Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default 30W - 30E De ce ??

In primul rand La multi ani ! tuturor.

Acum fiindca tot am instalat antena, am si eu o intrebare. De ce prind numai satelitii din plaja 30W - 30E Locatia antenei este in Techirghiol, 44.2 - 28.67. Practic vreau sa-l "prind" pe Intelsat902. Pentru asta trebuie sa schimb cumva elevatia sau declinatia antenei sau pozitia LNB-ului ? Daca da, cand vreau sa revin pe Astra iar trebuie sa modific monturile iar ? Atunci la ce mai e buna montura H-H ?

Merci !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

In ce sens nu ii prinzi? Nu se misca montura mai la est de 30E sau nu gasesti semnal mai incolo? Daca nu gasesti semnal inseamna ca antena nu este reglata chiar bine. Incearca pe satelitul sudic sa mai misti antena sus-jos (sau sa mai indrepti suportul). Cand vei ajunge la optim pe acest satelit (adica orice miscare nu mai duce la crestere de semnal) vei avea toate sansele sa prinzi semnal si la extreme. Succes!
    1.4 Al, 0.3 dB, Pozitioner Moteck+12",SS2,62E<->30W
    Parabola 2.2 m, Lnb Inverto 0,3 dB, Actuator 24", V-Box 2, VU+UNO, DM500S, BR-6574N Router
    1.15 Fe, 0.2 dB Maximum, HH SG 2100 (de vanzare)

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Pe ce satelit ai luat punctul 0 atunci cind ai montat antena? Trebuie pe EuroBird 28.2 est. Iar suportul antenei trebuie sa fie vertical perfect - la poloboc. Asa o sa prinzi cu siguranta.
    SHALOM

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Nu prind adica am intensitate chiar si 90% dar claritate 0%.

Punctul 0 pe : 26* BADR3 (arbsat2A)
    Semnal am Ok de la Arabsat 2B (30.5°Est) si pana la Intelsat 905 (24.5°Vest).

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by isr2002 View Post
    EuroBird 28.2 est. Iar suportul antenei trebuie sa fie vertical perfect - la poloboc.
    UPSSS ! cred ca aici e ! Suportul e ok, numai referinta e naspa, am sa incer asa.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by luky View Post
    Daca pentru "locatia" ta punctul "0" e EuroBird 28.2 est nu trebuie totusi sa uiti ca si inclinarea antenei si motorului tot importante sunt si punctul "0" pe "gradatia" motorului nu e "0".

Vezi calculatorul de la SATLEX.de

hopa, ca m-ai bagat in ceata ! Cand credeam ca am ajuns sa inteleg anumite lucruri... acum sunt constient ca sindromul Twin Picks inca exista ! "Lucrurile nu sunt ceeace par a fi !"

Eu am facut asa: Am montat motorul conform gradatiei Latitudine la 44`. Asta inseamna ca pe gradatie Elevatie avem 46`. Declinatia am dat-o intr-un tarziu din "montura - super_de_ca..t" cumparata de la ELSATAR (reclama negativa), toate astea cu motorul in punctul "0".

Pai daca acum imi zici ca "punctul 0" de fapt nu e 0, imi strici "euro-anul" asta inca de la inceput

Pai, atunci unde e ? (de punctul "0" vorbesc)

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by luky View Post
    vezi ca @the the stie ce spune

Satelitul "EuroBird 28.2" e chiar pozitia 0(bineinteles daca nu luam in considerare diferenta de -0,43´ calculat pt. Eforie Nord ) de pe motorul tau cu conditia sa orientezi antena inclusiv motorul exact pe"EuroBird 28.2".

Elevatia motorului in cazul tau e 44´(asa spune faq hh dar calculatorul satlex spune 39,25`) si se gaseste pe partea suportului motorului unde scrie LATITUDE

INCA O DATA pt. Constanta

EuroBird 28.2 - 28,67 = 0,47 deci cca jumatate de grad, probabil nu e important si poti lasa motorul pe 0´

Inclinatia antenei o faci cu formula:

33 - 6,70 = 26,3

Deci antena o inclini la 26,3´

Din cate am inteles ar cam trebui sa iau de bune informatiile din calculatorul SatLex si sa le dau draqu pe altele. Asa am sa fac. Am sa refac toate reglajele.

Multumesc Frumos . Inca odata raman dator cu un !

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Eu zic asa ...

Daca tu "vezi" 30e - 30w ...cu siguranta H-H -ul este bine instalat !
    Dorinta ta de a receptiona PrimaTV se poate materializa daca vei avea in vedere ca acest post este transmis cu un SR foarte mic ...din care cauza timpul de calare a tunnerului pe transponder este mai mare ! ca urmare , atunci cand te misti catre est fa-o cu pasi mici si cu pauze de 2-3 secunde dupa fiecare miscare ! Mai usor ti-ar fi daca ai mai fixa pozitia unui satelit apropiat ( de ex. cel de la 42e Turksat ) ...si ai pleca de aici spre 62e.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Un pic offtopic.
    E mai ietina transmisia cu SR mic, sau e limitata de transponderii satelitului ?

Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Citeste aici, o sa iti fie de folos ( http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=42011 ). Trebuie sa mearga toti satelitii daca nu ai obstacole. Succes
    Bos-biciu ( Ant.1,5 al, H-H strong 2100,skystar2 ,Echocmart 791, , Echostar 770, Ant.0.9 Digi,Hyunday 1160, Amoko Alien.)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)