    Canon 400D ?
    Sunt amator si nu prea am avut deaface cu fotografia dar dornic sa invatz .. Ce imi recomandati ?
    Totul depinde de bugetul disponibil si de faptul ca la ce vrei sa folosesti aparatul de fotografiat. Daca esti amator in domeniu, atunci probabil ca un exemplar din clasa PS (point and shut) bine ales va fi cel mai potrivit pentru tine. Personal am trecut printr-o perioada foarte indelungata de cautare. Timp de aproape 2 ani am citit sute de review-uri, comparatii online ale diferitelor camere, am avut chiar posibilitatea de a utiliza timp indelungat un Canon 300D si eram foarte tentat de un aparat DSLR, dar nevrand/neputand sa port cu mine un bagaj de obiective, in final (in septembrie 2006) m-am ales cu un ultrazoom (12x), marca Panasonic Lumix DMC-FZ30. Ce sa zic? Satisfactia este de nedescris, fac poze in locuri/situatii, unde Canon 300D-ul este mort cu obiectivul de baza ... aceasta din urma este performant numai cu un parc de obiective luminoase si din pacate scumpe. Tine minte ca nu exista aparat perfect. Trebuie sa analizezi atent ce este important pentru tine la o camera digitala si in cunostinta de cauza sa faci alegerea reusita. In cazul meu punctele forte au fost: zoom manual cat se poate de mare (12x), LCD rotabil pentru fotografiere in pozitii incomode (de peste cap/sub glezne), functii manuale full, format imagine RAW, inregistrare video VGA/30fps, functionare cu acumulator Li-Ion, pareri pozitive de la vechii utilizatori ai acestor camere.
    In final, orice camera ai alege, sa-ti aduca numai momente de bucurie in viata!

Cu stima,
    dante2
    "The Truth Is Out There"

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Am fost azi la Selgros Timisoara si cand i-am intrebat de aparatele foto, baietii de acolo au ras si au zis ca nu au si nu au avut nici macar un produs din cele de pe pliantul de mai sus. Nu se refereau doar la aparatele foto ci si la aspiratoare, frigidere... .

Remember Digitalus!! Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Vasilis View Post
    Am fost azi la Selgros Timisoara si cand i-am intrebat de aparatele foto, baietii de acolo au ras si au zis ca nu au si nu au avut nici macar un produs din cele de pe pliantul de mai sus. Nu se refereau doar la aparatele foto ci si la aspiratoare, frigidere... .
    N-au avut acele produse ... la preturile cu reducere
    La preturile "normale" le-am vazut eu in raft (SP 500U)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)